Home / info / Tak właśnie działa „pogłębianie czerni” w LCD

Tak właśnie działa „pogłębianie czerni” w LCD

Dominująca większość telewizorów LCD na rynku ma podświetlenie krawędziowe. Oznacza to, że diody LED mogą być rozmieszczone:

  1. wzdłuż dolnej krawędzi ekranu (tak ma np. większość Samsungów z roku 2016 do serii KS9000 włącznie),
  2. wzdłuż dolnej i górnej krawędzi ekranu,
  3. wzdłuż pionowych krawędzi ekranu (Samsungi JS8500 i JS9000, Sony XD9305),

Najczęściej spotykane jest obecnie rozwiązanie nr 1, a to z racji najniższych kosztów produkcji. Choć tanie, rozwiązanie to pozwala jedynie na bardzo zgrubne wygaszanie diod LED (ang. local dimming), co widać na animowanym zdjęciu poniżej (na przykładzie Samsunga 43KS7500).

Aby nabyć telewizor z bardziej precyzyjnym wygaszaniem, należy celować w serię KS9500 Samsunga, DX900 Panasonica lub ZD9, XD94 lub XD93 Sony. To właśnie model z tej ostatniej serii Sony, tj. 55XD9305, oferuje najbardziej zaawansowane wygaszanie za najniższą cenę. Dla zrozumienia powtórzmy to jeszcze raz:

Najtańszym obecnie telewizorem LCD, który oferuje w miarę precyzyjne strefowe wygaszanie (tak potrzebne do zwiększania kontrastu) jest wyposażony w podświetlenie Slim Backlight Drive model 55XD9305 firmy Sony.

Niestety, żaden z tegorocznych telewizorów LCD marki LG nie posiada bardziej zaawansowanego systemu wygaszania niż zgrubno-krawędziowe widoczne powyżej.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl