Home / info / Kto produkuje wyświetlacze do telewizorów?

Kto produkuje wyświetlacze do telewizorów?

Każdy kto choć trochę interesuje sie telewizorami wie, że ich producenci nie podają tego typu informacji i nie chwalą się tym. Nawet ci z nich, którzy mają własne fabryki paneli LCD, nie rozgłaszają, że „nasze telewizory mają panele naszej produkcji”. Dlaczego? Powód jest prosty: niemal wszyscy więksi producenci telewizorów instalują w swoich telewizorach panele LCD zwielu różnych źródeł. Choć minęły czasy kiedy to niektórzy niedouczeni sprzedawcy wmawiali klientom, że „panele robi się tylko w trzech fabrykach: Samsunga, LG i Sharpa”, w tej sferze nadal pokutują pewne stereotypy i jest ogólnie dość duża niewiedza. Stwierdzenia typu „jak telewizor Samsunga to panel Samsunga, a jak LG – to LG” można spokojnie „między bajki włożyć”.

Niniejsze zestawienie obejmuje panele LCD do telewizorów w podziale na producentów, rozdzielczość oraz calaż ekranu. W zestawieniu uwzględniłem łącznie panele płaskie, jak i wklęsłe (zakrzywione). Opracowałem je na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych producentów paneli, a więc AUO, BOE, CSOT, Innoluksa, LG Display, Samsung Display oraz Sharpa, jak również na kilku specjalistycznych stronach branżowych, jak np. panelook.com. Jeśli chodzi o Sharpa, to sprawił on sporo kłopotu, bowiem przechodzi obecnie restrukturyzację, w związku z czym dostęp do informacji jest bardzo ograniczony.

Jeśli chodzi o panele 8K, to informacje w tabeli dotyczą głównie matryc przygotowywanych dopiero do produkcji. Anality rynku z IHS podają, że:

Choć w roku 2016 na całym świecie zostanie sprzedanych mniej niż 1.000 sztuk telewizorów 8K LCD, to sprzedaż będzie rosła, osiągając 300.000 sztuk w 2018 i około miliona w 2019 roku.

Tomasz Chmielewski

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl