Home / info / Samsung na CES – 1 – SUPER OLED

Samsung na CES – 1 – SUPER OLED

Na zakończonych niedawno targach CES, Samsung przedstawił cały szereg nowych produktów na rok 2012, w tym, co najważniejsze, wiele nowych rozwiązań technicznych. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Samsunga redakcja TV TEST mogła odwiedzić tegoroczne targi CES osobiście, aby zdać Czytelnikom szczegółową relację „z pierwszej ręki”. Rozpoczynamy nasz cykl artykułów „Samsung na CES”, w których omówimy kluczowe nowości zaprezentowane przez tą znaną koreańską firmę.

Las Vegas przywitało nas słońcem i kilkunastostopniową (dodatnią) temperaturą. Zwiedzanie ekspozycji mieliśmy zaplanowane już od pierwszego dnia targów. Pomimo wczesnej pory dotarcie na CES nie było łatwe, bowiem korki tworzyły się wiele setek metrów przed LVCC, czyli Las Vegas Convention Center. Mimo iż do godziny 10:00 było jeszcze sporo czasu, do normalnie spokojnego (jak na poniższym zdjęciu) centrum wystawowego „waliły” dosłownie tłumy.

Przed wejściem nie można było nie zauważyć dużych reklam zachwalających najnowsze „dziecko” Samsunga, czyli telewizor Super OLED.

Stoisko, a raczej „hala” Samsunga była naszym zdaniem zarazem nowoczesna, jak i funkcjonalna, zresztą proszę samemu ocenić:

Przejdźmy teraz do opisu najważniejszej nowości, którą był oczywiście prototyp telewizora OLED.

OLED

55-calowy telewizor OLED był największą atrakcją stoiska Samsunga i gromadził wokół siebie tłumy oglądających.

Pomimo że demonstrowany model był prototypem, w sprzedaży detalicznej znajdzie się najprawdopodobniej już w drugiej połowie bieżącego roku. W wersji pokazywanej na targach pozbawiono go takich elementów jak głośniki czy choćby otwory do mocowania na ścianie, których brak był doskonale widoczny na tylnej, lustrzanej ściance. Dlatego też ostateczny wygląd tego telewizora może ulec zmianie.

Aktualnie Samsung ma aż 97% udziałów w światowym rynku wyświetlaczy OLED do wszystkich urządzeń (komórek, tabletów itd). W związku z planowanym zwiększeniem zapotrzebowania na tego typu panele, Samsung uruchomił osobną, dedykowaną linię produkcyjną OLED-ów 8 -generacji. Linia ta ma służyć tylko i wyłącznie do produkcji wyświetlaczy OLED.

 

55-calowy OLED nie powstaje w żaden sposób z łączenia mniejszych wyświetlaczy, lecz został „wykrojony” z jednego kawałka podłoża (substratu), co jest bez wątpienia przełomowym osiągnięciem. Z technicznego punktu widzenia telewizor wykorzystuje wykonane z materiałów organicznych diody elektroluminescencyjne w trzech kolorach podstawowych RGB (czerwony, zielony, niebieski). Jeśli chodzi o przetwarzanie obrazu to wykorzystano dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz, który będzie także wykorzystywany w seriach ES 7000 i 8000 i jest podobno własnym opracowaniem Samsunga.

Teraz odpowiedzmy na pytanie, które wielu z naszych Czytelników zapewne sobie zadaje:

Czy telewizor OLED Samunga będzie sprzedawany w Polsce?

Telewizory OLED-y będą kierowane w pierwszym rzędzie na rynki najbardziej dojrzałe i najbardziej zasobne, ale ponieważ Samsung w Polsce jest szóstym największym oddziałem pod względem sprzedaży, odpowiedź na ww. pytanie jest twierdząca: tak, będzie sprzedawany w Polsce, ale tylko w dystrybucji selektywnej, tzn. w wybranych sklepach. Zdaniem Grzegorza Stanisza, który nas oprowadzał po wystawie, sposób sprzedaży i dystrybucji OLED-a będzie zbliżony do dystrybucji telewizorów z ekskluzywnej serii C9000 (sprzed ok. dwóch lat). Polski oddział Samsunga dokona wyboru od 7 do 10 lokalizacji w całej Polsce, gdzie powstaną specjalne stoiska obsługiwane przez przeszkolonych sprzedawców.

Jaka będzie jego cena?

Cena nie została jeszcze ustalona, ale Samsung Electronics Polska zakłada, że 55 calowy OLED będzie pozycjonowany tak samo jak seria C9000. Inaczej mówiąc będzie kosztował pomiędzy 21 a 30 tysięcy złotych. Według innych źródeł sugerowana cena detaliczna wyniesie ok. 25000 zł (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych),

Na koniec podsumujmy jeszcze najważniejsze cechy 55ES9000:

– emisyjny wyświetlacz zbudowany z organicznych diod elektroluminescencyjnych,

– krótki czas reakcji, ok. 1000 razy szybszy od aktualnie produkowanych telewizorów LCD/LED Samsunga (co ma zapewnić wysoką rozdzielczość obrazów ruchomych i wyeliminować smużenie),

– bardzo wysoki kontrast dzięki głębokiej czerni,

– najwyższej klasy odwzorowanie kolorów,

– zaawansowana wielozadaniowość: możliwość jednoczesnego oglądania telewizji i korzystania z aplikacji – jednym przyciskiem pilota będzie można przerzucać się między uruchomionymi procesami,

– sterowanie głosem i gestem (i to w 30 językach),

– rozpoznawanie użytkowników,

– 3D w technice aktywnej (migawkowej),

– wbudowane Wi-Fi,

– nowa generacja sieciowych rozwiązań Smart,

– dostęp do sklepu z aplikacjami Samsunga,

– możliwość podłączenia bezprzewodowej myszy i klawiatury dowolnego producenta,

– zaawansowane możliwości współpracy ze smartfonami,

– specjalny wieszak naścienny w standardowym wyposażeniu (kompatybilny także z serią 7000 i 8000).

– niewielka głębokość obudowy: tylko 6,7 mm (mniej niż telewizory z serii C9000).

Ponadto, przedstawiciele firmy Samsung twierdzą, że rozwiązano wszelkie problemy związane z trwałością organicznych diod elektroluminescencyjnych, w związku z czym nawet po pięciu latach intensywnej eksploatacji jasność ekranu OLED nie będzie niższa niż 60% oryginalnej luminancji (a ta będzie bardzo wysoka). Na koniec dodajmy, że 55-calowy OLED będzie najprawdopodobniej nosił następujące oznaczenia:

– UN55ES9000 w Stanach Zjednoczonych,

– UE55ES9000 w Europie.

C.D.N.

© TV TEST 2012

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl