Home / porady / Szybka kalibracja Toshiby 40VL748

Szybka kalibracja Toshiby 40VL748

Toshiba 40VL748 to bardzo ciekawy, a przy tym całkiem przystępny telewizor. Dodatkowym atutem jest  nowoczesna stylizacja autorstwa duńskiego studia Jacob Jensen Design odpowiedzialnego m.in. za wygląd produktów firmy Bang & Olufsen. Jeżeli planujesz zakup tego modelu jub jeśli go już posiadasz, mamy dla Ciebie cenną wskazówkę.

 

Jak wiadomo większość telewizorów w ustawieniach fabrycznych nie gwarantuje optymalnej jakości obrazu. Toshiba 40VL748 nie jest tu wyjątkiem, ale mamy prosty sposób na to, aby szybko i, co najważniejsze bezpłatnie, poprawić jakość obrazu.   Chodzi o to, że w ustawieniach fabrycznych najlepszego trybu Hollywood 1 obraz jest zbyt ciemny, co widać na poniższym wykresie:

 

 

Żółta krzywa jasności przebiega znacznie poniżej białej krzywej wzorcowej, co powoduje utratę szczegółów w ciemnych partiach obrazu (zlewające sie włosy, niewidoczne szczegóły ciemnych ubiorów itp.). Inaczej mówiąc, ciemne szarości, które powinny odróżniać się od czerni zlewają się z nią. Potwierdzeniem tego jest przebieg krzywej gamma:

 

 

Jak widać krzywa gamma (kolor czerwony) przebiega znacznie powyżej białej krzywej wzorcowej. Średnia gamma (kolor niebieski) wynosi 2,4 zamiast optymalnego 2,2.

 

Na szczęście wystarczy wejść do menu i zmienić wartość opcji „Gamma” z domyślnych -10 na -3. Oto rezultat:

 

 

Jak widać faktyczna krzywa jasności pokrywa się ze wzorcem. Zobaczmy teraz nowy przebieg krzywej gamma:

 

 

Teraz jest znacznie lepiej, a średnia wartość gammy to wzorcowe 2,2.

Jak widać dzięki prostemu i szybkiemu zabiegowi możemy poprawić widoczność szczegółów w ciemnych gradientach i cieszyć się lepszą jakością obrazu z naszego telewizora.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl