Home / info / Nadchodzi 4K od Sharpa

Nadchodzi 4K od Sharpa

Sharp zapowiedział właśnie rozpoczęcie sprzedaży telewizorów z ekranami o rozdzielczości 3840x 2160 pikseli (UHD, potocznie 4K). Dwa modele o przekątnych ekranu 60 (LC-60UD1) i 70 cali (LC-70UD1) wejdą najpierw do sprzedaży w Japonii odpowiednio w sierpniu i czerwcu br. Obydwa wyposażono w redukujący odblaski filtr ekranowy Moth Eye (ang. oko ćmy) będący własnym opracowaniem inżynierów Sharpa, a znany w naszym kraju głównie z flagowych telewizorów Philipsa.

Sharp LC-60UD1

Zapewne z przyczyn technicznych Sharp nie zdecydował się tym razem na matrycę typu Quattron (z 4 rodzajami subpikseli – RGBY). Zamiast tego mamy tradycyjną matrycę RGB wykonaną w techologii UV2A, co z pewnością zapewni dobry (niski) poziom czerni i wysoki kontrast.

Sharp LC-70UD1

Z innych cech serii UD1 warto wspomnieć o aktywnym 3D (czyli rozwiązaniu będącym w defensywie), czytniku kart SDHC oraz wbudowanych głośnikach w układzie 2.1.

Trudno powiedzieć, kiedy ww. modele (a w zasadzie ich odmiany) trafią do sprzedaży w Europie, ale wszystko wskazuje, że będzie można je kupić jeszcze przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia. Z pewnością więcej dowiemy się na wrześniowych targach IFA w Berlinie. W okresie początkowym wolumen produkcji będzie stosunkowo niewielki – zaledwie 2.000 sztuk miesięcznie, co wskazuje najprawdopodobniej na „choroby wieku dziecięcego” nowej technologii.

W każdym razie po LG, Sony, Samsungu, Toshibie i Sharpie, jedynymi firmami które nie odkryły jeszcze całkowicie kart w grze o 4K pozostały Philips i Panasonic.

© TV TEST 2013

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl