Home / info / Samsung w operze

Samsung w operze

Dzięki sprzętowi firmy Samsung właściciele Samsung Smart TV będą mogli na żywo oglądać spektakle wiedeńskiego teatru na swoich telewizorach. Zdziwieni? W takim razie zapraszamy do czytania poniższej informacji prasowej.

 

 

 

informacja prasowa

 

 

 

 

Za sprawą firmy Samsung działająca od prawie 150 lat opera w Wiedniu przeszła prawdziwą rewolucję technologiczną. W październiku pojawiły się bowiem internetowe transmisje z przedstawień austriackiej opery. Dzięki temu każdy posiadacz Samsung Smart TV może na ekranie telewizora podziwiać relacje z przedstawień operowych i baletowych wystawianych na deskach wiedeńskiej sceny.

deski

Współpraca nawiązana pomiędzy Wiedeńską Operą Państwową, a firmą Samsung to wyjątkowe wydarzenie. Formy sztuki, które dotychczas uznawane były za ekskluzywne, elitarne i niezwykle kosztowne dzięki tej współpracy zdecydowanie będą dostępne dla  szerszego grona odbiorców. Od teraz twórczość jednej z najlepszych scen operowych w Europie będzie można podziwiać nie ruszając się z salonu za pośrednictwem urządzeń firmy Samsung. – mówi Olaf Krynicki, PR Manager Samsung Electronics Polska.

Efektem tej współpracy jest pomysłowe zastosowanie najlepszych technologii firmy Samsung. Projekt transmisji na żywo wykorzystuje zarówno ekrany telewizorów Samsung Smart TV, jak i smartfonów. Na urządzenia mobilne stworzona została specjalna aplikacja, dzięki której możemy na smartfonie Samsung zobaczyć libretto, czyli tekst dzieła wraz z tłumaczeniem oraz dodatkowe informacje na przykład związane z osobą kompozytora czy obsadą.

Jeszcze w tym roku, posiadacze Samsung Smart TV będą mieli okazję podziwiać takie opery jak Tosca Giacomo Pucciniego, Cyrulik sewilski czy sceniczna adaptacja tragedii Williama Shakespeare’a Otello. Ponadto, w repertuarze Wiedeńskiej Opery znajdują się także światowej sławy balety, takie jak  Dziadek do orzechów  czy Jezioro łabędzie. Wystarczy usiąść w fotelu i włączyć telewizor.

deski1

Oficjalne rozpoczęcie wspólnego projektu Opera Wiedeńska oraz Samsung ogłosiły podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 15 października 2013 o godzinie 18.00, w sali im. Gustava Mahlera Wiedeńskiej Opery Państwowej. Konferencja była transmitowana na żywo przez internet. W jej trakcie, zaprezentowano funkcjonalność aplikacji na przykładzie Aidy autorstwa Giuseppe Verdiego, którą można było obejrzeć z różnych perspektyw. W konferencji wzięli udział SP Kim, prezes i dyrektor generalny Samsung Electronics Europe, który opowiedział o wkładzie firmy w ten wyjątkowy projekt oraz Dominique Meyer, dyrektor Opery Wiedeńskiej.

Firma Samsung ma długie tradycje we wspieraniu europejskiej i polskiej kultury. Wystarczy tylko przypomnieć patronat nad wiedeńską wystawą „Skarby Habsburgów” czy wiele inicjatyw w  Polsce, takich jak cykl Samsung Art Master – wspierający studentów oraz absolwentów polskich, wyższych uczelni artystycznych. Polski oddział firmy Samsung jest również sponsorem strategicznym i technologicznym Centrum Nauki Kopernik oraz był partnerem technologicznym wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”, która inaugurowała Rok Jubileuszowy Muzeum Narodowego w Warszawie. Samsung funduje nagrody dla laureatów Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz wspiera powstawanie aplikacji, które przybliżają kulturę wysoką. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa to pierwsze w Polsce instytucje, które zaproponowały wielbicielom kultury dostęp do swoich bogatych zasobów, często niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Eksperci z 4 ośrodków zadbali, aby forma prezentowanych zasobów była atrakcyjna zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i koneserów kultury wysokiej. Zdjęcia eksponatów np. z Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogacono o opisy katalogowe. Z kolei w aplikacji Muzeum Powstania Warszawskiego można zapoznać się z licznymi wywiadami, animacjami. Miłośnicy opery, przed udaniem się na spektakl do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej mogą sprawdzić repertuar, a także zapoznać się z materiałami zakulisowymi i wywiadami z artystami. Imponującą bazę multimedialną proponuje także Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). NINATEKA to obecnie blisko 2000 cennych materiałów audiowizualnych: spektakli teatralnych i operowych, rejestracji koncertów, filmów dokumentalnych i animowanych, wykładów i debat, audycji telewizyjnych i radiowych, relacji z festiwali i konferencji.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl