Home / porady / Kino czy Prawdziwe Kino?

Kino czy Prawdziwe Kino?

Wielu użytkowników telewizorów LED/LCD firmy Panasonic zastanawia się, jaki tryb wybrać do oglądania filmów w swoim telewizorze. Bardziej dociekliwi z nich zastanawiają się, czym tak naprawdę różnią się dwa tryby: „Kino” i „Prawdziwe Kino” oraz pod jakim względem tryb „Prawdziwe Kino” jest bardziej „prawdziwy” od zwyczajnego „Kina”. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta.

Poniższy wykres przedstawia przebieg funkcji gamma w jednym z telewizorów Panasonica w trybie „Kino”.

starpic8

W idealnej sytuacji powinniśmy mieć poziomą linię prostą lub zbliżoną do prostej. Niestety, jak widać z wykresu charakterystyka jasności jest bardzo nierównomierna. Ponieważ identyczne zjawisko widzieliśmy w wielu innych telewizorach Panasonica w trybie „Kino”, można wysnuć wniosek, że taka a nie inna charakterystyka jasności w trybie „Kino” to zabieg świadomy i celowy.

Sytuacja taka nie ma miejsca w trybie „Prawdziwe Kino”, który zazwyczaj zapewnia dobrą charakterystykę jasności.

Na podstawie testów telewizorów Panasonica przeprowadzonych w latach 2010-2013 możemy zatem stwierdzić, że w 99% przypadków warto wybrać tryb „Prawdziwe Kino” zamiast „Kino”, bowiem daje on bardziej płaski przebieg funkcji gamma, lepszą charakterystykę jasności, a tym samym zapewnia obraz bardziej zgodny ze standardem Rec. 709.

Z drugiej strony, niestandardowa  charakterystyka jasności w trybie „Kino” pomaga często ukryć niedoskonałości matryc IPS (które mają dość jasną czerń) i często taki zmanipulowany obraz wygląda subiektywnie lepiej dla niektórych, mniej doświadczonych użytkowników, którzy wolą go od wiernego, choć mniej atrakcyjnego obrazu w trybie „Prawdziwe Kino”. Ale przecież de gustibus non est disputandum …

© TV TEST 2013

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl