Home / info / Tych telewizorów lepiej nie kupuj

Tych telewizorów lepiej nie kupuj

Pisanie artykułu z takim tytułem to niezła recepta na kłopoty autora i/lub ból głowy działów marketingu marek wymienionych w tekście. Spróbuję jednakże podejść do tego tematu ostrożnie, zwięźle i przy następujących założeniach:

1.

nie zawsze telewizor, który odradzam jest badziewiem; po prostu moim zadaniem jako dziennikarza i doświadczonego testera telewizorów jest wskazać inny model, do którego, moim zdaniem, warto dopłacić, co też poniżej czynię,

2.

zgodnie z zasadą „każda potwora znajdzie swego amatora” wiele z telewizorów, które poniżej odradzam spodoba się niektórym użytkownikom; jeszcze inni mogą nawet być nimi zachwyceni; ja jednakże nic na to nie poradzę, że ktoś ma niższe wymagania odnośnie jakości obrazu od moich.

 

LG – telewizory Ultra HD

Niemal wszystkie tańsze telewizory 4K (Ultra HD) firmy LG wyposażono w wyświetlacze RGBW o rozdzielczości „prawie 4K”. Jeżeli możesz, dopłać do telewizorów Super UHD tej samej firmy, które bezdyskusyjnie oferują lepszą jakość obrazu. Więcej o telewizorach „prawie 4K” lub „pseudo 4K” przeczytasz TUTAJ.

Panasonic DX700 i DX730

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, kup serię DX750 lub wyższą. Modele DX700 i DX730 mają 60-hercowe matryce, a wbrew pozorom DX700 nie jest wcale następcą znakomitej ubiegłorocznej serii CX700 (która miała matryce 120 Hz). Jest nią dopiero właśnie seria DX750.

Samsung 43KS7500

Mój test wykazał, że nie jest to wcale zły telewizor SUHD, ale Samsung ma w swojej ofercie lepsze. Inaczej mówiąc, pozostałe modele SUHD mają 120-hercowe matryce, podczas gdy 43KS7500 tylko 60-hercową. Wierz mi, model 49KS7000 jest lepszy, a kosztuje tyle samo.

Sony XD8505

Seria XD85 z 2016 roku różni się bardzo od udanej X85C z roku 2015: pierwsza ma niskokontrastowe matryce IPS, druga (starsza) wysokokontrastowe VA. Jeżeli nie jesteś zagorzałym i nieprzejednanym zwolennikiem matryc IPS, bez których nie wyobrażasz sobie życia, zamiast telewizora z serii XD85 kup SD85 – będzie on miał co prawda wklęsły wyświetlacz, ale za to typu VA, czyli z większym kontrastem.

Tomasz Chmielewski

zdjęcie główne: Designed by asierromero / Freepik
Telewizory - zobacz na Ceneo.pl