Sony OLED 65A1
Home / info / OLED Sony z „krystalicznym dźwiękiem” – aktualizacja

OLED Sony z „krystalicznym dźwiękiem” – aktualizacja

Na zakończonych niedawno targach CES firma Sony przedstawiła nową gamę telewizorów OLED: trzy modele z ekranami o przekątej 55-, 65- i 77 cali. Nie są to pierwsze OLED-y tej firmy: kilka lat temu Sony oferowała malutki model XEL-1 i XEL-2. Ponadto ma aktualnie w swojej ofercie 17-, 25- oraz 30-calowe studyjne monitory OLED do zastosowań profesjonanych. Jednakże w ofercie Sony nie było do tej pory tak dużych telewizorów przeznaczonych dla użytkownikow domowych. Więcej o nowym OLED-zie Sony opowie Vincent Teoh w poniższym filmie (w języku angielskim).

Jedną z najciekawszych nowości w OLED-ach Sony jest nowy sposób generowania dźwięku. Otóż po lewej i prawej stronie panelu OLED znajdują się 4 wzbudniki: po dwa na każdą stronę. Wyglądają one jak na zdjęciu poniżej:

Wzbudniki umieszcza się w ramce …

… którą następnie przymocowuje się do panelu.

Wzbudniki pobudzają panel do drgań tworząc z niego głośnik pracujący w technice modów rozproszonych (ang. distributed mode loudspeaker, DML). Nie jest to nowe rozwiązanie techniczne, ale chyba po raz pierwszy zastosowano je w telewizorach. Teoretyczne aspekty działania tego typu głośników bardzo dobrze opisano na stronie hifi.pl. Oto cytat:

Jest to głośnik, w którym do użytecznego promieniowania dźwięku wykorzystywane są mody (fale giętne) powstające w membranie. W konwencjonalnych głośnikach dynamicznych dąży się do tego, aby korzystać wyłącznie z tłokowego mechanizmu pracy membrany, a mody są traktowane jako zjawisko pasożytnicze. W głośnikach DML (nxt) sytuacja jest odwrócona – to właśnie równomiernie rozproszone mody są wykorzystywane do użytecznego promieniowania. Sama membrana jak i elementy pobudzające ją do drgań są projektowane specjalnie z myślą o wzbudzaniu modów. Stąd pochodzi też nazwa tej konstrukcji – DML to skrót od słów distributed mode loudspeaker (głośnik rozproszonych modów). W języku polskim stosuje się też określenie panel na fale giętneGłośniki DML zostały opracowane w latach 1990-tych. Badania przeprowadzono w firmie Verity Labortories, należącej wówczas do Verity Group (wraz kilkoma innymi firmami jak Mission, Cyrus, Quad, Roksan i Wharfedale). Zespół pracował pod kierownictwem Henry’ego Azimy, znanego wcześniej głównie z działalności w firmie Mission. W 1996 roku przeprowadzono pierwsze oficjalne prezentacje. Dla promocji i produkcji technologii DML powołano wówczas nową firmę o nazwie NXT i skrót nxt był też stosowany dla samej technologii oraz głośników. Dlatego też dla określenia DML oraz NXT stosuje się zamiennie. Głośniki DML są produkowane w różnych rozmiarach i mogą mieć różnego rodzaju układy do pobudzania membrany. Najpopularniejszym układem napędowym jest konwencjonalna cewka z magnesem. Głośniki DML są płaskie i mogą być zaprojektowane tak by ich powierzchnia spełniała funkcje dekoracyjne. […] Głośniki DML mogą obsługiwać szerokie pasmo, ale generalnie nie są w stanie odtwarzać niskich częstotliwości. Pomijając ograniczenia związane z masą i mocą układu napędowego zasadniczym problemem jest wytworzenie odpowiednio gęsto rozmieszczonych modów w zakresie niskich częstotliwości.

Co ciekawe, okazuje się, że nowy sposób generowania dźwięku nie pochodzi od Sony, lecz od LG, od której Sony kupuje wyświetlacze OLED do serii A1E.

[AKTUALIZACJA] 30 stycznia 2017 roku otrzymaliśmy oficjalną informację od Sony Polska, że wbrew temu co wcześniej twierdziliśmy:

 

Acoustic Surface zastosowany w telewizorze A1 jest autorskim rozwiązaniem Sony.

 

Z kolei firma LG zaprezentowała na CES-ie pokazy własnego, bliźniaczego rozwiązania o nazwie Crystal Sound OLED:

Z kolei Sony zaprosiła dziennikarzy na zaplecze swojego stoiska. Michael Brown z portalu techhive.com miał okazję posłuchać (w specjalnym pomieszczeniu oddzielonym od zgiełku targów), jak brzmią OLED-y Sony z nowym rodzajem przetwornika. Oto jego wrażenia:

Jeżeli dotkniemy wyświetlacza podczas gdy gra muzyka, poczujemy, że OLED wibruje. Co ciekawe, wibracje te wcale nie sprawiają, że obraz drży. Ponadto, dźwięk jest ściśle powiązany z obrazem na ekranie. Jeżeli aktor przemieści się z lewej na prawą stronę ekranu w trakcie gdy mówi, razem z nim przemieści się również i dźwięk. Brzmienie OELD-a A1E Sony jest tak dobre, że trzeba je samemu usłyszeć aby uwierzyć.

W swojej wypowiedzi Brown wspomina też, że dźwięk z panelu poprawia 6-centymetrowy okrągły głośnik niskotonowy zamontowany w górnej części tylnej nogi OLED-a Sony. Widać to dobrze na zdjęciu poniżej.

Jak widać, nowy sposób generowania dźwięku w OLED-ach zapowiada się obiecująco. Do których OLED-ów trafi to rozwiązanie? Na pewno znajdziemy je w OLED-ach Sony z serii A1. Co do OLED-ów LG, musimy poczekać na bardziej szczegółowe informacje.

Na koniec jeszcze jeden film o Crystal Sound OLED i innych nowościach LG …

… oraz oficjalna reklama telewizora Sony Bravia OLED:

Tomasz Chmielewski

zdjęcia: Michael Brown / techhive, mobilegeeks
Telewizory - zobacz na Ceneo.pl