telewizory Sharp na Sharp Xperience 2022
Home / info / Telewizory XLED – co to takiego?

Telewizory XLED – co to takiego?

Przyznam, że nie pamiętam dokładnie kiedy ostatnio pisałem o telewizorach marki Sharp, w związku z tym miałem małą zagwozdkę z wyborem tytułu niniejszego artykułu. Oprócz powyższego tytułu po głowie chodziły mi, między innymi, „Jesienna ofensywa Sharpa”, „XLED – czyli Sharp wstaje z kolan” czy chociażby, dość zwyczajnie, „Sharp zapowiada zaawansowane telewizory na rok 2023”. A może „OLED, QLED, ULED to mało. Czas na XLED”. No dobrze, wystarczy tego wstępu – zacznijmy po kolei.

19 października 2022 roku w nowoczesnym hotelu The Bridge położonym w urokliwej i zabytkowej dzielnicy Wrocławia firma Sharp przedstawiła, podczas dwugodzinnej konferencji Sharp Xperience 2022, swoje najnowsze plany i produkty. Wśród nich na pierwszy plan wybijały się telewizory XLED.

Co to jest XLED?

XLED jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Sharp.

Co oznacza termin XLED?

Termin XLED oznacza nowe, bardziej zaawansowane telewizory LCD marki Sharp z podświetleniem Mini LED, kropkami kwantowymi i matrycami klasy 120Hz (te ostatnie w dwóch z trzech serii).

Jakie będą XLED-y?

Sharp planuje wprowadzić aż trzy serie tych telewizorów: XLED300, XLED1000 i XLED2000.

Co oznacza liczba po słowie „XLED”?

Liczba ta oznacza przybliżoną liczbę stref podświetlenia dla modeli 65-calowych. W związku z tym model XLED300 ma w podświetleniu mieć około 300 niezależnych stref, podczas gdy model XLED2000 – aż dwa tysiące.

Jakie parametry charakteryzują telewizory z serii XLED300?

Matryce LCD typu VA klasy 60Hz i około 300 niezależnych stref podświetlenia.

[caption id="attachment_27820" align="alignnone" width="1000"] XLED300 – najbardziej przystępne „Mini LED-y” Sharpa[/caption]

Będą to chyba pierwsze 60-hercowe telewizory 4K z podświetleniem Mini LED na rynku (zwracam uwagę, że 60-hercowe Samsungi z serii QN700B to już ekrany 8K, a nie 4K).

Jakie parametry mają telewizory z serii XLED1000?

Tu mamy wyraźny przeskok jakościowy – matryce typu VA klasy 120Hz i około 1000 niezależnych stref podświetlenia. Jasność w trybie HDR to około 1000 cd/m^2.

[caption id="attachment_27824" align="alignnone" width="1000"] 70-calowy XLED1000 (w głębi)[/caption]

Jakie parametry mają telewizory z serii XLED2000?

To będzie seria flagowa wyposażona w matryce LCD typu VA klasy 120Hz i około 2000 niezależnych stref podświetlenia. Jasność w trybe HDR ma wynieść około 2000 cd/m^2.

Atutem serii XLED2000 ma też być obsługa Dolby Atmos oraz głośniki wysokościowe zamontowane na górze tylnej ścianki.

głośniki efektowe w telewizorze Sharp 65XLED2000

Czy w ofercie Sharpa znajdą się tańsze telewizory 120-hercowe?

Tak i to jest bardzo dobra wiadomość. Sharp planuje wprowadzić dwie bardziej przystępne serie telewizorów 120-hercowych:

  • serię FS wyposażoną w matrycę klasy 120Hz, ale bez podświetlenia Mini LED.
[caption id="attachment_27826" align="alignnone" width="1000"] Sharp z serii FS (120Hz, ale bez Mini LED)[/caption]
  • serię o nieustalonym jeszcze symbolu, ale bez dodatkowych „bajerów”; ma ona mieć bardzo przystępną cenę być przeznaczona dla graczy szukających 120-hercowego, ale przy tym jak najtańszego telewizora; prototypu tego modelu Sharp nie pokazał podczas spotkania, bowiem jest on jeszcze w fazie koncepcyjnej.

Kiedy nowe telewizory Sharpa zobaczymy w sklepach?

Nowe modele mają wejść na rynek w II i III kwartale roku 2023.

Co jeszcze Sharp ma w planach?

Z innych nowości Sharpa warto wspomnieć o zaawansowanych soundbarach dostrajanych przez znaną w światku audiofilskim francuską firmę Devialet. Słuchałem prototypu jeszcze przed devialetowym strojeniem i muszę przyznać, że zapowiada się obiecująco (na poniższym zdjęciu pierwszy zaraz pod telewizorem).

[caption id="attachment_27827" align="alignnone" width="1000"] soundbar Sharpa z Dolby Atmos i strojeniem Devialet[/caption]

Mój komentarz:

„Wejście” w wysoki segment rynku, jakim są telewizory 120-hercowe oraz Mini LED oznacza próbę podniesienia prestiżu marki i powrotu do dawnej świetności. To odróżnia Sharpa od innych rywali z kraju kwitnącej wiśni, chociażby np. od Panasonica, który nie tylko nadal stroni od techniki Mini LED (nie mówiąc o tym, że jego oferta znika z części sklepów), lecz także sama marka systematycznie traci udział w rynku. Udział Sharpa w polskim rynku szacuje się obecnie na około 2-4%, podczas gdy Panasonica na co najwyżej 1-2%.

Czy Sharp zrealizuje swoje plany? Trudno powiedzieć. Podobno prototyp telewizora Mini LED Sharp pokazywał jeszcze w roku 2021, ale w późniejszym okresie nie wprowadził go na rynek. Pomimo tego, jeżeli Sharpowi uda się zrealizować choćby część z tych ambitnych planów, będzie można mówić o sukcesie, w tym o częściowym odrodzeniu się tej zasłużonej dla rozwoju techniki marki.

I jeszcze jedno. Zapytałem Sharpa, który telewizor ze swojej gamy poleciłby konsumentom szukającym ekranu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Odpowiedź: seria EQ7. Produkcja tych telewizorów ruszyła w marcu 2022 roku, a pierwsze sztuki trafiły do sklepów w czerwcu. Telewizory te wykorzystują kropki kwantowe i są to obecnie najbardziej zaawansowane modele tej marki.

najbardziej zaawansowane telewizory marki Sharp dostępne aktualnie w sklepach to seria EQ7

TCh

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl