Home / info / 4K w komputerach?

4K w komputerach?

Pierwszy kwartał 2014 przejdzie do historii firmy Canon. W tym czasie do sprzedaży wprowadzone zostaną innowacyjne, profesjonalne monitory w technologii 4K.  Akceptuje szeroki wybór sygnałów wejściowych 4K od 23,98 do 60P łącznie z 50P. Panel IPS LCD posiada rozdzielczość 4,096 x 2,560 pikseli. Doskonale sprawdzi się na planie filmowym, przy tworzeniu efektów specjalnych, animacji 3D oraz CAD. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym komunikacie prasowym. Zapraszamy do lektury.

 

 

 

 

KOMUNIKAT PRASOWY

 

Canon prezentuje profesjonalny, referencyjny monitor 4K

Warszawa, 7 listopada 2013 r.– Firma Canon wchodzi na rynek monitorów, wprowadzając referencyjny 30-calowy modelDP-V3010.Został on zaprojektowanyz myślą o korekcji koloru i wysokiej jakości produkcji wideo w formacie 4K. Canon rozwija portfolio produktów dla przemysłu filmowego i telewizyjnego, a nowy monitor DP-V3010 wraz z systemem Cinema EOS umożliwia stworzenie kompleksowego rozwiązania w rozdzielczości 4K.

Canon_DP_V3010_FRT

DP-V3010 posiada parametry techniczne zapewniające powtarzalne, dokładne odwzorowanie obrazu, co sprawia że jest to idealne rozwiązaniedla takich zastosowań jak ocena i korekcja koloru, gdzie kluczowa jest jakość obrazu. Jego zdolność do natywnego wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości 4K i zakres opcji korekcji koloru oznacza, że DP-V3010 świetnie sprawdzi się na planie filmowym, przy tworzeniu efektów specjalnych, animacji 3D oraz CAD(komputerowo wspomaganym projektowaniu).

KieranMagee, dyrektor marketingu w Canon Europe powiedział: „Nowy DP-V3010 stanowi kolejny krok w rozwoju oferty 4K. Uważnie wsłuchujemy się w potrzeby rynkowe dotyczące monitorów i dostarczamy wyjątkowy produkt,idealny do najbardziej wymagających zastosowań”.

Dokładne odwzorowanie kolorów

DP-V3010 oferuje rewelacyjną rozdzielczość 4K z wyjątkowo precyzyjną reprodukcją kolorów. Monitor wyposażono w procesor zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Canon. Łączy on system tylnego podświetlenia RGB LED z panelem IPS,zapewniając najwyższą spójność i jakość kolorów, zarówno na planie filmowym w trakcie zdjęć, jak ipodcza spostprodukcji.

Canon_DP_V3010_BUTTONS DETAIL_FRT

Wykorzystując wieloletnie doświadczenia firmy Canon w badaniach nad technologiami tworzenia obrazu, procesor zastosowany w DP-V3010 pomaga w uzyskaniu powtarzalnej jasności i koloru, równomiernie na całym ekranie. Panel monitora pracuje w trybie 10-bitowym, wyświetlając 1,024 odcieniew każdym kolorze RGB, co daje wyjątkowo płynne i precyzyjne przejścia tonalne. W rezultacie monitor umożliwia niezwykle wierną reprodukcję barw, wymaganą przy korekcji koloru i staje się alternatywą dla zgodnych z wymogami DCI projektorów, które są  dedykowane do postprodukcji.

Zastosowany w monitorze system tylnego podświetlania RGB LED umożliwia reprodukcję pełnej macierzy kolorów. W połączeniu z panelem IPS LCD,DP-V3010 wspiera większość powszechnie używanych kinowych przestrzeni barwnych, takich jak DCI-P3[1], jak również całą gamę standardów telewizyjnych (ITU-R BT.709, EBU i SMPTE-C) i przestrzeń kolorów Adobe RGB[2]. 30-calowy monitor DP-V3010 został zaprojektowany doinstalacji na biurku lub na ścianie w pomieszczeniu do montażu lubw studiu. Wszystkie te cechy czynią go idealnym do takich zastosowań, jak edycja wideo, korekcja koloru, efekty specjalne, ale także do innych zaawansowanych potrzeb kinowych produkcji w 4K.

ikona wpisu

Wysoka rozdzielczość i kontrast

Panel IPS LCD posiada rozdzielczość 4,096 x 2,560 pikseli i wyświetla obraz DCI 4K natywnie, bez konieczności skalowania. Monitor jest również dostosowany do prac edycyjnych na PC, takich jak obróbka wysokiej rozdzielczości zdjęć i efektów wizualnych, dzięki proporcjom ekranu 16:10.

Dodatkowo, technologia przetwarzania obrazu firmy Canon w połączeniu z wysokim kontrastem panelu IPS LCD umożliwia osiągnięcie kontrastu  większego niż 2000:1, czyli minimum rekomendowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów Filmu i Telewizji (SMPTE) do postprodukcji kina cyfrowego[3]. DP-V3010 umożliwia precyzyjne wyświetlanie scen nakręconych w nocy oraz innych ciemnych ujęć, dokładnie odzwierciedlając przejścia tonalne w ciemnych partiach obrazu – jest to ważny element w cyfrowej produkcji filmowej.

DP-V3010 pozwala na oglądanie pod szerokim kątem, dzięki minimalnym zmianom w kolorystyce i kontraście na całej powierzchni panelu IPS LCD. Staje się tym samym bardzo efektywnym rozwiązaniem w montażowniach, pomieszczeniach z kolor-korekcją oraz w sytuacjach, w których kilku użytkowników sprawdza jakość obrazu w tym samym czasie.

Monitorowanie na planie filmowym

Monitor DP-V3010 posiada dedykowany tryb obrazu wspierający Canon Log Gamma[4] i umożliwia konwersję materiału nagranego przy użyciu systemu Cinema EOS na obrazy odpowiednie do monitorowania na planie.

Dodatkowo, oprócz standardowej częstotliwości kinowej 24p, nowy monitor Canon akceptuje szeroki wybór sygnałów wejściowych 4K od 23,98 do 60P łącznie z 50P, które są najbardziej powszechne w telewizyjnych produkcjach strefy EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Kompatybilność z formatem metadanych ASC CDL[5]i tablicami 1D/3D- (LUT) pozwala na dokładne dopasowanie kolorów, zarówno na planie filmowym, jak i podczas korekcji barwnej.

DP-V3010 oferuje również trzy tryby wyświetlania dla produkcji wideo w rozdzielczości 2K i Full HD. Korzysta przy tym z opracowanej przez firmę Canon,oryginalnej technologii śledzącej kształt i zmniejszającej widoczne ząbkowanie na ukośnych liniach przy powiększaniu zawartości Full HD i 2K, która jest wyświetlana w pełnej rozdzielczości ekranu 4K.

Większa niezawodność i funkcjonalność

W celu zagwarantowania wysokiego poziomu niezawodności, DP-V3010 przechodzi precyzyjną kalibrację przed wysyłką. W trakcie pracy, wbudowane czujniki monitorują temperaturę barwną oraz jasnośćwyświetlania i wykorzystują te informacje,automatycznie korygując jasność i kolorystykę tylnego podświetlania. Zapewniają tym samym wysoką stabilność parametrów wyświetlania.

DP-V3010 jest wyposażony w jednostkę sterującą, która ułatwia intuicyjną obsługę poprzez prosty układ przycisków i pokręteł.Może być stosowanaprzy monitorze lub zainstalowana na standardowym 19-calowym raku.

Wysoka sprawność i jakość jest utrzymana dzięki możliwości kalibracji balansu bieli, jasności, temperatury koloru, palety barw i gammy, bez potrzeby połączenia z komputerem, przy wykorzystaniu odpowiednich, kompatybilnych z monitorem sensorów do kalibracji.

Dostępność

Monitor DP-V3010 powinien być dostępny w Europie w I kwartale 2014 roku.[1]DCI jest wspólnym przedsięwzięciem głównych studiów filmowych utworzonym  w celu ustalenia standardowej architektury dla systemów kamer cyfrowych.

[2]Nie zawiera wszystkich punktów chromatyczności RGB

[3]SMPTE RP 431-2:2011

[4]Wyjątkowy tryb nagrywania w cyfrowych kamerach  firmy Canon, który rozszerza zakres dynamiczny i zwiększa szerokość  ekspozycji.

[5]American Society of CinematographersColourDecision List. – format wymiany informacji podstawowej korekcji barwnej między sprzętem i oprogramowaniem od różnych producentów.

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl