Home / technika / Nareszcie jeden standard!

Nareszcie jeden standard!

Gdy pewnego dnia w naszej redakcji zagościł najnowszy Samsung UE46ES8000, a dzień później zawitała 50-calowa plazma Panasonica z flagowej serii VT50, mieliśmy wreszcie okazję sprawdzić, jak jeden, wspólny standard aktywnych okularów 3D tj.

… sprawdza się w praktyce. Obecnie, na podstawie faktycznie przeprowadzonych testów, możemy potwierdzić, że:

Aktywne okulary pochodzące od różnych producentów działają bezproblemowo.

Inaczej mówiąc:

– okulary Samsunga bez problemu działały z plazmą Panasonica,

– okulary Panasonica bez zarzutu współpracowały z LED-em Samsunga,

– obie pary okularów bezproblemowo współdziałały synchronizując się jednocześnie z tym samym telewizorem i nie zakłócając się wzajemnie nawet w bliskiej odległości.

Oznacza to, że użytkownicy mają obecnie wybór i kupując dodatkowe pary okularów nie są skazani na okulary tej samej marki co ich telewizor. Przyjrzyjmy się zatem okularom obu producentów, próbując znaleźć ich zalety i wady.

[nggallery id=22]

Jak widać z naszego krótkiego porównania, okulary Panasonika wypadły lepiej pod względem ergonomii i wygody użytkowania. Z pewnością będą też droższe, ale pamiętajmy, że po raz pierwszy w historii aktywnego 3D wreszcie mamy wybór.

Co to oznacza w praktyce?

Należy pamiętać, że na Samsungu i Panasonicu świat aktywnego 3D się nie kończy. Niebawem okulary jednolitego standardu wprowadzą na nasz rynek tacy producenci jak Philips, Toshiba, Sony czy Sharp. Po cichu liczymy szczególnie na to, że okulary tego ostatniego producenta wykonane zgodnie z jednolitym standardem zachowają swoje unikalne walory, które opisywaliśmy już w artykule Nieznany atut Sharpa. Ponadto, najprawdopodobniej możemy spodziewać się szerszego zainteresowania produkcją aktywnych okularów ze strony dużych producentów akcesoriów takich jak np. Logitech czy Tracer.

Podsumowanie

W chwili gdy kończyliśmy pisać niniejszy artykuł najtańsze aktywne okulary 3D jednolitego standardu kosztowały w sklepie internetowym ok. 110 zł. Jest to nadal więcej niż zestaw 5 okularów (tzw. Party Pack) polaryzacyjnych sprzedawany pod marką LG. Pomimo tego jednolity standard aktywnych okularów stał się faktem i trzeba tylko czasu aby na rynek szerzej weszli niezależni producenci z Chin i Tajwanu. Wraz z ich wejściem poszerzy się wybór, zaostrzy konkurencja i spadną ceny, tak że zakup okularów dla 4-osobowej rodziny nie będzie oznaczać wydatku > 1000 zł, lecz koszt rzędu 300-400 zł. A lepszej wiadomości dla zwolenników aktywnego 3D chyba być nie może. I tym optymistycznym akcentem kończymy nasz artykuł życząc naszym Czytelnikom i sympatykom spokojnych i pogodnych Świąt.

© TV TEST 2012

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl