Home / felietony / Koniec świata! Telewizory Samsunga z panelami LG?

Koniec świata! Telewizory Samsunga z panelami LG?

Niedawno napisałem o tym, jak to Sharp (kontrolowany teraz przez tajwańskiego Foxconna) dość nieoczekiwanie odmówił dalszego dostarczania wyświetlaczy LCD do Samsunga. Powody tej zaskakującej decyzji znajdziecie w artykule Sharp mówi Samsungowi nie. Polecam aby się z nim zapoznać, przed lekturą dalszej części niniejszego artykułu.

Okazuje się, że afera Sharp-Samsung ma swój ciąg dalszy. Otóż Samsung złożył pozew, w którym domaga się odszkodowania w kwocie 429 milionów dolarów od Sharpa i dwóch innych spółek. Pomimo tego nawet jeśli Samsung wygra ten proces i dostanie pieniądze, co zrobić w sytuacji gdy Samsungowi brakuje aż 4 mln wyswietlaczy, które potrzebne sa produkcji telewizorów? Większość osób kupujących telewizory Samsunga zapewnie nie jest świadoma, że mimo iż posiada on własne fabryki paneli LCD, Samsung już dawno przestał być samowystarczalny i z roku na rok kupuje coraz więcej wyświetlaczy od firm trzecich. Nie jest tajemnicą, że w roku 2015 Samsung instalował w swoich telewizorach panele od chińskich producentów (pisałem o tym tutaj), ale nie był zadowolony z ich jakości. Jednocześnie Samsung bezskutecznie próbował zakontraktować dostawę większej liczby paneli od uznanych producentów tajwańskich jak np. AUO i Innolux, które regularnie dostarczają panele LCD do telewizorów Sony i Panasonica. Poza tym Innolux jest częścią … Foxconna i pewnie dlatego Samsung odszedł od Tajwańczyków z przysłowiowym kwitkiem.

To wszystko postawiło dział zaopatrzenia Samsunga w trudnej sytuacji:

Co zrobić gdy Sharp zerwał kontrakt, a Tajwańczycy nie są w stanie dostarczyć nam tyle paneli, ile byśmy chcieli? Co nam przjdzie z odszkodowania jeśli nie będziemy w stanie zapełnić ogromnej luki czterech milionów paneli do telewizorów? Przecież nie możemy oddać rynku walkowerem!

Zaskakującą, ba, nawet szokującą, odpowiedź na to pytanie podał Bloomberg. To właśnie ta renomowana agencja twierdzi, że:

LG Display Co. has scored a deal to supply television displays to rival Samsung Electronics Co.
from as soon as this year, people with direct knowledge of the matter said

Co po naszemu oznacza, że LG Display zawarła umowę na dostawę wyswietlaczy telewizorowych do rywala jakim jest Samsung Electronics i to jeszcze w tym roku.

Jest to prawdziwa sensacja bowiem:

  • Samsung nigdy wcześniej nie kupował paneli od swojego odwiecznego rywala,
  • zazwyczaj stronił od niskokontrastowych paneli typu IPS.

Gdyby naprawdę Samsung zdecydował się na zakup paneli IPS od LG, kto wie, może z czasem przełamie się i zacznie kupować panele OLED? Skoro stało się to, co wszyscy wcześniej uważali za niemożliwe, jakie niespodzianki czekają nas jeszcze w tym roku? Jedno jest pewne: stare, utrwalone przez lata schematy i zależności producent panelu – producent telewizora przechodzą właśnie do historii.

I jeszcze jedno. Jeżeli ktoś czytając niniejszy artykuł zaniepokoił się, co będzie z dostępnością najnowszych telewizorów QLED Samsunga, chciałbym go uspokoić. Telewizory te wykorzystują najbardziej zaawansowane wyświetlacze LCD, które nie pochodzą od dostawców zewnętrznych. Inaczej mówiąc, najlepsze modele swoich telewizorów (a w tym roku będą nimi właśnie QLED-y) Samsung wyposaży w wyświetlacze, które sam wyprodukuje. I ta dobra wiadomość niech będzie puentą niniejszego felietonu.

Tomasz Chmielewski

zdjęcie główne: Designed by Asier_Relampagoestudio / Freepik
Telewizory - zobacz na Ceneo.pl