Home / info / BOE zaskakuje Altą

BOE zaskakuje Altą

Podejrzewam, że większości czytelników nazwa „BOE” raczej nic nie mówi. A szkoda, bo to jeden z rosnących w siłę producentów wyświetlaczy LCD z Chin. Niewielu wie, że matryce LCD firmy BOE można znaleźć na przykład w telewizorach Samsunga, czy Toshiby. Jeszcze mniej osób wie, że BOE podjęło decyzję o budowie pierwszej na świecie fabryki paneli LCD generacji 10,5. Oznacza to, że pozycję lidera straci Sharp, który posiada obecnie jedyną na świecie fabrykę paneli LCD dziesiątej generacji. Warto dodać, że ten dotychczasowy „atut” Sharp często wykorzystuje w swoich materiałach reklamowych (jako X-Gen), choć tak naprawdę nie ma on żadnego, powtórzmy: „żadnego” wpływu na jakość obrazu. Co ciekawe, w nowej technologii BOE będzie produkować panele o przekątnych 42/43, 65 oraz 74 cali. Ponadto, na wielkich podłożach 10,5 generacji (o rozmiarach 3,37 x 2,94 metrów) możliwa będzie także produkcja paneli o przekątnych 61 i 70 cali, ale za to o proporcjach 21:9!

Największą niespodzianką jest jednakże typ wyświetlaczy, które będą wytwarzane w nowej technologii. Jak podaje IHS, nie będą to dominujące na rynku panele typu VA, lecz …. IPS, co jest kompletnym zaskoczeniem. Przypomnijmy, że choć panele IPS oferują niższy kontrast, mają za to dużo lepsze kąty widzenia (tj. mniejszą niż w matrycach VA degradację barw pod kątem). Aktualnie głównym i zarazem dominującym producentem dużych paneli IPS do telewizorów jest LG Display. Czyżby BOE zamierzało zagrozić pozycji Koreańczyków?

boe105

Jak się okazuje, BOE planuje atak na wszystkich frontach: zamierza nie tylko zwiększyć produkcję telewizorów, ale także znacznie wzbogacić ich ofertę. Jednym z najnowszych modeli jest BOE Alta – przepięknie minimalistyczny 55-calowy telewizor Ultra HD, którego zdjęcia zamieszczamy poniżej.

Szkoda, że to piękne urządzenie, które ucieszyłoby wielu koneserów designu, nie jest i raczej nie będzie dostępne w naszym kraju.

Tomasz Chmielewski