Home / info / Najlepsze telewizory roku 2015-2016

Najlepsze telewizory roku 2015-2016

Zbliżają się Święta i Nowy Rok – okres, w którym już tradycyjnie wiele osób podejmuje decyzję o zakupie nowego telewizora. Truizmem będzie powiedzenie, że nie jest łatwo dokonać wyboru. W związku z tym, po przetestowaniu kilkudziesięciu tegorocznych modeli telewizorów redakcja TV TEST prezentuje zestawienie modeli uhonorowanych tytułem „Telewizor roku”. Obejmują one urządzenia od niespełna 2000 do prawie 40000 złotych, tak więc każdy ma szansę znaleźć w zestawieniu coś dla siebie.

Telewizory podzieliłem na dwie kategorie: do 5000 złotych i powyżej tej kwoty. W każdej kategorii wskazuję najlepszy telewizor w danej podkategorii przekątnych ekranu. Dodatkowo, w kilku przypadkach zdecydowałem się przyznać wyróżnienia specjalne. Zrobiłem tak albo ze względu na to, że laureat drugiego miejsca niewielu ustępuje zwycięzcy, albo też ponieważ pod niektórymi względami (choć nie w całościowej ocenie) może być lepszym wyborem dla osób preferujących na przykład bogatsze opcje kontroli płynności ruchu.

Głównym kryterium przyznania nagrody była jakość obrazu rozumiana jako wypadkowa współczynnika kontrastu, odwzorowania kolorów oraz ostrości i płynności ruchu. To właśnie te trzy kryteria są moim zdaniem najważniejsze w z punktu widzenia jakości obrazu.

A oto lista laureatów wraz z krótkim opisem ich zalet.

 

Najlepsze telewizory do 5000 złotych:

rozmiar

(cale)

model
32 Samsung UE32J6300
40-43 Samsung UE40J6300
48-50 Panasonic TX-50CX700E
55  

Sony KDL-55W805C

 

 

Samsung UE32J6300 – najlepszy w klasie telewizorów 32-calowych do 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

Głównym atutem tego telewizora jest szybka, coraz rzadziej stosowana przez producentów, 120-hercowa matryca, która gwarantuje dobrą ostrość obrazów ruchomych. Telewizor ma lekko zakrzywiony ekran, niezłą czerń i kontrast oraz dobre oddanie kolorów (i to w ustawieniach fabrycznych). Stabilny system operacyjny Tizen, znakomite multimedia oraz przyzwoity dźwięk dopełniają obrazu tego niezwykle udanego i przystępnego telewizora Full HD.

 

Samsung UE40J6300 – najlepszy w klasie telewizorów 40-43-calowych do 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

Następny model z bardzo udanej serii J6300 Samsunga. Również zbudowany na bazie 120-hercowego wyświetlacza, oferuje zbliżony obraz do mniejszego 32J6300: dobrą czerń i kontrast (matryca VA), niezłe ustawienia fabryczne oraz, nade wszystko, szerokie opcje kontroli stopnia upłynnienia ruchu. Połączenie systemu Tizen i wydajnego procesora zapewnia 40J6300 wystarczającą szybkość, a telewizor ma ponadto bardzo dobre funkcje multimedialne, przyzwoity dźwięk, znakomity stosunek jakości do ceny i nie sprawia użytkownikowi żadnych niemiłych niespodzianek.

 

Panasonic TX-50CX700E – najlepszy w klasie telewizorów 48-50-calowych do 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

50-calowy Panasonic z serii CX700 był i nadal jest całkowitym zaskoczeniem. Znana z solidnych, choć nie najtańszych telewizorów japońska firma, zaoferowała tym razem znakomity telewizor wyposażony w wyświetlacz o rozdzielczości 4K, ponadprzeciętny kontrast, dobrze oddane kolory oraz rozszerzoną paletę barw. Dodajmy do tego 120-hercową matrycę gwarantującą dobrą ostrość obrazu przy oglądaniu sportu i filmów akcji i taką samą lub niewiele wyższą cenę od konkurentów wyposażonych w 60-hercowe matryce i stanie się jasne, że gdyby należało wskazać jeden jedyny telewizor 4K oferujący aktualnie najlepszy stosunek jakości do ceny, to byłby nim właśnie Panasonic TX-50CX700E.

 

Sony KDL-55W805C – najlepszy w klasie telewizorów 55-calowych do 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

Kluczowym atutem tego telewizora Full HD jest głęboka, znacznie lepsza od średniej w tej klasie, czerń, która zapewnia jeden z najwyższych współczynników kontrastu wśród telewizorów LCD (niemal 4200:1). Pod tym względem, KDL-55W805C nie tylko przewyższa większość rywali Full HD, lecz także kosztujących dużo więcej konkurentów wyposażonych w wyświetlacze 4K. Jeżeli uwzględnimy przy tym takie zalety KDL-55W805C jak wysoka rozdzielczość dynamiczna (dzięki 120-hercowej matrycy), dobre odwzorowanie kolorów oraz znakomita plastyczność i głębia obrazu, okaże się, że ten model Sony zadaje kłam rozpowszechnionemu mitowi o wyższości telewizorów 4K nad Full HD.


Wyróżnienie specjalne:

Samsung UE55J6300 – specjalne wyróżnienie w klasie telewizorów 55-calowych do 5000 złotych

wyroznienie roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

Znakomita seria J6300 Samsunga nie kończy się na nagrodzonych modelach 32- i 40-calowych. Również i 55-calowy model ma wiele do zaoferowania, choćby wierność odwzorowania kolorów, czy stabilność i szybkość pracy systemu Tizen, ale nade wszystko najlepsze na rynku opcje regulacji płynności ruchu. Także rozdzielczość dynamiczna (ostrość obrazów ruchomych) przewyższa osiągi większości tanich telewizorów 4K, a to dzięki zastosowaniu 120-hercowej matrycy. To wszystko, razem z dobrym brzmieniem i bogatymi multimediami daje przepis na naprawdę udany telewizor w dobrej cenie.

 

 

Najlepsze telewizory powyżej 5000 złotych: 

rozmiar

(cale)

model
55 Panasonic TX-55CR850E
58-70 Samsung UE65JS9500
>70 Sony KD-75X9405C

 

 

Panasonic TX-55CR850E – najlepszy w klasie telewizorów 55-calowych powyżej 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

55-calowy model z serii CR850 to trzecia generacja telewizorów 4K Panasonica i pierwsza generacja modeli z zakrzywionym ekranem. Wyposażenie telewizora w wyświetlacz typu VA (zamiast IPS) miało pozytywny wpływ na ogólną jakość obrazu – krótko mówiąc, nigdy wcześniej żaden z elcedeków koncernu z Osaki nie był tak udany. TX-55CR850E cechują bardzo dobre materiały i wykończenie, dokładnie odwzorowane, a przy tym niesamowicie subtelne i naturalne kolory (i to już w ustawieniach fabrycznych) oraz trzy głośniki na kanał zapewniające brzmienie, jakiego do tej pory w telewizorach tej marki nie było. Ponadto możemy cieszyć się wysoką ostrością obrazów ruchomych (matryca 120 Hz) i statycznych (4K) oraz stabilnością i funkcjonalnością systemu Firefox. Krótko mówiąc Panasonic TX-55CR850E to niezwykła subtelność, precyzja i finezja obrazu, czyli kawał solidnej inżynierskiej roboty. W chwili obecnej nie ma lepszego telewizora LCD dla kinomaniaków, wideofilów i purystów, którzy chcą oglądać obraz takim, jakim widział go kolorysta lub reżyser.

 

Samsung UE65JS9500 – najlepszy w klasie telewizorów 58-70-calowych powyżej 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

 

65-calowy model SUHD z flagowej serii JS9500 to urządzenie dla tych, którzy szukają telewizora LCD z najwyższej półki, wyposażonego w niemal wszystkie wynalezione do tej pory zaawansowane rozwiązania techniczne. A zatem mamy tu 10-bitową matrycę VA, pełne podświetlenie ze strefowym, matrycowym wygaszaniem, ponadprzeciętny kontrast, znakomicie oddane kolory i ich poszerzoną paletę, ostre obrazy ruchome, najlepszą na rynku wielostopniową regulację płynności ruchu, dobrej jakości obrazy 3D oraz zaawansowane funkcje multimedialne. Dzięki wydajnemu wielordzeniowemu procesorowi oraz stabilnemu systemowi operacyjnemu Tizen zastosowane rozwiązania techniczne działają w zdecydowanej większości przypadków bardzo dobrze, a sam telewizor jest w stanie sprawić użytkownikowi naprawdę dużo radości z użytkowania.

 

 

Sony KD-75X9405C – najlepszy w klasie telewizorów o przekątnej ponad 70 cali i cenie powyżej 5000 złotych

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

 

Sztandarowy model Sony jest najlepiej wyposażonym i najbardziej zaawansowanym urządzeniem z tegorocznej serii „C”. Nazywanie go telewizorem jest jednakże eufemizmem, bowiem olbrzymi 75-calowy ekran to prawdziwe okno na wspaniały świat filmów, programów i seriali. Okno, dodajmy, najwyższej jakości. KD-75X9405C dysponuje szybkim wyświetlaczem i znakomitym układem Motionflow gwarantującym najwyższej klasy rozdzielczość dynamiczną oraz pięciopunktową regulację stopnia upłynnienia obrazów ruchomych. W przeciwieństwie do rywali, którzy są tylko „nominalnie” gotowi na HDR (obraz o wysokiej dynamice), Sony KD-75X9405C oferuje dwa razy większą od nich maksymalną jasność obrazu, dzięki czemu wysoce kontrastowe sceny wyglądają po prostu fenomenalnie. Żaden z telewizorów LCD dostępnych aktualnie na rynku nie potrafi pokazać tak wspaniałego kontrastu i scen filmowych z rewelacyjnymi światłocieniami, oferując przy tym bardzo dobrą głębię czerni – a to wszystko dzięki zastosowaniu zaawansowanego pełnego podświetlenia ze strefowym wygaszaniem oraz najwydajniejszych na rynku diod LED. Jeżeli dodamy do tego solidną inżynierię toru wizji, znakomicie odwzorowane i naturalnie kolory oraz rewelacyjny dźwięk, to stanie się jasne, dlaczego KD-75X9405C jest naszym zdaniem nie tylko najbardziej zaawansowanym telewizorem stworzonym kiedykolwiek przez Sony, lecz po prostu najlepszym telewizorem LCD, jaki można obecnie kupić. To także przykład urządzenia, którego producent zachowuje niepotrzebną skromność i powściągliwość w reklamowaniu jego wspaniałych zalet.

 

Wyróżnienie specjalne:

Samsung UE55JS9000 – specjalne wyróżnienie w klasie telewizorów 55-calowych powyżej 5000 złotych

wyroznienie roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

 

UE55JS900 to bez wątpienia najbardziej uniwersalny telewizor na rynku, zdolny zaspokoić potrzeby szerokiej rzeszy użytkowników. W tym znakomitym telewizorze doprawdy trudno doszukać się słabych punktów – mamy większość najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych: 10-bitowy kolor i szeroką paletę barw (nanokryształy), statyczną rozdzielczość 4K, ostre obrazy ruchome dzięki 120-hercowej matrycy VA, dobrej jakości 3D oraz szybki procesor i stabilny system operacyjny. Jednakże tym, co wyróżnia 55JS9000 spośród pozostałych telewizorów 55-calowych jest unikalna, występująca tylko w telewizorach tej marki możliwość sprzętowej aktualizacji telewizora (poprzez wymianę modułu One Connect na nowszy) oraz bez wątpienia najlepsze na rynku opcje regulacji płynności ruchu. Krótko mówiąc, Samsung UE55JS9000 to wspaniały telewizor.

 

 

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

LG 55EG960V- najlepszy telewizor w kategorii „innowacja roku”

telewizor roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

 

Ci, którzy mieli okazję w warunkach kinowych (tj. w całkowicie ciemnym pomieszczeniu) zobaczyć czerń z telewizora OLED, wiedzą, że jej porównywanie z tym, co oferują telewizory LCD, a nawet z tym co oferowały kiedyś najlepsze telewizory plazmowe po prostu mija się z celem. Czerń z telewizorów OLED nie ma sobie równych – jest po prostu absolutna. III generacja wyświetlaczy OLED opracowana przez inżynierów LG jest tego świetnym przykładem. Co więcej, mamy tu do czynienia z telewizorem 4K, dzięki czemu nabywcy mogą cieszyć się za równo fantastyczną głębią czerni, jak i najwyższą obecnie dostępną komercyjnie rozdzielczością obrazu. Ponadto OLED jest całkowicie wolny od takich bolączek technologii LCD jak nierównomierne podświetlenie (clouding), efekt brudnego ekranu, czy duże smużenie. Z tych właśnie względów, doceniając wkład firmy LG w rozwój nowatorskich technik wyświetlania obrazu, 55-calowy OLED z flagowej serii EG960V otrzymuje nagrodę w kategorii „innowacja roku” 2015-2016.

 

 

Samsung Tizen – wyróżnienie w kategorii „najlepszy system operacyjny”

wyroznienie roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

 

Opracowanie całkowicie nowego systemu operacyjnego, czy to na komputer, czy na smartfon, nie jest łatwe, o czym boleśnie przekonał się niejeden producent. A zatem gdy pojawia się nowy system, który już na starcie, tj. w swojej pierwszej odsłonie, jest przyjazny, dobrze dopracowany i nade wszystko szybki i stabilny, nie sposób tego nie docenić. Stworzony przez Samsunga Tizen pokazuje użytkownikom i konkurentom, że już pierwsza wersja nowego systemu operacyjnego może być nie tylko szybka, lecz także oferować nowe funkcje nie zrywając całkowicie ze sprawdzonymi rozwiązaniami. Duża liczba aplikacji oraz możliwość komfortowej obsługi zarówno za pomocą tradycyjnego, jak i wyposażonego w akcelerometr pilota, przesądziły o wyróżnieniu tego systemu.

 

LG 55UF950V, Thomson 55UA9806, Sony KD-75X9405C– wyróżnienie w kategorii „najlepszy dźwięk”

wyroznienie roku

wykorzystanie powyższego logo wymaga zgody redakcji

 

Koncentrując się na jakości obrazu i najnowszych rozwiązaniach jak szeroka paleta barw (kropki kwantowe, nanokryształy), nowe technologie (OLED), czy systemy operacyjne, łatwo zapomnieć, że telewizor to nie tylko jakość obrazu. Do pełnego efektu podczas oglądania filmów użytkownicy potrzebują także co najmniej dobrego dźwięku. Choć nie sposób ulec wrażeniu, że w większości telewizorów brzmienie zeszło na drugi plan, sytuacja nie jest taka zła, na jaką wygląda. Każdy z poniższych modeli, a więc LG 55UF950V, Thomson 55UA9806, Sony KD-75X9405C oferuje bardzo dobre brzmienie, które dla wielu wymagających użytkowników będzie całkowicie wystarczające i pozwoli im zrezygnować z zakupu głośników zewnętrznych. Ww. modele telewizorów to obowiązkowa pozycja na liście zakupów dla tych, którzy jakość dźwięku cenią na równi z jakością obrazu.

 

Tomasz Chmielewski

© Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl