Home / felietony / 10 lat gwarancji na Samsungi? Owszem, tylko jest kilka „ale”

10 lat gwarancji na Samsungi? Owszem, tylko jest kilka „ale”

Samsung nie przedstawił na tegorocznych targach IFA żadnych nowych telewizorów. Pomimo tego przedstawiciele koreańskiego giganta zachwalali zastosowane w dotychczasowych modelach rozwiązania techniczne, zwłaszcza kropki kwantowe, w czym pomagał im Jason Hartlove – szef produkującej … kropki kwantowe firmy Nanosys, z którą Samsung od dłuższego czasu intensywnie współpracuje. Niejako „przy okazji” Samsung ogłosił coś, co będziemy długo pamiętać. Jak długo? Przez co najmniej dekadę.

Michael Zoller z Samsunga nie jest osobą, którą można lekceważyć. Facet zajmuje kierownicze stanowisko w europejskiej centrali Samsunga i jeśli coś mówi, to należy to traktować poważnie.

zoller i hartlove
Michael Zoller (z lewej) i Jason Hartlove z firmy Nanosys

Rzecz w tym, że podczas dzisiejszej konferencji prasowej na targach IFA w Berlinie pan Zoller zapowiedział coś zgoła nieoczekiwanego. Było to tak zaskakujące, że chyba najbardziej wytrawni branżowi analitycy rynku się tego nie spodziewali. Otóż wychwalając zalety telewizorów SUHD pan Zoller powiedział co następuje (tłumaczenie TCh):

Jeśli zaś chodzi o niezawodność, jestem dumny z tego , że mogę ogłosić nową 10-letnią gwarancję na telewizory Samsung SUHD z technologią Quantum Dot zabezpieczającą widzów przed wypaleniem się ekranu.

Kilkanaście minut później informację tą oficjalnie potwierdzono na stronie Samsung Newsroom:

Samsung announced a new 10-year warranty for its SUHD TVs with Quantum dot display, protecting consumers against the effects of burn-in for an entire decade.

Jak widać, jest to oficjalne stanowisko firmy. Czym tlumaczyć ten dość zaskakujący krok? Wyjaśnił to sam Zoller, który chwilę po ogłoszeniu nowej gwarancji dodał:

Jak zapewne zauważyliście w przypadku innych technologii wyświetlania obrazu w telewizorach, wypalenie to trwały ślad jaki obraz zostawia na ekranie telewizora. To defekt, który może się pojawić gdy ekran wyświetla tę samą scenę lub ten sam obraz, jak np. logo, wiele razy lub przed dłuższy okres czasu. Coś takiego po prostu niszczy jakość obrazu. W telewizorach Samsung SUHD z kropkami kwantowymi Quantum Dot to zjawisko nie występuje. My obiecujemy Wam najwyższej klasy jakość obrazu przez całą dekadę.

Jak widać, można zadać cios OLED-om nawet nie wymieniając ich z nazwy. W związku z ogłoszeniem nowej 10-letniej gwarancji powstaje szereg pytań, na przykład:

  • jaki jest dokładnie zakres tej gwarancji?
  • czy będzie obowiązywać w całej UE, czy tylko w wybranych krajach?
  • czy obejmie osoby, które zakupią telewizor SUHD po 1 września br. czy także tych, którzy już kupili taki telewizor wcześniej w tym roku, tj. przed ogłoszeniem gwarancji?
  • co właściwie jest rozumiane przez „wypalenie” (jak trwały musi być wypalony obraz, z jakiej odległości musi być widoczny itp.)?
  • jak duże musi być wypalenie, aby użytkownik mógł skorzystać z gwarancji?
  • co w przypadku, gdy wypalenie nastąpi po zakończeniu produkcji telewizora, ale w okresie gwarancji?

itd. itd.

Niestety, na ww. pytania odpowiedzi jeszcze nie znamy. Czy nowa gwarancja jest kolejnym chwytem marketingowym, czy prawdziwą ofertą? Trudno powiedzieć. W tej sprawie niezbędne jest wyjaśnienie powstałych wątpliwości przez przedstawicieli firmy Samsung. W związku z tym przesłałem ww. pytania do rzecznika prasowego polskiego oddziału Samsunga i jak tylko uzyskam odpowiedź, niezwłocznie ją opublikuję.

gwarancja

Tomasz Chmielewski

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl