Home / info / Brawo studenci!

Brawo studenci!

Portal Newseria zamieścił 13 sierpnia br. interesujący artykuł o naszych studentach. Poniżej przytaczamy go w całości.

artykuł prasowy

 

 

Młodzi Polacy (20-35 lat) doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważny dla społeczeństwa jest rozwój nauki – wynika z badania „Barometr Edukacyjny Bayer”. Ponad połowa respondentów uważa, że przyczynia się to do poprawy komfortu codziennego życia, a ponad 44 proc. widzi w tym impuls do rozwoju cywilizacyjnego. Eksperci podkreślają, że polscy studenci mają duży wkład w rozwój nauki, a konstruowane przez nich innowacyjne rozwiązania znajdują zastosowanie w praktyce na całym świecie.

Myślę, że wszyscy ci, którzy wiążą swoją przyszłą karierę z innowacyjnością, są naprawdę innowacyjni, a ich działalność to przede wszystkim Studencki Ruch Naukowy

– mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Władysław Wieczorek, wicedyrektor Politechniki Warszawskiej ds. studenckich.

Na Politechnice Warszawskiej działa 127 aktywnych studenckich kół naukowych, w których powstają innowacyjne projekty. Wśród nich profesor wymienia m.in. PW-Sat, pierwszego polskiego satelitę wyniesionego na orbitę. Podkreśla przy tym, że wynalazki, o których mowa są bardzo ważne dla rozwoju nauki, bo znajdują swoje zastosowanie w praktyce.

To wszystko sukces studentów z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (MEL). Oni naprawdę opracowują bardzo nowoczesne innowacyjne projekty. Satelita PW SAT jest od ponad roku w przestrzeni kosmicznej, wykonuje zgodnie z programem wszystkie działania. Czyli jest to wizualny przykład, że coś nie zostało tylko wymyślone jako pewien model, który został gdzieś pokazany, ale zostało też zastosowane

– wyjaśnia profesor.

Wymienia również eksperymentalną rakietę Amelia 2, która na początku czerwca została wystrzelona w kosmos, a także nowe szybowce.

Zdaniem prof. Wieczorka, studencka innowacyjność przekłada się na rosnące zainteresowanie ze strony kandydatów na studia techniczne. Przykładem może być właśnie warszawski MEL.

MEL wybitnie przoduje w tej chwili jeśli chodzi o ilość kandydatów, a to między innymi jest efektem tego, jak często studenci tego wydziału są pokazywani w telewizji, udzielają wywiadów, jakie odnoszą sukcesy. Według mnie to się wiąże właśnie z tymi projektami studenckimi dotyczącymi bardzo innowacyjnych rozwiązań

– podkreśla przedstawiciel PW.

Polscy studenci odnoszą również sukcesy międzynarodowe. Ekspert podkreśla, że pod względem jakości kształcenia uczelnie techniczne w Polsce nie mają czego się wstydzić.

Jeśli chodzi o studia w Polsce to w dalszym ciągu ilość praktyki w ogólnej liczbie zajęć jest bardzo duża w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Po prostu ich na to nie stać. My jeszcze to pielęgnujemy, chociaż nie wiem, jak długo będzie nas na to stać

– tłumaczy.

Naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Gdybym powiedział, że nasi studenci są rozchwytywani jak świeże bułeczki przez zagranicznych pracodawców, to nie byłbym daleki od prawdy.

 

 

© TV TEST 2013

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl