Home / info / Rynek paneli

Rynek paneli

Wśród niektórych klientów i sprzedawców pracujących w sklepach RTV nadal pokutuje przesąd jakoby wyświetlacze LCD do telewizorów wytwarzało tylko 3 (słownie: trzech) producentów na świecie. Stąd też można usłyszeć mity, jak poniższy:

Proszę Pana, jest tylko trzech producentów wyświetlaczy do telewizorów, dlatego one wszystkie świecą mniej więcej tak samo. Tak naprawdę liczą się wygląd i funkcje Smart.

Ponieważ nie mamy ochoty na dłuższe polemizowanie z takimi bzdurami, zamieszczamy wykres ilustrujący rynkowe udziały producentów wyświetlaczy LCD z podświetleniem LED w roku 2011.

panel market 2011 BIG

Jak widać producentów jest więcej niż trzech, a ponadto wykres nie uwzględnia takich chińskich firm jak BOE, CSOT czy TCL. Gdyby policzyć wszystkich liczących się producentów, byłoby ich w sumie kilkunastu!

 

Od roku 2011 rynek sporo się zmienił:

  • Samsung wskoczył na 2. miejsce,
  • Sharp spadł na 3-4 miejsce,
  • Panasonic przestał produkować panele LCD do telewizorów i kupuje je m.in. od LG Display,
  • znacznie wzrósł udział producentów tajwańskich jak AUO i CMI oraz chińskich.

Najciekawiej przedstawia się obecnie sytuacja w sektorze dużych wyświetlaczy Ultra HD, gdzie królują AU Optronics i Chimei Innolux, ale to już temat na odrębny artykuł.

130826_4_L-1024x682
Najnowszy, szerokogamutowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości Ultra HD od tajwańskiego AU Optronics (AUO). W wyświetlacze AUO wyposażono takie telewizory jak Sony KD-55X9005 czy Toshiba 55ZL2.

© TV TEST 2013