Home / info / Kierunek rozwoju audio wg Sony

Kierunek rozwoju audio wg Sony

Firma Sony to nie tylko telewizory i konsole, lecz także szeroka oferta urządzeń do odtwarzania muzyki. Kto jak kto, ale japoński koncern może pochwalić się chlubną historią w tym zakresie – aby nie być gołosłownym wystarczy wspomnieć takie rozwiązania jak płyta kompaktowa, Walkman czy MiniDisc.

Aktualnie firma Sony postanowiła przeanalizować kierunek rozwoju sprzętu audio i temu właśnie poświęcony jest poniższy artykuł.

KOMUNIKAT PRASOWY

Konsumenci coraz chętniej kupują pliki muzyczne charakteryzujące się wysoką jakością i odtwarzają muzykę na produktach klasy premium.

Badania przeprowadzone kilka miesięcy temu przez Consumer Electronics Association pokazały, że dla blisko 90% konsumentów najważniejszym kryterium przy słuchaniu muzyki jest jakość dźwięku, a ponad 60% respondentów byłoby skłonnych zapłacić dodatkowo za materiał o wyższej jakości.* Tendencje potwierdzają również przedstawiciele polskiego oddziału Sony Music.

„Odnotowujemy stopniowy wzrost zainteresowania polskich konsumentów plikami audio o wyższych parametrach jakościowych. Jeszcze parę lat temu powszechnym było słuchanie utworów w formacie mp3 przy niskim bitrate, np. 128 kbps. Obecnie coraz więcej sklepów oferuje nie tylko wyższą jakość plików mp3, ale również formaty high resolution audio, takie jak WAV, czy FLAC” – komentuje Kazimierz Pułaski, dyrektor zarządzający Sony Music Entertainment Poland.

„Kiedyś wiele osób spośród moich znajomych nie zwracało uwagi na to z jakiej jakości plików muzycznych korzystają. Dzisiaj, wraz ze wzrostem świadomości słuchaczy obserwuję wzrost zainteresowania muzyką w najwyższej jakości. Jest to również zasługa nowych technologii, które bardzo szybko podnoszą standard zarówno produkcji, jak i odsłuchiwania muzyki” – dodaje Tomasz Makowiecki, muzyk i kompozytor.

Wysoka jakość dźwięku, bezprzewodowe technologie przesyłu danych oraz nowoczesne wzornictwo – to trzy najważniejsze według Sony trendy w projektowaniu urządzeń na najbliższą przyszłość.

 

High-Resolution Audio

Kilka lat temu telewizory obsługujące technologię HD zmieniły jakość oglądania telewizji. Obecnie w ten sam sposób format High-Resolution Audio zmienia jakość słuchania muzyki, przenosząc wrażenia na zupełnie nowy poziom. Melomani korzystając z produktów obsługujących bezstratne formaty mogą poczuć się jak w studiu nagrań lub koncercie na żywo, a także odkryć subtelne szczegóły i wyrazistość dźwięku.

 

Sony MDR10

Sony wspiera coraz popularniejszą technologię i oferuje konsumentom szerokie portfolio produktów obsługujących formaty FLAC, WAV i DSD. Do już dostępnych produktów, takich jak słuchawki MDR-1MDR-10, odtwarzacze Walkman® NWZ-F886, odtwarzaczy audio HAP-Z1ES, czy głośników półkowych SS-NA5ES dołączają nowe, zaprezentowane na styczniowych targach CES 2014 w Las Vegas głośniki bezprzewodowe SRS-X9, kina domowe BDV-9200 i BDV-7200 oraz odtwarzacze Walkman® NWZ-ZX1.

NWZ-ZX1

Model głośników bezprzewodowych SRS-X9 to najbardziej zaawansowany w ofercie Sony zestaw wyposażony w technologię Wi-Fi. Umożliwia on odtwarzanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu zapewnia prawdziwie nową jakość słuchania. Zaawansowany system Sony DSEE HX™ przywraca składowe harmoniczne o wysokich częstotliwościach, tracone w wyniku silnej kompresji plików MP3 i AAC. W rezultacie brzmienie jest bardziej szczegółowe i bliższe oryginalnemu nagraniu. 2.1-kanałowy zestaw głośników reprodukuje pełny, zrównoważony dźwięk z bogatą, wiernie oddaną linią basu, za której odtwarzanie odpowiada subwoofer z dwoma wzmacniaczami i dwiema membranami biernymi. Wewnętrzny ośmiokanałowy wzmacniacz S-Master HX™ ma imponującą moc 154 W.

SRS-X9 Wireless

5.1-kanałowe modele kin domowych BDV-N9200W i BDV-N7200W dokładnie odtworzą każdy dźwięk i przeniosą widza w sam środek akcji. Niespotykana szczegółowość partii wokalnych i instrumentalnych oraz efektów specjalnych to zasługa zaawansowanych technologii Digital Signal Processing. Nowością jest tryb Digital Music Arena, reprodukujący akustykę jednej z najsłynniejszych brytyjskich hal sportowo-rozrywkowych: londyńskiej O2 Arena. Zastosowana w głośnikach unikatowa technologia Sony Magnetic Fluid gwarantuje wierną reprodukcję każdego szczegółu ścieżki dźwiękowej, od cichych szeptów po potężne eksplozje. Muzykę można również odtwarzać z urządzeń USB i przesyłać strumieniowo przez sieć domową; w przypadku smartfona lub tabletu wyposażonego w technologię NFC łączenie z zestawem sprowadza się do jednego zetknięcia urządzeń.

BDV-N9200W

Innowacyjne rozwiązania

Obok gamy doskonałych produktów High-Resolution Audio Sony oferuje również mniej zaawansowany sprzęt, który jednak spełni oczekiwania miłośników doskonałego wzornictwa, a także oryginalnych i łamiących schematy rozwiązań. Wspólnym, najważniejszym wyróżnikiem wszystkich produktów audio Sony jest doskonałe brzmienie.

Sony Walkman WH series

Z myślą o osobach, które chcą mieć swoje ulubione nagrania zawsze przy sobie, nie rezygnując jednocześnie z jakości brzmienia, Sony prezentuje najnowszy Walkman® „trzy w jednym” NWZ-WH505. Wbudowany odtwarzacz mp3 eliminuje potrzebę korzystania z kabli. Urządzenie może służyć za bezprzewodowe słuchawki, a zewnętrzne głośniki pozwalają cieszyć się muzyką w każdej sytuacji, na przykład podczas jazdy na rowerze. Odpowiedzią na oczekiwania osób intensywnie uprawiających sport jest nowy, wyposażony w 8 GB pamięci model wodoodpornego odtwarzacza MP3 WALKMAN® NWZ-W274S, który zapewnia znakomitą jakość dźwięku nie tylko na bieżni i na siłowni, gdzie pot potrafi lać się strumieniem, lecz nawet na basenie. Dodatkowo, dzięki pojemniejszej pamięci pozwala na zapis nawet 700** ulubionych nagrań.

Sony nie zapomina również o miłośnikach nieco głośniejszego słuchania muzyki. Producent wprowadza na rynek nowy, 100‑watowy przenośny zestaw Sony GTK-N1BT. Urządzenie jest wyposażone w subwoofer o mocy 60 W, a jego głęboki, mocny bas rozrusza wszystkich gości. Z myślą o łatwym prezentowaniu nagrań zestaw GTK-N1BT jest wyposażony w port USB, który pozwala odtwarzać najnowsze składanki z podłączonej pamięci USB.

Sony GTK-N1BT

Warto przypomnieć, że doskonały dźwięk jest ważny nie tylko dla fanów muzyki, ale również filmu. Ci drudzy z pewnością docenią podstawę pod telewizor z głośnikami HT-XT1, a także listwę głośnikową HT-ST3, które natychmiast zwracają uwagę niezwykłym wzornictwem, a po rozpoczęciu odtwarzania doskonale reprodukują dźwięk z dobrej jakości efektem przestrzennym. Natomiast wiosenna oferta odtwarzaczy Blu-ray Disc™ Sony to kolejny krok ku lepszej jakości rozrywki. Nowe modele BDP-S1200BDP-S4200BDP-S5200BDP-S6200, są jeszcze bardziej inteligentne, gwarantują doskonały obraz i dźwięk, wyróżniają się łatwą obsługą i zaawansowanymi funkcjami łączności.

BDP-S4200

„Sony od lat tworzy dźwięk o poruszającej jakości. Wykorzystujemy doświadczenie w konstruowaniu światowej klasy urządzeń oraz studyjnym tworzeniu muzyki i filmów. W połączeniu z cyfrową precyzją i innowacyjnymi technologiami otrzymujemy efekty, które zadowolą zarówno miłośników dźwięku najwyższej jakości, jak również szerokie grono słuchaczy muzyki popularnej” – podsumowuje Piotr Stanisławski, specjalista od urządzeń audio Sony.

Wszystkie produkty można już zamawiać na www.sony.pl.

* Informacja o wynikach badania opublikowanego przez Consumer Electronics Association jest dostępna pod tym linkiem.

**Utwory nagrane przy bitrate 320 kb/s

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl