Home / technika / Co nowego w technice?

Co nowego w technice?

Volvo Cars Microsoft HoloLens

W napędzanym przez odkrycia i konkurencję świecie techniki nigdy nie ma zastoju, o czym świadczy nieustanny zalew nowych lub ulepszonych rozwiązań teechnicznych. Oto garść najciekawszych, które wybraliśmy specjalnie dla Was.

1. Elektronika niszczona zdalnie

 

Większość z nas chciałaby aby zakupione za ciężko zarobione pieniądze urządzenia działały wiecznie. Są jednakże zastosowania (np. wojskowe), w których zachodzi potrzeba szybkiego zniszczenia danego układu. Oto przykład takiego rozwiązania opracowanego przez DARPA.

Są też inne rozwiązania, jak np. elektronika rozpuszczalna w … wodzie (na zdjęciu poniżej)

rozpuszczalna elektronika

A teraz proszę sobie wyobrazić, że w niedalekiej przyszłości będziemy kupować telewizory i inną elektronikę do użytku tylko przez ściśle określony czas. Po tym okresie zostanie ona zdalnie zniszczona przez producenta, abyśmy mogli pójść do sklepu i kupić nową. Brzmi jak mrzonka? A coraz bardziej popularyzowane przez producentów oprogramowanie, które działa tylko czasowo? Wygląda, na to, że do planowego postarzania wyrobów dojdzie ich planowe wyłączanie. Brr, odpukać!

Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj.

 

Microsoft, Volvo i Hololens

 

We wspópracy z Microsoftem, firma Volvo opracowała nowy system wizualizacji ułatwiający projektowanie i prezentację rozwiązań technicznych stosowanych w samochodach. Oto jak działa:

 

Chihira Aiko od Toshiby

 

Pozbywszy się brzemienia, jakim był kulejący dział telewizorów, japońska Toshiba ma najwidoczniej więcej czasu na przedsięwzięcia z dziedziny robotyki. Jej najnowsze dziecko (a w zasadzie panią-robot) można podziwiać w poniższym filmie.

 

Whill, czyli wózkowa „Formuła 1”

 

Na szczęście są jeszcze wynalazki, które bardzo ułatwiają życie, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. Takim urządzeniem jest Whill – niezwykle zaawansowany japoński wózek inwalidzki sterowany ze smartfona, mający joystick, niezwykle mały promień skrętu, napęd na wszystkie koła i jeżdżący tam, gdzie zwykłe wózki po prostu nie mogą.

 

Tomasz Chmielewski

zdjęcia: Volvo, Japan Times, Techinsider

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl