Jako użytkownicy telewizorów oczekujemy, że jakość obrazu zawsze będzie na najwyższym poziomie. Lepsza jakość to przecież wierniejsze odwzorowanie rzeczywistości, które jest priorytetem również dla producentów telewizorów. Samsung od niedawna wykorzystuje nowy otwarty standard dla treści HDR o nazwie HDR10+, który jeszcze bardziej przybliża nas do niemal rzeczywistych obrazów. Zobaczmy czym jest HDR10+ i jak przekłada się na wrażenia widzów.
W dużym uproszczeniu, dzięki zastosowaniu HDR10+ zwiększa się stosunek światła do cienia, co sprawia, że oglądane filmy w większym stopniu przypominają obrazy, jakie widzi ludzkie oko. Dzięki temu kadr na ekranie telewizora jest jaśniejszy, ma większy zakres kolorów i głębsze tony niż w przypadku technologii HDR. W przeciwieństwie do HDR10, gdzie wykorzystywane są statyczne metadane, HDR10+ używa metadanych dynamicznych, by tworzyć jeszcze wyraźniejsze kontrasty oraz oddawać barwy bardziej zbliżone do rzeczywistych. W konsekwencji przekłada się to na jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania.
Zakodowane w sygnale HDR10+ dynamiczne metadane, umożliwiają dostosowanie jasności tonowo mapowanego sygnału HDR do każdej sceny z osobna, co pozwala uzyskać obraz znacznie bliższy oryginalnym założeniom twórców.
Przed wprowadzeniem nowego standardu HDR10+ używano statycznego mapowania tonów, które dla całego wyświetlanego obrazu wykorzystuje tylko jedną krzywą odwzorowania.
Dynamiczne mapowanie tonów stosuje różne krzywe dla poszczególnych scen, co pozwala uzyskać odpowiednią jasność i odwzorowanie kolorów najbliższe założeniom twórców treści. Co więcej, HDR10+ z większą szczegółowością oddaje obszary jasne i zaciemnione oraz precyzyjniej wyświetla kolory, eliminując efekt wyblakłych barw, który może pojawiać się w telewizorach HDR.
Od kilku lat technologia HDR jest szeroko wykorzystywana w wielu produktach elektroniki konsumenckiej, m.in. telewizorach, smartfonach czy aparatach fotograficznych. Jednak wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach HDR10+, jako otwarty standard, stanie się nową branżową normą. Już teraz wykorzystują go telewizory Samsung UHD z 2017 roku, w tym modele Q7, Q8 i Q9 z prestiżowej linii QLED TV. Jeszcze w tym roku dla telewizorów UHD Samsung z 2016 roku zostanie udostępniona aktualizacja oprogramowania, która pozwoli korzystać z nowego standardu.
Warto podkreślić, że HDR10+ oferuje wiele dodatkowych korzyści, które przyspieszą zastosowanie tego nowego standardu w urządzeniach cyfrowych. W odróżnieniu od wielu konkurencyjnych rozwiązań, nowy standard jest pozbawiony opłaty licencyjnej, a więc producenci telewizorów mogą z niego korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zapewnia też elastyczność systemową, dzięki której rożne grupy użytkowników – od twórców filmowych aż po producentów telewizorów i innych urządzeń elektronicznych – będą mogli na bazie tej technologii zaproponować widzom nowy poziom wrażeń wizualnych.
O firmie
Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 319 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź www.samsung.pl i news.samsung.com