W dzisiejszym czasach nie jest łatwo utrzymać się na rynku RTV, czego potwierdzeniem są problemy niemal wszystkich producentów telewizorów. Wygrają ci, którzy zaoferują nie tylko dobry produkt, ale przede wszystkim coś wyjątkowego – produkt, którego rywale po prostu nie mają. Czy takim właśnie przebojem będzie Quattron Pro firmy Sharp? Przedstawiciele japońskiego koncernu są pełni optymizmu i wiążą z nowym produktem wiele nadziei. Wieczorem 20 marca br. w loży Skybox na stadionie Legii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której zaproszeni dziennikarze i goście mogli zapoznać się z najnowszymi telewizorami Sharpa z serii Quattron Pro.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą krótką relacją z tego ciekawego wydarzenia.
SHARP QUATTRON PRO – KONFERENCJA PRASOWA FIRMY SHARP
Konferencję rozpoczął Zbigniew Urbański …
… a odbywała się ona w loży Skybox, z której roztaczał się ładny widok na pięknie podświetlony stadion.
Najważniejszą częścią konferencji było wystąpienie Adriana Wysockiego …
… kierownika odpowiedzialnego za telewizory i RTV (TV Product Manager) w firmie Sharp Polska. Poniżej przedstawiamy transkrypcję wybranych wypowiedzi pana Wysockiego zilustrowaną zdjęciami przedstawiającymi niektóre slajdy z prezentacji. Ze względów redakcyjnych dokonaliśmy w poniższych wypowiedziach kilku skrótów i drobnych zmian edytorskich.
Dlaczego technologia Quattron Pro jest taka wyjątkowa?
Standardowy piksel w Quattronach dzielimy na 4 niezależnie działające piksele. Po co? Po to by mieć więcej możliwości wyświetlania dobrej jakości obrazu. Dlatego że mamy zamiast standardowych 8 mln pikseli, w tej chwili mamy ich 16 milionów. Po co? Po to żeby mieć większą rozdzielczość, żeby obraz był lepszej jakości. Żeby obraz był czystszy mamy dwa i pół raza więcej subpikseli niż standardowy telewizor RGB. Standardowe telewizory RGB to 99% rynku, gdyż nikt inny technologii podobnej do Quattrona Pro w telewizorach LCD nie stworzył.
Różnica jest kolosalna: to o 10 milionów subpikseli więcej niż w standardowym telewizorze LCD, który jest zbudowany na matrycy trzykolorowej. To daje rewelacyjne rezultaty jeśli chodzi o szczegółowość obrazu, o jego jakość, o odbiór dla nas, dla naszych oczu, dla naszego umysłu.
Drugą rzeczą, która czyni serię UQ10 i technologię Quattron Pro wyjątkową jest możliwość upscalowania obrazu, upscalowania sygnału powyżej rozdzielczości Full HD.
Powiecie Państwo: jak to możliwe, przecież to jest telewizor Full HD, więc jak możemy skalować obraz powyżej rozdzielczości Full HD? No właśnie, możemy. Dzięki podzieleniu piksela na 4 niezależnie działające piksele jesteśmy w stanie upscalować standardowy sygnał Full HD powyżej rozdzielczości Full HD. Tego nie potrafi żaden inny telewizor dostępny na świecie (Full HD).
Trzecia bardzo ważna rzecz, to co teraz jest bardzo popularne, nośne medialnie (choć nie ma póki co kontentu, który dopiero się pojawi): jesteśmy w stanie odtworzyć na telewizorze Full HD kontent 4K przez złącze HDMI. Jeżeli weźmiecie Państwo player 4K, podłączycie przez złącze HDMI do standardowego telewizora Full HD to zobaczycie po prostu czarną, nieświecącą matrycę. Sharp jest w stanie wyświetlić obraz 4K jako jedyny telewizor Full HD na świecie. Nikt inny nie potrafi odtworzyć kontentu 4K na telewizorze Full HD, bo brak rozdzielczości. A dlaczego brak rozdzielczości? Bo nie ma Quattron Pro. A jak ma być Quattron Pro, skoro nikt inny nie ma też technologii Quattron? Trzy lata temu wprowadziliśmy technologię Quattron i dzięki temu dzisiaj, jako jedyna firma na świecie, mamy możliwość wyświetlana kontentu 4K na telewizorze Full HD, co jest naprawdę niezwykłe.
Kolejna niezwykła cecha tego telewizora, równie niezwykła jak wszystkie poprzednie, gdzie znowu możemy użyć słowa „jedyny”, to certyfikat THX. Otrzymaliśmy ten certyfikat za jakość naszego obrazu. Certyfikat THX to zbiór norm jakościowych, które określają, jakie urządzenie musi spełnić warunki, w tym wypadku dotyczące jakości obrazu, aby taki certyfikat otrzymać. Przeprowadzanych jest 200 testów w 400 punktach kontrolnych telewizora. Jednym z ważniejszych jest test równomierności podświetlenia matrycy. Jak wiecie Państwo jest to pięta achillesową telewizorów LCD, gdyż jest to bardzo trudne do uzyskania.
Na górze macie Państwo obraz podświetlenia matrycy w telewizorze, który nie przeszedł certyfikacji THX, na dole obraz z telewizora, który przeszedł certyfikację THX. Różnica jest kolosalna – to widać na pierwszy rzut oka. A dlaczego to jest takie ważne? Przy oglądaniu filmów, sportu, czy czegokolwiek innego, bardzo denerwujące są zmiany jasności obrazu, gdy kamera przesuwa się czyli panoramuje. Jeżeli mamy certyfikat THX, to my gwarantujemy, że ta jakość podświetlenia będzie wyjątkowa, to znaczy bardzo równa na całej powierzchni ekranu.
A najciekawsze w tym wszystkim jest to , że jedynym w Europie telewizorem w LCD, który otrzymał certyfikat THX, jest właśnie Sharp UQ10.
Nie ma żadnego innego telewizora na rynku dostępnego LCD Full HD, który w Europie otrzymałby taki certyfikat.
W dalszej części prezentacji zgromadzeni goście dowiedzieli się o pozostałych rozwiązaniach zastosowanych w telewizorach Quattron Pro, które można zobaczyć na poniższych slajdach.
KOMENTARZ
Czy Quattrony Pro spełnią pokładane w nich nadzieje? Czy rzeczywiście oferują większą rozdzielczość niż Full HD stanowiąc niejako pomost pomiędzy FHD a UHD (4K)? To wszystko wykażą testy. Zwracamy uwagę, że w dostępnej dokumentacji Sharp określa rozdzielczość nowych modeli nominalnie jako Full HD (1920 x 1080), ale „efektywnie 3840 x 2160”. Co znaczy „efektywnie”? Trudno powiedzieć. Czy to jest „4K Ready”? A może 1920 na 2160 pikseli? Sharp unika stosowania tych terminów. Mamy dostęp do prezentacji ściśle technicznej opisującej takie rozwiązania zastosowane w Quattronach jak wirtualizacja pikseli, nowy sposób wysterowania panelu czy mapowanie pikseli w pionie i poziomie przy reprodukcji sygnałów Ultra HD. Musimy przeanalizować te rozwiązania, dlatego więcej informacji podamy w naszym teście 70-calowego Quattrona Pro, który, jeżeli wszystko pójdzie dobrze i telewizor dojedzie do nas w obiecanym terminie, ukaże się w magazynie TV TEST 01/2014 (publikacja przesunięta na połowę kwietnia br. także ze względu na premierę Quattronów Pro). Dla zainteresowanych publikujemy poniżej oficjalną informację prasową dotyczącą premiery ww. telewizorów oraz ich cennik.
KOMUNIKAT PRASOWY
Warszawa, 21.03.2014
Sharp wprowadza do sprzedaży telewizory Sharp AQUOS Quattron Pro serii UQ10. Unikatowa i wyjątkowa technologia Quattron Pro firmy Sharp zapewnia 2,5 razy więcej subpikseli niż tradycyjne telewizory Full HD. Dodatkowo, w chwili wprowadzenia na rynek są to jedyne produkowane seryjnie modele telewizorów Full HD zdolne do wyświetlania materiałów o rozdzielczości Ultra HD (4K) przesyłanych przez złącze HDMI. O wyjątkowości UQ10 decyduje także przyznany telewizorom certyfikat THX oraz znakomitej jakości nagłośnienie Yamaha HXT. Telewizory Sharp AQUOS 3D UQ10 z technologią Quattron Pro mogą wyświetlać obrazy o rozdzielczości 2,5 razy większej niż Full HD. Oznacza to, że pozwalają na oglądanie materiałów – włączając w to kontent o rozdzielczości 4K – w rozdzielczości większej niż dowolny model telewizora Full HD. Nawet jeśli materiał, który oglądasz, ma niższą rozdzielczość, inteligentny upscaller panelu Quattron Pro, podniesie jego rozdzielczość do bliskiej 4K – niezależnie, czy jest to sygnał z tunera satelitarnego, kablowego, telewizji naziemnej, odtwarzacza Blu-ray, DVD, czy konsoli do gier – dzięki czemu obraz będzie ostrzejszy i żywszy. Dzięki temu widzowie są w stanie korzystać z utrawysokiej rozdzielczości już dziś – zanim upowszechni się ona na dobre. Quattron Pro
Quattron Pro to druga generacja opracowanej przez firmę Sharp technologii czterech kolorów podstawowych (RGBY) Quattron, która dodaje żółty subpiksel do standardowej grupy subpikseli RGB, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie ponad miliarda odcieni kolorów. Jakość obrazu jest wyraźnie lepsza zwłaszcza podczas odtwarzania odcieni złota, żółtego, zielonego, niebieskiego i odcienia skóry. Porównując panele Quattron Pro do paneli poprzedniej generacji tej technologii, widzimy, że udoskonalono je o opracowaną przez firmę Sharp inteligentną technologię sterowania subpikselami, która jest w stanie podzielić 4 subpiksele kolorów podstawowych (RGBY) na dwa (górny i dolny), co powoduje, że jeden piksel obrazu składa się z ośmiu sterowanych niezależnie subpikseli. Technologia ta to 16 milionów subpikseli – aż o 10 milionów więcej niż oferują standardowe telewizory o rozdzielczości Full HD. Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż technologia Quattron Pro zdobyła podczas targów CES 2014 nagrodę HDGuru’s award for Best HDTV.
Obraz z certyfikatem THX Telewizory serii UQ10 zostały przetestowane i zatwierdzone zgodnie ze specyfikacją THX Display opracowaną przez firmę THX Ltd., co gwarantuje najwyższe standardy jakości obrazu i wydajności. Obecnie telewizory serii UQ10 są jedynymi telewizorami Full HD LED TV z certyfikatem THX dostępnymi na rynku europejskim.
Dźwięk dorównujący jakością obrazowi – Yamaha HXT Znakomitym uzupełnieniem wysokiej jakości obrazów serii UQ10 jest nagłośnienie w technologii Yamaha HXT, która zapewnia całkowicie nową jakość brzmienia – dotychczas niedostępną w tak smukłych telewizorach. Technologia HXT (Harmonics Enhancer Extended – poszerzony wzmacniacz harmonicznych), poprawia brzmienie zarówno tonów wysokich, jak i niskich poprzez odtwarzanie poszczególnych składowych dźwięku. Pozwala to zapewnić jeszcze głębsze doznania mimo ograniczeń, jakie nakładają niewielkie wymiary głośników we współczesnych telewizorach. Technologia HXT kompensuje nie tylko tony niskie, ale również średnie i wysokie, dzięki czemu emitowane basy są głębsze i wyraźniejsze, a tony wysokie bardziej szczegółowe, co pozwala uzyskać bogaty i wierny dźwięk.
Technologie Smart – Miracast, Octoshape, Bluetooth Połączenie telewizorów Sharp serii UQ10 z dowolnym urządzeniem mobilnym jest proste i daje nieograniczony dostęp do rozrywki. Dzięki mobilnej aplikacji Aquos Remote Lite, telewizorem można sterować przy pomocy odpowiednich gestów wykonywanych tabletem lub smartfonem. Ponadto, korzystając z technologii Miracast, multimedia i gry ze smartfona lub tabletu można wyświetlać bezpośrednio na wielkim ekranie telewizora UQ10. Dodatkowo za sprawą połączenia Bluetooth możemy przesyłać muzykę do TV oraz podłączyć myszkę i klawiaturę do obsługi portalu Aquos Net+. Nowa technologia Octoshape pozwala komfortowo i bez przestojów oglądać kanały HD nadawane strumieniowo przez internet, nawet przy łączach nieprzekraczających 5Mb/s. Od połowy roku 2014 portal firmy Sharp dla smart TV Aquos Net+ zaoferuje szeroki wybór serwisów VoD oraz kanały TV dostępne bezpłatnie na całym świecie.
Design też ma znaczenie Telewizory UQ10 zyskają uznanie osób ceniących nowoczesny design. Nową serię wyróżnia jeszcze węższa ramka wokół ekranu i smuklejszy profil. Zewnętrzne krawędzie aluminiowej ramki są wyraźnie zarysowane, co bardzo dobrze współgra z lekkością i smukłością całego profilu. Telewizor wygląda atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest wyłączony. Zapewnia to, opracowany przez firmę Sharp, tryb Wallpaper, który pozwala zamienić wyłączony telewizor w dzieło sztuki i wyświetlić na nim ulubione zdjęcie rodzinne lub dopasowany do otoczenia obraz. Funkcja ta jest przy tym przyjazna dla środowiska, ponieważ wymaga zaledwie 30-40 W energii elektrycznej (czyli tyle, ile mała żarówka), zapewniając taką jasność obrazu, jaką oświetlone są dzieła sztuki w galeriach i muzeach.
Wielkość na miarę Sharp Modele serii UQ10 imponują nie tylko jakością obrazu i designem, ale także rozmiarami ekranu. Seria UQ10 jest dostępna z ekranami o przekątnych 60, 70 i 80 cali – takie rozmiary zapewniają niezapomniane wrażenia tak w 2D, jak i 3D, zarówno podczas oglądania filmów, transmisji sportowych czy nagrań z domowego archiwum. Inteligentna technologia firmy Sharp zastosowana w tych panelach oraz zwiększona rozdzielczość oznacza, że do komfortowego oglądania obrazu wystarczy odległość 2,3 m w przypadku ekranu 60-calowego oraz odpowiednio 2,7 m i 3 m dla ekranów 70- i 80 calowych.
Ceny:
LC-60UQ10 (60 cali) – 8.999 zł
LC-70UQ10 (70 cali)– 13.999 zł
LC-80UQ10 (80 cali)– 27.999 zł
© TV TEST 2014