Home / porady / Dekalog nabywcy telewizora

Dekalog nabywcy telewizora

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a więc czas wzmożonych zakupów sprzętu RTV. Dla wszystkich osób planujących zakup telewizora przygotowaliśmy zestaw dziesięciu porad, które ułatwią proces wyboru właściwego modelu. Oto nasz „dekalog nabywcy telewizora”:

banan
zdjęcie: Samsung / adaptacja: TV TEST

DEKALOG NABYWCY TELEWIZORA

1.

Nie ma telewizorów idealnych. Nie ma też telewizorów uniwersalnych, tj. dobrych dla wszystkich i do wszystkiego. Pamiętaj aby poznać nie tylko zalety danego modelu (wszyscy sprzedawcy i producenci o nich trąbią), ale przede wszystkim jego główne wady (a o tym rzadko się mówi). Dopiero wtedy odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie je zaakceptować, bo telewizorów bez wad po prostu nie ma, nie było i nie będzie. Jeżeli uważasz, że wybrany przez Ciebie model jest bez wad to … przyjmij serdeczne wyrazy naszego współczucia.

2.

Pamiętaj, że (jak sama nazwa wskazuje) zadaniem sprzedawcy jest sprzedawać, a nie służyć fachowymi i w dodatku darmowymi poradami. Od fachowych porad są specjaliści, a od darmowego rozdawania … partie polityczne, zwłaszcza przed wyborami. Porady są albo fachowe, albo darmowe, tertium non datur.


3.

Nawet jeżeli jest miłą i sympatyczną osobą, sprzedawca ma ustalone przez kierownika sklepu cele sprzedażowe, które musi osiągnąć aby zachować pracę. Pamiętaj, że usilne promowanie konkretnego modelu przez sprzedawcę oznacza albo, że sklep realizuje na nim wysoką prowizję, albo że model ten zalega w magazynie, albo też że sklep otrzymał od producenta „finansowe wsparcie” na promocję tego właśnie modelu telewizora. Jeżeli sprzedawca nie promuje żadnego modelu, lecz twierdzi, że wszystkie telewizory są takie same (bo „proszę Pana matryce i tak produkuje 2 lub 3 producentów na świecie”), to obejrzyj drzwi tego sklepu z drugiej strony. Jeżeli ktoś kłamie, to nie jest wart Twoich ciężko zarobionych pieniędzy.

4.

Większość opinii zamieszczonych na forach czy w sklepach internetowych została „wyprodukowana” przez całe sztaby „pisarczyków” utrzymywanych przez domy mediowe na zamówienie producentów. Uważaj też na wszelkiego rodzaju testy telewizorów. Jedno bardzo poczytne forum hdtv w Polsce, przyznaje taką samą, wysoką ocenę za czerń i kontrast (9 na 10 pkt) telewizorom, które w obiektywnych pomiarach mają czerń 4 razy jaśniejszą/ciemniejszą od siebie, a tym samym 4 razy gorszy/lepszy kontrast. Tajemnicą poliszynela jest, że właściciele forum prowadzą … sklep z telewizorami.


5.

Przed zakupem zapoznaj się z wiarygodnymi opiniami i testami. Jeżeli test telewizora nie opiera się na pomiarze obiektywnych parametrów jak jasność czerni, kontrast, błędy odwzorowania kolorów, czy rozdzielczość dynamiczna (tj. obrazów ruchomych), taki „test” można „między bajki włożyć”.

6.

Pamiętaj, że w sklepach tradycyjnych wymiana telewizora na inny egzemplarz lub inny model jest łatwiejsza, szybsza i prostsza niż w sklepach internetowych. Ma to szczególnie duże znaczenie gdy kupujesz telewizor LED/LCD, bowiem mają one duży rozrzut jakościowy pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami, zwłaszcza pod względem niejednorodności czerni (czyli tzw. cloudingu).

7.

Jeżeli kupujesz dla siebie, to pamiętaj, że z telewizora zadowolony masz być Ty i Twoja rodzina. Nawet najbardziej entuzjastyczne opinie, recenzje i testy, są tylko cudzymi opiniami. Miej własny rozum i nie zdawaj się na innych. Im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie się do zakupu, tym większe prawdopodobieństwo, że kupisz właściwy model.


8.

Zabierz do sklepu ulubiony materiał filmowy, który niemal znasz na pamięć. Odtwarzaj go w sklepie najlepiej w trybie Ekspert, Film, Hollywood, Kino lub Profesjonalnym. Zanim odtworzysz, poproś sprzedawcę o przełączenie telewizora z trybu sklepowego w tryb domowy.

9.

Niska cena raczej nie idzie w parze z jakością. Jeżeli szukasz telewizora w dobrej cenie to zainteresuj się starszymi modelami (np. z ubiegłego roku). Postęp techniczny w telewizorach nie jest aż tak duży żeby starsze modele spisać z góry na straty. Nowe modele są zawsze droższe, mają często niezoptymalizowane oprogramowanie oraz cierpią na choroby wieku dziecięcego.

10.

Nie bój się kupić egzemplarza z ekspozycji. Telewizory, które pracują w sklepie non-stop przez kilkanaście godzin na dobę dowiodły, że są sprawne i raczej nie sprawią nabywcom niemiłych niespodzianek. Co innego z niedotartym modelem prosto z pudełka, z którego awaryjnością może być różnie. Po drugie, w przypadku egzemplarza z ekspozycji można wytargować dodatkowy opust. Pomimo tego, zdajemy sobie sprawę, że wielu klientów i tak będzie woleć fabryczną „nówkę”, bowiem dla wielu zapach świeżo rozpakowanego styropianu jest po prostu bezcenny :-)

Udanych zakupów!

szejk3
zdjęcie: Samsung / adaptacja: TV TEST

Tomasz Chmielewski, redaktor naczelny TV TEST

© TV TEST 2013

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl