IFA GPC, czyli IFA Global Press Conference to coroczne spotkanie dziennikarzy z całego świata, w trakcie którego Messe Berlin GmbH i gfu, czyli organizatorzy tych znanych berlińskich targów, uchylają rąbka tajemnicy i przedstawiają część nowości, które pojawią się we wrześniu. Nie inaczej było i tym razem ‒ zaproszeni dziennikarze mieli okazję poznać nie tylko część rynkowych debiutów planowanych na jesień, lecz także trendy branżowe oraz dane statystyczne GfK, które normalnie nie są ogólnodostępne.
Nie ulega wątpliwości, że do najważniejszych premier, które można było zobaczyć podczas IFA GPC w Rzymie należał debiut telewizorów 8K marki Sharp. Choć ten znany i zasłużony dla rozwoju branży audio wideo japoński producent nie miał ostatnio łatwego życia, wygląda na to, że dwa lata po przejęciu przez tajwańskiego Foxconna (znanego chociażby z produkcji telefonów iPhone dla firmy Apple) sytuacja firmy uległa diametralnej poprawie. Dowodem tego jest pierwszy od kilku lat zysk netto (ok. 0,9 mln USD), który Sharp odnotował w roku obrotowym zakończonym 31 marca 2018 r. przy przychodach ze sprzedaży rzędu 22 mld dolarów (wzrost o 20%).
Mając dobrą sytuację finansową Sharp nie waha się wprowadzać nowe produkty, czego przykładem jest LV-70X500E ‒ pierwszy telewizoro-monitor 8K na rynku europejskim. Dostępny z ekranem o przekątnej 70-cali, LV-70X500E wykorzystuje wyświetlacz LCD o rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli i konwencjonalnej strukturze subpikseli RGB (co oznacza de facto koniec eksperymentów ze znaną z Quattronów Sharpa technologią RGBY z dodatkowym żółtym subpikselem).
Wyświetlacz pracuje z częstotliwością odświeżania 60Hz, natomiast za zwiększanie współczynnika kontrastu odpowiada 216 odrębnych stref lokalnego wygaszania podświetlenia. Z innych ważnych parametrów warto wspomnieć pokrycie szerokiej palety barw (78% Rec.2020 wg CIE1931xy), obsługę formatów HDR10 oraz HLG oraz szczytową luminancję rzędu 1000 cd/m^2. Nie zabrakło też zaawansowanego systemu przeskalowywania treści do rozdzielczości 8K, niezbędnego w wyświetlaczach tego typu. Z użytkowego punktu widzenia LV-70X500E jest bardziej monitorem niż typowym telewizorem, ponieważ nie posiada ani tunera telewizyjnego, ani funkcji Smart. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nietypowej liczbie gniazd HDMI ‒ jest ich aż 8, z czego 4 służą do przesyłania sygnału 8K podzielonego na cztery ćwiartki o rozdzielczości 4K każda, a pozostałe cztery ‒ do podłączania takich urządzeń jak odtwarzacz Blu-ray, dekoder, czy zewnętrzny odtwarzacz multimediów. Sharp zdecydował się na zwielokrotnienie gniazd HDMI z prostego powodu ‒ w chwili rynkowego debiutu nie były jeszcze dostępne żadne chipsety z obsługą HDMI 2.1, który to standard natywnie obsługuje 8K.
Zaproszeni dziennikarze z czasopism i portali fotograficznych byli w zasadzie zgodni ‒ nowy wyświetlacz Sharpa pozwala na nowo odkryć piękno szczegółów robionych fotografii, a także podnieść na wyższy poziom własne umiejętności, ponieważ rozdzielczość 8K bezlitośnie obnaża wszelkie niedoskonałości warsztatowe. Czy ultra wysoka szczegółowość przekona klientów do wydania 50 tysięcy złotych na pierwszy monitor 8K? O tym przekonamy się, gdy Sharp LV-70X500E trafi do krajowych sklepów, co ma nastąpić w najbliższych dniach.
Dodatkowe informacje o Sharpie LV-70X500E w filmie Vincenta Teoh poniżej (w języku angielskim).
Tomasz Chmielewski