LG W8 ThinkQ
Home / info / Jak działa system ThinQ w telewizorach LG?

Jak działa system ThinQ w telewizorach LG?

Jeżeli chodzi o sposób sterowania telewizorem, to w zasadzie dominuje jeden: za pomocą pilota zdalnego sterowania. Ta metoda wydawania poleceń telewizorowi jest tak powszechna, że zdominowała inne. Dość powiedzieć, że większość użytkowników najprawdopodobniej miałaby spore kłopoty, gdyby została zmuszona sterować telewizorem za pomocą (nielicznych) przycisków umieszczonych z tyłu lub boku obudowy. Sterowanie za pomocą pilota jest tak wygodne, że w zasadzie uświadamiamy sobie zalety tego rozwiązania w chwili gdy … pilot gdzieś się zagubi lub przestanie działać.

No dobrze, ale czy nie ma innych sposobów sterowania telewizorem? Przecież pilot też ma swoje wady, jak choćby konieczność nauczenia się przycisków sterujących bardziej zaawansowanymi funkcjami, czy konieczność dokładnego celowania w czujnik podczerwieni w niektórych mniej dopracowanych telewizorach (nie dotyczy pilotów radiowych). A gdyby tak zaoferować zupełnie nowy system komunikacji z telewizorem, bez wymogu wciskania przycisków kilkanaście razy przy korzystaniu z telewizorowej przeglądarki internetowej? Na przykład za pomocą głosu i to w dodatku w języku polskim?

Firma LG twierdzi, że znalazła odpowiednie rozwiązanie:

W najnowszych telewizorach LG OLED AI TV wykorzystano […] nowatorską metodę wykorzystania sztucznej inteligencji do oglądania telewizji. Pozwala to kontrolować urządzenie, komunikując się w naturalny sposób za pomocą poleceń głosowych w języku polskim, wyszukiwać interesujące treści, sterować ustawieniami obrazu, a nawet zapytać o pogodę.

LG ThinQ

Dzięki uprzejmości polskiego oddziału firmy LG Electronics miałem okazję przetestować działanie sztucznej inteligencji w kilku najnowszych telewizorach tej marki, a mianowicie (w kolejności chronologicznej):

  • 55SK9500 (LCD)
  • 55C8 (zaawansowany OLED)
  • 55B8 (podstawowy OLED)

Na podstawie testów ww. telewizorów przygotowałem obszerny artykuł o działaniu systemu ThinQ (bo właśnie tak LG określa sztuczną inteligencję w swoich telewizorach). Artykuł ten został opublikowany na portalu benchmark.pl. Zachęcam do lektury.

Tomasz Chmielewski

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl