Home / technika / Odwzorowanie ruchu przez Sony KDL-47W805

Odwzorowanie ruchu przez Sony KDL-47W805

Sony jest jednym z tych producentów, którzy przywiązują dużą wagę do wysokiej jakości odwzorowania ruchu w swoich telewizorach. Takie modele jak KDL-46HX850 czy KDL-55HX955 umocniły pozycję japońskiego producenta w tym zakresie, a rewelacyjny tryb o nazwie Impuls pozwolił ww. modelom zaliczyć testy, których przedtem nie zaliczał żaden telewizor (w tym najwyższe plazmy).

Trzeba przyznać, że byliśmy bardzo ciekawi jak Sony zaaplikuje swoje metody i algorytmy poprawy ruchu do matryc IPS, które mają dłuższe czasy reakcji od matryc VA. Do niedawna Sony wykorzystywała w swoich telewizorach głównie matryce VA, nie licząc sporadycznych modeli w rodzaju flagowego KD-84X9005, czy budżetowych 42-calaków z 2012 roku. Ostatnio zakończyliśmy test KDL-47W805 (na zdjęciu poniżej) …

startpic2

… i oto wyniki analizy odwzorowania ruchu przez ten model:

tabela_cr

 

* dawniej ten tryb nazywał się „Gładki” (ang. smooth); na szczęście zmieniono nazwę na bardziej poprawną

** niedostępne w trybie 3D

Wyjaśnienie poszczególnych pozycji w kolumnach:

  • Motionflow: tryb pracy danego układu
  • rozdzielczość: maksymalna rozdzielczość dynamiczna w danym trybie; więcej o rozdzielczości dynamicznej tutaj
  • zwielokrotnianie krawędzi: negatywne zjawisko będące ubocznym skutkiem działania układów poprawy płynności i rozdzielczości ruchu;
  • rozmycie krawędzi: bezpośrednio związane z rozdzielczością, obserwowane na planszy typu „biały ruchomy obiekt na czarnym tle”;
  • poprawa płynności: tego akurat nie trzeba tłumaczyć;
  • spadek jasności: ewentualna redukcja luminancji w stosunku do trybu „Wył.”;
  • test obiektu 1-pikselowego: na czarnym ekranie, od prawego górnego rogu do lewego dolnego rogu,  porusza się obiekt o wielkości 1-piksela; zdecydowana większość telewizorów nie zdaje w ogóle tego testu zwielokrotniając (np. poprzez potrojenie) ruchomy obiekt; w najgorszym przypadku mamy „rozmaz” czyli krótszą lub dłuższą kreskę zamiast pojedynczej „kropki”; test uważa się za zdany, gdy brak zwielokrotnienia (tj. gdy jest „x1”).

Jak widać z powyższej tabeli najlepsze tryby to Impuls i Wyraźny Plus. Osiągając rozdzielczość 1080 linii i zdając wymagający test „1-piksela” Sony KDL-47W805 nie tylko dołączył do znakomitych poprzedników HX850 i HX955, ale też

został pierwszym testowanym przez TV TEST telewizorem z matrycą IPS, który zdał test 1-piksela.

Aby podkreślić, że jest to nie byle jakie osiągnięcie, pozwolę sobie przytoczyć słowa inżyniera Naoki Ikawy bedące jego reakcją na zaprezentowany i przeprowadzony przeze mnie krótki test rozdzielczości dynamicznej podczas warsztatów „Sony 4K” w Los Angeles:

This is very difficult. (To bardzo trudne)

Naoki Ikawa (na zdjęciu poniżej) jest inżynierem odpowiedzialnym za opracowanie algorytmów leżących u podstaw działania układu Motionflow.

Naoki Ikawa

To właśnie jemu zawdzięczamy tak dobre odwzorowanie ruchu w telewizorach Sony. Muszę przyznać, że poznanie tego bardzo skromnego człowieka było dla mnie niezapomnianym przeżyciem.

Nasz pełny test Sony KDL-47W805 (oraz W905) ukaże się w II numerze TV TEST (w przygotowaniu).

© Tomasz Chmielewski, TV TEST 2013

 

 

 

 

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl