Home / technika / LG intensywnie pracuje nad telewizorami HDR

LG intensywnie pracuje nad telewizorami HDR

W niniejszym artykule opisujemy w skrócie działania firmy LG zmierzające do wdrożenia techniki HDR w telewizorach OLED i LCD.

Głównym zadaniem stawianym przed najwyższej klasy wyświetlaczem obrazu jest dostarczenie widzom takich wrażeń wizualnych, jakich doświadczają w realnym świecie.

schemat 01
obrazowe przedstawienie realnej poprawy kontrastu i innych parametrów dzięki technice HDR (źródło: LG Display)

Wszystkie wpisy

W firmie LG Display pracuje grupka pasjonatów, którzy za punkt honoru postawili sobie dostarczenie takich właśnie realistycznych obrazów za pomocą rozwiązania zwanego HDR. Nazwa ta oznacza „High Dynamic Range”, czyli dużą dynamikę obrazu. Obraz HDR cechuje bardzo jasna, niemal oślepiająca biel oraz głęboka czerń.

schemat 02
obrazowe przedstawienie realnej poprawy zakresu dynamiki obrazu dzięki HDR (źródło: LG Display)

Specjaliści z różnych działów LG Display współpracują ze sobą w celu opracowania skutecznie działającej techniki HDR. Zespół ds. planowana produktów dokonuje oceny rynku i ustala strategię w zakresie HDR. Zespół ds. jakości obrazu ustala kierunek rozwoju wyświetlaczy HDR opracowując niezbędną specyfikacją techniczną. Z kolei zespół ds. algorytmów opracowuje sposoby i metody zwiększania jasności wyświetlaczy OLED i LCD. Ww. zespoły współpracują ze sobą codziennie aby opracować jak najlepsze produkty.

zespol ds HDR firmy LG Display
specjaliści firmy LG Display zajmujący się wdrożeniem techniki HDR w telewizorach OLED i LCD

Jangjin Yoo, starszy specjalista ds. badań w zespole ds. jakości obrazu powiedział:

Technika HDR jest wciąż na etapie badań i nadal występuje mnóstwo problemów, które trzeba rozwiązać.

Yoo dodał:

Choć mój dział nadal szuka sposobów wdrożenia HDR-u w konkretnych urządzeniach, dział LCD i dział OLED w dobrej wierze konkurują ze sobą w próbując stworzyć jak najlepsze wyświetlacze.

Z kolei Taesu Ha z działu rozwoju telewizorów OLED pozytywnie ocenił rynek HDR mówiąc:

Aktualnie stacje telewizyjne i producenci filmów prowadzą aktywne działania zmierzające do tworzenia treści HDR. W przeszłości produkowane materiały miały standardowy zakres dynamiki (SDR), ale w miarę pojawiania się coraz to nowych materiałów zrealizowanych w technice HDR, wzrośnie też zapotrzebowanie na wyświetlacze HDR.

Również i przemysł filmowy poświęca coraz więcej uwagi technice HDR. Powstaje pytanie jak będą wyglądać tego typu obrazy? Sunggyun Kim z zespołu ds. algorytmów powiedział:

Naszym celem wdrożenie techniki HDR w produktach OLED i LCD, a tym samym dostarczenie ostrych i realistycznych obrazów naszym klientom.


Od redakcji: powyższy materiał jest luźnym tłumaczeniem artykułu przygotowanego przez LG Display, która jest jednostką zależną LG Electronics zajmującą się produkcją wyświetlaczy OLED i LCD. 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl