Home / info / Oledy powoli, lecz wytrwale zwiększają swój udział w rynku

Oledy powoli, lecz wytrwale zwiększają swój udział w rynku

W moim felietonie Oledowy przełom w Eldżikolandii pisałem już o zwiększeniu uzysku z produkcji OLED-ów. Jak podaje Korean IT Times, sprzedaż telewizorów OLED, choć powoli, jednak systematycznie rośnie, co dobrze ilustruje poniższy wykres

globalna sprzedaż tv OLED

Lwia część rynku należy oczywiście do LG:

udzialy w rynku OLED

Kim są pozostali producenci? To firmy dobrze znane na rynku chińskim, takie jak: Changhong, Hisense, Konka i Skyworth, które wyświetlacze OLED do swoich telewizorów kupują od LG Display. Jak widać średnia sprzedaż ww. konkurentów LG wyniosła 1000 sztuk, co świadczy o ogromnej dysproporcji pomiędzy LG a resztą świata. Zresztą trudno się temu dziwić – pod względem produkcji wyświetlaczy OLED do telewizorów, LG Display jest praktycznie monopolistą (89% światowego rynku i 100% rynku OLED-ów w Europie).

Dalsza część bieżącego roku ma przynieść jeszcze szybszy wzrost sprzedaży OLED-ów. Analitycy rynku z DisplaySearch szacują, że w całym 2015 roku sprzedanych zostanie aż 400 tysięcy tego typu telewizorów. Co więcej, za niecałe 4 lata, czyli w 2019 roku, liczba ta wzrośnie do 7 milionów. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wzrost sprzedaży pociągnie za sobą spadek cen tych przełomowych telewizorów.

Kto wie, być może za kilkanaście lat elastyczne Oledy będziemy po prostu przyklejać do ściany?

Tomasz Chmielewski

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl