Home / felietony / Samsung kończy z 3D. Oficjalnie.

Samsung kończy z 3D. Oficjalnie.

Dwa dni temu, czyli 17 stycznia br., w odpowiedzi na moje zapytanie, firma Samsung, w osobie Olafa Krynickiego, przesłała oświadczenie następującej treści:

Najnowsze modele telewizorów firmy Samsung z 2016 roku nie zostały wyposażone w funkcję 3D. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie klientów technologią 3D, a także niewielką ilość treści dostępnych w tym formacie. W nowej linii telewizorów SUHD z panelem Quantum Dot zainwestowaliśmy w technologie zapewniające najlepszą jakość obrazu, jak również w inne rozwiązania oferujące niezwykle realistyczne doświadczenia.

Prawdę mówiąc spodziewałem się tego. Nie żebym nie lubił 3D – co to, to nie. Problem w tym, że choć mam kilkadziesiąt płyt Blu-ray w tym właśnie formacie, rzadko oglądam w 3D. Od pewnego czasu podobnie czyniło coraz więcej osób, tak więc spadku popularności 3D nie dało się zahamować.

Już w ubiegłym roku widać było oznaki początku końca 3D. Wielu producentów wyeliminowało 3D z tańszych modeli telewizorów. Inni, jak np. Samsung, nie dołączali ani jednej pary okularów 3D do swoich telewizorów 3D – nawet tych kosztujących kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlaczego? A po co dołączać coś, czego ludzie i tak nie będą używać?

Pomimo tego 3D nie umrze, przynajmniej na razie. Telewizory z tą funkcją będzie można kupić i wygląda na to, że najwięcej będzie miał ich nie kto inny, ale LG i … Panasonic. Oto krótkie zestawienie dostępności 3D w nowych telewizorach A.D. 2016 najważniejszych firm:

LG – ok. 20% oferty będzie z 3D (trudno dziś powiedzieć ile modeli i które serie)

 

Panasonic – 6-8 modeli (serie od DX7 w górę)

 

Sony – 3-4 modele (serie XD93, XD94)

 

oraz

 

Samsung0

 

Philips0

 

Jak widać miłośnicy 3D nadal będą mieli podaż i całkiem niezły, choć skromniejszy wybór, przynajmniej przez jakiś czas. Choć w przyszłym roku sytuacja będzie najprawdopodobniej wyglądać zupełnie inaczej, 3D i tak nie umrze. Nawet jeśli w przyszłości nie znajdziemy tej funkcji w telewizorach, 3D będzie żyło w projektorach, bo to właśnie one dają najlepszą jakość obrazów trójwymiarowych i najbardziej spektakularne efekty.

Tomasz Chmielewski

PS. Polecam także lekturę artykułu Szymona Adamusa, który szczegółowo opisał całą sprawę.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl