Home / info / Czy warto skalibrować telewizor?

Czy warto skalibrować telewizor?

Coraz więcej osób docenia znaczenie właściwego ustawienia wyświetlacza: czy to monitora komputerowego, czy to telewizora. Pomimo tego odsetek mających w domu skalibrowany telewizor jest w praktyce dużo, dużo niższy niż 11% wynikające z raczej mało reprezentatywnej ankiety pod moim testem telewizora Loewe 55 Connect UHD.

procent kalibrujacych

Jakie korzyści daje kalibracja? Czy oferuje ona coś więcej niż tylko zarobek dla kalibratora? A nawet jeśli kalibracja rzeczywiście poprawia kolory, to czy będę w stanie zauważyć to gołym okiem? Z kolei jeśli zauważę zmianę, czy różnica będzie na tyle duża, aby usprawiedliwić wydatek na profesjonalną kalibrację?

Trudno od razu odpowiedzieć na te wzystkie pytania, więc może przytoczę przykład ubiegłorocznego telewizora Samsung 55JU7000. To ciekawy przypadek, bowiem po kalibracji tego urządzenia błędy odwzorowania barw zmniejszają się aż pięciokrotnie (!), co widać na poniższym wykresie.

No dobrze, ale czy wszystkie telewizory tak samo reagują na kalibrację? Czy gra jest w ogóle warta świeczki? Więcej informacji na ten temat, w tym ciekawe interaktywne wykresy, znajdziecie w moim artykule dla portalu Benchmark.

Tomasz Chmielewski

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl