Home / porady / Etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna

Od kilku lat producenci zamieszczają na telewizorach informacje o zużyciu energii elektrycznej. Wprowadzone wtedy etykiety zachowały większość właściwości poprzedniej wersji. Jedną z nich jest  oznaczenie klas sprawności przy pomocy tych samych co poprzednio kolorów oraz liter. Zielony kolor dotyczy urządzeń o wysokiej sprawności energetycznej, podczas gdy kolor czerwony wskazuje na urządzenia o większym poborze energii elektrycznej. Żeby podkreślić postęp techniczny, skala została poszerzona o trzy dodatkowe klasy (A+, A++, A+++). Rozszerzenie etykiety ponad klasę „A” pozwoli producentom na zwiększenie konkurencyjności w zakresie efektywności energetycznej. Korzyścią dla konsumentów jest to, że będą mogli ocenić, które urządzenie wyższe od klasy „A” jest najwydajniejsze. W ten sposób ich decyzje zakupowe będą oparte na pełnej informacji o sprzęcie.

Etykieta energetyczna dla odbiorników telewizyjnych podzielona jest na siedem klas od A do G. Nowe klasy: A+, A++ i A+++ są opcjonalne, i do pewnego momentu nie będą obowiązkowe.

etykieta

Wzór i zasady etykietowania telewizorów określa unijne rozporządzenie delegowane 1062/2010. Tak zwany indeks sprawności energetycznej jest kluczowym parametrem podziału na klasy energetyczne. Zmiana ma na celu dostosowanie klas do zachodzącego postępu technologicznego oraz pozwoli na dokładniejszą klasyfikację najbardziej efektywnych urządzeń.

Klasy efektywności energetycznej dla telewizorów ustala się na podstawie jego współczynnika efektywności energetycznej (EEI):

A+++

A++

A+

A

B

C

D

E

F

G

<0.10

<0.16

<0.23

<0.30

<0.42

<0.60

<0.80

<0.90

<1.00

>1.00

Etykieta energetyczna posiada:

  • jednolity wzór obowiązujący w całej Unii Europejskiej,
  • maksymalnie 7 klas, od A+++ do G,
  • kolorowe strzałki służące do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a  czerwony na najmniej oszczędny,
  • roczne zużycie energii,
  • piktogramy wyróżniają wybrane parametry wydajności:
    • roczne zużycie energii wyrażone w kWh;
    • rozmiar  przekątnej ekranu w calach i cm;
    • moc urządzenia w Watach;
    • informacja o istnieniu lub braku głównego wyłącznika urządzenia.

Informacja na etykiecie na temat zużycia energii bazuje na ujednoliconych standardach pomiarowych. Dzięki temu można łatwo porównać telewizory różnych marek i wielkości.

Znajomość ilości  prądu pobieranego przez telewizor pozwoli na obniżenie naszych rachunków za prąd nawet o 30%. Ponadto, nasze działania korzystnie wpłyną na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli chodzi o najwyższą jakość obrazu telewizyjnego oraz o zaawansowane funkcje telewizora, najczęściej niestety musimy dokonywać wyboru między najwyższą klasą energetyczną a doskonałą jakością, która kosztuje. Na szczęście, w skali roku jest to koszt rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych.

© TV TEST 2014

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl