System 4K Pro firmy Panasonic to według producenta wyższa jakość obrazu 4K, uzyskana dzięki nowemu profesjonalnemu procesorowi 4K Studio Master i superjasnym panelom Wide Colour Phosphor obsługującym do 98% zakresu barwowego określonego w specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI).
Co to jest 4K Pro?
Dla pracowników firmy Panasonic rozdzielczość 4K to tylko jeden aspekt precyzyjnego, przykuwającego wzrok obrazu. Nowa technologia 4K Pro maksymalizuje znaczenie liczby pikseli w rozdzielczości 4K (3840 x 2160), a ponadto umożliwia zastosowanie wielu innych technologii — obejmujących konstrukcję panelu i systemy przetwarzania — których celem jest poprawa innych parametrów obrazu decydujących o jego jakości.
Procesor 4K Studio Master
Zadaniem procesora 4K Studio Master, opracowanego od podstaw przez firmę Panasonic, jest generowanie obrazów całkowicie zgodnych z wizją reżysera. Powstał on dzięki wiedzy, którą przez lata gromadziły powszechnie szanowana jednostka audiowizualna firmy Panasonic — Panasonic Hollywood Laboratory — i jej dział telewizorów plazmowych. W efekcie udało się osiągnąć niespotykane odwzorowanie kolorów, doskonały kontrast, fenomenalną jasność i dynamikę.
Accurate Colour Drive
Wraz ze sterownikiem dokładnego odwzorowania kolorów (Accurate Colour Drive) firma Panasonic wprowadziła do telewizorów dla klientów indywidualnych zaawansowane technologie zarządzania kolorami, takie jak 3D Lookup Table (tablice przeglądowe 3D), które wcześniej stosowano tylko w profesjonalnych monitorach. 3D Lookup Tables zapewniają wolumetryczne podejście do kontrolowania przestrzeni barwowej, zgodnie z którym zmiana dowolnego koloru wejściowego powoduje modyfikacje wszystkich kolorów wyjściowych tablicy. W efekcie na różnych poziomach jasności uzyskujemy dokładniejsze renderowanie odcieni niż w standardowych telewizorach, w których zwykle stosuje się niezbyt skomplikowaną technologię tablicy przeglądowej lub nie stosuje się żadnej. Nawet te ekrany, które obsługują tablice 3D Lookup Table, na ogół umożliwiają sterowanie tylko kolorem czerwonym, zielonym i niebieskim, natomiast modele Panasonic CR850 i CX800 dodatkowo cyjanem, magentą i żółtym w łącznie 8000 punktach rejestracji (w standardowych telewizorach w 100 punktach). Dzięki temu telewizory Panasonic zapewniają taką dokładność kolorów, jakiej wymagają reżyserzy podczas edycji swoich filmów.
Sterownik gradacji czerni. Zwykle telewizory LCD osobno sterują ustawieniami podświetlenia i wzmocnienia, stosując przetwarzanie 8-bitowe w celu zapewnienia 256 kroków gradacji. Dzięki procesorowi 4K Studio Master firma Panasonic połączyła sterowanie podświetleniem i wzmocnieniem w ramach tych samych procesów przetwarzania, dzięki czemu zapewniają one dokładniejsze miejscowe poziomy doświetlenia. Co więcej, zastosowano przetwarzanie 10-bitowe w celu uzyskania 1024 kroków gradacji. Oznacza to, że widać więcej szczegółów cieni i subtelniejsze, bardziej precyzyjne różnice tonalne w ciemnych obszarach. W ten sposób ciemne sceny nie stanowią jedynie pustego, płaskiego i wyblakłego obrazu, jaki często widzi się na ekranach zwykłych telewizorów LCD.
Odtwarzanie natywnej zawartości HDR. Po zakończeniu prac nad odpowiednimi standardami procesor 4K Studio Master będzie obsługiwał odtwarzanie natywnej zawartości o dużym zakresie dynamicznym (High Dynamic Range — HDR). HDR opiera się na połączeniu specjalnie opracowanej zawartości i superjasnych, jaskrawych ekranów, co pozwala generować obrazy o wiele szerszym zakresie luminescencji niż w przypadku jakichkolwiek tradycyjnych telewizorów. Oznacza to, że obraz ma większy kontrast, jaskrawsze kolory, a cienie i barwy są bardziej szczegółowe.
Panele Wide Colour Phosphor
Drugim kluczowym elementem 4K Pro w telewizorach Panasonic CR850 i CX800 jest zastosowanie paneli LED opracowanych na bazie nowej technologii Wide Colour Phosphor specjalnie pod kątem procesorów Panasonic 4K Studio Master. Dzięki technologii Wide Colour Phosphor wspomniane panele odtwarzają aż 98% przestrzeni barwowej ze specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI). Połączenie nowych paneli z procesorem 4K Studio Master sprawia, że na ekranie telewizora można zobaczyć kolory z taką dokładnością jak podczas seansu filmowego w lokalnym kinie. Widoczne są ich subtelne odcienie, szczególnie w obszarach czerwieni i zieleni.
Jasne i ekologiczne
Technologia Wide Colour Phosphor nie tylko pozwala uzyskać zakres barw bardziej zbliżony do kinowego, lecz także zapewnia znaczne korzyści związane z jasnością i ochroną środowiska. Technologia ta zużywa tylko połowę energii pochłanianej przez typowy panel Quantum Dot przy tej samej jasności, więc eksploatacja jest znacznie tańsza. W związku z tym Wide Colour Phosphor doskonale nadaje się do odtwarzania materiałów w formacie HDR (High Dynamic Range).