Coraz bardziej aktywny TCL nieustannie stara się pozyskać konsumentów idąc własną drogą. Telewizory z serii DP660 (gdzie „D” oznacza rocznik 2018) są technicznie blisko spokrewnione z popularną serią C70 z roku 2017. Choć brak listwy dźwiękowej pod ekranem, DP660 przypomina C70 piękną stylistyką, wykończeniem w metalu, szeroką paletą barw oraz niemal identycznym … układem gniazd i złącz.
Nowe rozwiązania
Następca ubiegłorocznej serii P60 przynosi ze sobą szereg istotnych zmian, a mianowicie:
- całkowicie nowy wyświetlacz LCD o lepszym odwzorowaniu kolorów pod kątem od poprzednika,
- szeroka palet barw z wyjątkowo dużym pokryciem przestrzeni DCI (aż 88% !!!),
- lepsze wykonanie i wykończenie obudowy (niezwykle atrakcyjna aluminiowa ramka wokół ekranu),
- solidne nóżki odlewane ze stopu metali lekkich,
- nietuzinowa dioda stanu świecąca intensywnym białym światłem (przez co telewizor całkiem sprawnie „doświetla” ciemne pomieszczenie – diodę można oczywiście wyłączyć lub przestawić w stan pulsowania).
Szczerze mówiąc, z konstrukcyjnego punktu widzenia, model 50DP660 przypomina mi bardzo ubiegłoroczny model 49C7006, który został pozbawiony czarnego pasa z głośnikami pod ekranem.
Wyświetlacz
Różnicą jest zupełnie inna matryca LCD (najprawdopodobniej od AUO), która zapewnia dużo lepsze niż w C70 odwzorowanie kolorów (zwłaszcza czerwonego) pod kątem ‒ to ewidentna zmiana na plus.
Jak w C70, matryca to również VA, dzięki czemu współczynnik kontrastu ANSI w trybie film wyniósł 3601:1, co gwarantuje stosunkowo dobrą (tj. ciemną) czerń.
HDR
Podobnie jak w innych telewizorach z tej kategorii cenowej, jasność obrazu nie była wysoka: w trybie SDR na pełnoekranowej planszy wyniosła 203 cd/m^2, a w trybie HDR, na 5% planszy ‒ 263 cd/m^2. Choć to niemal o 50% więcej niż np. w Samsungu 49NU7172, TCL 50DP660, podobnie jak rywal, niespecjalnie nadaje się do oglądania treści HDR ‒ głównie z powodu braku odpowiedniej gradacji w światłach (tj. jasnych elementach sceny) ‒ na planszy kontroli gradacji odcięcie informacji w kanale szarym następowało już poniżej 400 cd/m^2, tak więc możliwości w trybie HDR są bardzo skromne.
Kolory
Na pochwałę zasługuje jednakże reprodukcja barw: średni błąd wyniósł 5,1, co jest niezłym wynikiem, ale nie to świadczy o wyjątkowości tego modelu. Otóż 50DP660 jest w stanie odwzorować bardzo szeroką paletę barw: pokrycie DCI (dzięki wspaniałej reprodukcji zieleni) wyniosło aż 88%, co jest ewenementem i to nie tylko w tej klasie cenowej (!). W tym miejscu warto wspomnieć ww. model Samsunga z wynikiem 70% aby zrozumieć, jak dużą przewagę ma tu TCL. Brawo!
Ruch
Ze względu na matrycę klasy 60Hz i brak układu upłynniania, ostrość obrazów ruchomych była bardzo niska (150 linii). Opcja „LED Motion Clear” (w polskiej wersji menu niewłaściwie przetłumaczona jako „doskonała płynność obrazów w ruchu LED”) wcale nie zwiększa płynności, lecz ostrość obiektów ruchomych, choć w niewielkim stopniu. Warto jednak odnotować jej istnienie, bo w ubiegłym roku jej nie było. Pomimo tego, telewizor smuży nieco bardziej niż rywale, a na skutek dość widocznego zjawiska brudnego ekranu, nie spisze się najlepiej podczas oglądania sportu.
Input lag
Dla graczy ważne jest opóźnienie sygnału (input lag). Pod tym względem TCL 50DP660 wypadł dobrze.
Werdykt
Podsumowując, materiałami, na których TCL 50DP660 wypadnie najlepiej będą wszelkiego rodzaju wiadomości, programy publicystyczne, dokumentalne i przyrodnicze, zwłaszcza z tych źródeł, które serwują materiały z szeroką paletą barw (np. Netflix). W tego rodzaju zastosowaniach 50DP660 pokaże się od swojej najlepszej strony.
Tomasz Chmielewski
TCL
ocena ogólna
OK
Udany telewizor klasy podstawowej, którego z tłumu konkurentów wyróżniają dwie cechy: wspaniale wykończona smukła obudowa o minimalistycznej stylistyce oraz niezwykle duże (jak na cenę i klasę telewizora) pokrycie przestrzeni DCI (co daje możliwość wyświetlania mocno nasyconych barw).