LG 88 inch OLED 8K
Home / info / Taka będzie przyszłość: OLED, 88 cali, 8K

Taka będzie przyszłość: OLED, 88 cali, 8K

Zanim zaproszę do lektury informacji prasowej przygotowanej przez firmę LG, najpierw dwa sprostowania:

  • W tekście jest mowa o tym, że wyświetlacz „zawiera aż 33 miliony pikseli (7680×4320)”. Otóż jest to sformułowanie mocno niefortunne – w przypadku tego rodzaju wyświetlaczy piksele są tylko „bytem logicznym” i jako takie fizycznie nie istnieją. Istnieją za to subpiksele lub ewentualnie ich domeny i to właśnie je można konkretnie wskazać w strukturze wyświetlacza. W związku z tym ww. sformułowanie powinno brzmieć: „jest w stanie wyświetlić aż 33 miliony pikseli (7680×4320)”;
  • w piątym akapicie zamienilismy termin „apretura” (oznaczający usługę świadczoną przez pralnie chemiczne) na poprawny termin „apertura”.

Powyższe uwagi nie zmieniają faktu, że opracowanie organicznego wyświetlacza 8K jesr wspaniałym osiągnięciem technicznym, za co należą się inżynierom firmy LG Display słowa uznania.

LG Display prezentuje pierwszy na świecie 88-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 8K

Spółka LG Display, lider innowacji w dziedzinie technologii wyświetlaczy, opracowała pierwszy na świecie 88-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 8K. Ten wyjątkowy produkt będzie prezentowany na stoisku LG Display podczas targów CES 2018 w Las Vegas.

Niedawno zaprezentowany największy na świecie panel OLED jest jednocześnie wyświetlaczem o najwyższej rozdzielczości – zawiera aż 33 miliony pikseli (7680×4320). To aż 16 razy więcej niż matryca FHD (1920×1080) i czterokrotnie więcej niż matryca UHD (3840 x 2160). Poszerzając portfolio paneli organicznych LG Display potwierdziło swoją czołową pozycję na rynku telewizorów klasy high-end.

Pomyślne zakończenie prac nad pierwszym na świecie wyświetlaczem OLED 8K ma przełomowe znaczenie dla nadchodzącej ery telewizorów 8K. To dowód na ogromny potencjał technologii OLED. Matryce organiczne odegrają kluczową rolę w rozwoju telewizorów nowej generacji, dlatego firma LG Display intensyfikuje prace badawczo-rozwojowe nad technologią OLED. Chcemy oferować zróżnicowane produkty dostosowane do potrzeb różnych klientów i rynków.

-In-Byung Kang, Wiceprezes oraz Dyrektor ds. Technologii firmy LG Display

Głównym kierunkiem rozwoju paneli 8K jest zwiększenie rozdzielczości bez utraty jasności. W tej chwili uzyskuje się ją poprzez zminimalizowanie wymiarów pojedynczego piksela, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie współczynnika apretury (apertury – TCh)*, powodując nieuniknione obniżenie jasności. Matryce OLED są lepszym wyborem przy produkcji paneli 8K, ponieważ każdy z pikseli stanowi oddzielne źródło światła. Dodatkowo, w przypadku paneli LCD w celu uniknięcia zmniejszenia współczynnika apertury i spadku jasności niezbędne jest zwiększenie intensywności podświetlenia. Powoduje to wzrost zarówno poboru mocy, jak i kosztów materiałów produkcyjnych.

Panele OLED 8K pozwalają na utrzymanie smukłego profilu telewizora. Wyświetlacze LCD 8K, aby utrzymać jasność i jakość obrazu na poziomie produktów 4K, potrzebują modułów podświetlenia o większej mocy, które zwiększają masę urządzenia, a co za tym idzie – zmieniają jego design.

Spółka LG Display jest jedynym na świecie producentem wyświetlaczy OLED o dużych przekątnych. Dzięki wykorzystaniu własnych innowacyjnych metod projektowania i produkcji może z powodzeniem wytwarzać panele organiczne 8K, przygotowując się tym samym do zajęcia czołowej pozycji na rynku paneli o bardzo dużych przekątnych i bardzo wysokiej rozdzielczości. 33 miliony pikseli emitujących światło, pozwalają panelom OLED 8K wyświetlić większą ilość najdrobniejszych detali przy niezrównanej jakości obrazu.

W swoim ostatnim raporcie, amerykański serwis DisplayMate, uznał, że panele LG OLED zapewniają perfekcyjną jakość obrazu [duża przesada; nie ma wyświetlaczy doskonałych – TCh], najwyższą precyzję odwzorowania kolorów oraz luminancji, a także największy współczynnik kontrastu. Ponadto, wyświetlacze z matrycą organiczną nieustannie zdobywają najwyższe oceny za jakość obrazu i walory użytkowe w rankingach prowadzonych w Ameryce Północnej, Europie oraz w innych regionach.

Najnowszy wyświetlacz oraz wiele innych produktów będzie można obejrzeć na stanowisku firmy LG Display (Las Vegas Convention Center, North Hall Meeting Room, nr 228) podczas targów CES 2018.

* Współczynnik apertury to stosunek powierzchni (nieprzesłoniętej czarną maską), przez którą może przechodzić światło, do powierzchni całego piksela wraz z obwodami elektrycznymi.
Telewizory - zobacz na Ceneo.pl