Było tylko kwestią czasu, kiedy standard 4K zacznie pojawiać się w kamerach do monitoringu. Dzięki temu, szpiegować albo – jak kto woli – pilnować będzie można bardziej skutecznie. Z jednej strony znamy przecież te marnej jakości obrazki z przemysłowych kamer, które nie do końca spełniają swą rolę, z drugiej – analiza otoczenia i nas będzie bardziej wnikliwa, żeby nie powiedzieć dotkliwa, jeśli monitoring traktujemy jako swego rodzaju naruszenie naszej prywatności.
INFORMACJA PRASOWA
Firma Sony wprowadza technologię obrazu 4K do swoich produktów przeznaczonych do ochrony i monitoringu. Nowa kamera SNC-VM772R łączy wysoką rozdzielczość obrazu 4K z dużą czułością w słabym oświetleniu. Jest wyposażona w wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu 1,0, który w połączeniu z funkcją optymalizacji pasma i systemem inteligentnej rejestracji sceny zapewnia najlepszą możliwą jakość obrazu. Kamera idealnie nadaje się do takich zastosowań, jak monitoring miejski, transport, kolejnictwo, nadzór ruchu drogowego czy ochrona lotnisk.
Technologia 4K umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości czterokrotnie większej niż w standardzie Full HD (1080p). Wyjątkową ilość szczegółów w obrazie pozwala objąć monitoringiem szerszą strefę i zarejestrować, a w razie potrzeby powiększyć i zweryfikować, najmniejsze elementy sceny, jak twarze czy tablice rejestracyjne — wszystko przy użyciu jednej kamery. Model SNC-VM772R pozwala połączyć te zalety z większą czytelnością obrazu, mniejszymi kosztami całego systemu oraz uniwersalnością w montażu.
— Technologia 4K wyznacza nowy standard wideomonitoringu — mówi Katsunori Yamanouchi, wiceprezes Sony Professional Solutions Europe. — Ale obraz 4K to coś więcej niż tylko wyższa rozdzielczość. Dzięki niemu rozszerza się zakres potencjalnych zastosowań kamer do wideomonitoringu, a to sprzyja zmianom w systemach ochrony i nadzoru. Większa rozdzielczość pozwala objąć podglądem większy obszar, poprawia ocenę sytuacji i pomaga nie przeoczyć żadnego szczegółu. Zalety te umożliwią zmniejszenie ilości instalowanego sprzętu i kosztów działalności, bo do nadzorowania określonego obszaru wystarczy mniejsza liczba kamer.
Wprowadzając kamerę SNC-VM772R firma Sony staje się liderem technologii 4K nie tylko w produkcji telewizyjnej i filmowej, gdzie z użyciem kamer 4K Sony powstają najlepsze filmy, popularne seriale telewizyjne i transmisje wielkich imprez sportowych, lecz również w dziedzinie ochrony i wideomonitoringu. Rozwiązania 4K firmy Sony są także stosowane przy projekcji w kinach na całym świecie oraz w coraz większej liczbie domów, w których widzowie oglądają obraz na telewizorach 4K marki Sony.
Mimo że na rynku są już dostępne kamery 4K, ich użytkownicy borykają się z różnymi trudnościami. Firma Sony opracowała więc szereg unikatowych technologii, które zwiększają światłoczułość kamery, poprawiają czytelność obrazu i ograniczają pasmo potrzebne do transmisji materiału 4K — a tym samym eliminują istniejące problemy.
Czułość w słabym świetle
Zwiększanie rozdzielczości obrazu tradycyjnie wiąże się z pogorszeniem światłoczułości. Nowa kamera SNC-VM772R jest wyposażona w 20-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor R typu 1,0 i umożliwia rejestrację wyraźnego obrazu nie tylko w dobrym, lecz i słabym oświetleniu: od 0,1 luksa wzwyż. Zastosowanie technologii BSI dwukrotnie zwiększa światłoczułość, a wbudowany promiennik podczerwieni zwiększa zasięg kamery pracującej przy słabym oświetleniu, nocą itp. Obraz z rozległej strefy cechuje się dużymi różnicami w jasności, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Zakres dynamiczny modelu SNC-VM772R wynosi jednak aż 90 dB, co w połączeniu z szybkością 30 kl./s pozwala na uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu, na którym łatwiej jest dostrzec i rozpoznać istotne elementy.
Ważny element stanowi ponadto zmiennoogniskowy obiektyw z elektrycznie regulowanym zoomem o krotności 2,9x. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu do matrycy obrazu zapewnia on jeszcze wyższą rozdzielczość materiału wideo. W zmniejszeniu zniekształceń rejestrowanego obrazu pomaga z kolei wbudowany w obiektyw system optycznej stabilizacji obrazu.
Swoboda wyboru ustawień i optymalizacja transmisji strumieniowej
W nowej kamerze wykorzystano unikatowe, opracowane przez Sony technologie, które optymalizują wykorzystanie pasma transmisji i pozwalają użytkownikowi indywidualnie dobrać ustawienia transmisji strumieniowej i działania kamery. Funkcja inteligentnego kodowania ogranicza ilość danych i wykorzystanie pasma poprzez dostosowanie poziomu kompresji do ważności fragmentu obrazu. Inteligentne kadrowanie połączone z transmisją wielu strumieni umożliwia podgląd całego obszaru oraz równoczesną obserwację maksymalnie czterech „potencjalnie interesujących stref”. Pozwala to użytkownikowi na wybór fragmentów obrazu w pełnej rozdzielczości 4K oraz równoległe przesyłanie przeskalowanego obrazu Full HD. Takie podejście ogranicza ilość przesyłanego materiału 4K i o połowę zmniejsza wykorzystanie pasma. W rezultacie monitoring rozległej strefy staje się bardziej efektywny i koncentruje się na istotnych fragmentach. Funkcja inteligentnego kadrowania pozwala na wybór dwóch układów, od których zależy rozmiar obrazu i liczba stref. Do wyboru są ponadto dwa tryby pracy: statyczny, przeznaczony do obserwacji wielu nieruchomych fragmentów sceny, oraz dynamiczny, służący do wykrywania poruszających się obiektów.
Tryb zdjęcia dowodowego pozwala oglądać najważniejsze momenty na 20-megapikselowych fotografiach w maksymalnej rozdzielczości, jaką zapewnia matryca kamery — 2,4 raza większej niż 4K. Dodatkowo, system wykrywania ruchu w wybranych scenach umożliwia automatyczne generowanie różnych alarmów.
Duży wybór ustawień poprawiających jakość obrazu
Funkcja inteligentnej rejestracji sceny automatycznie dostosowuje jakość obrazu (jasność i kolor) do pory dnia, pogody i warunków oświetlenia. Kamera SNC-VM772R umożliwia ponadto indywidualną regulację poszczególnych parametrów obrazu do wykorzystania np. w dzień i w nocy. Użytkownik może zapisać różne konfiguracje ustawień, a następnie zmieniać je ręcznie (za pomocą funkcji profilu obrazu) bądź zgodnie z harmonogramem (funkcja Picture Profile Scheduler).
Rozpoczęcie sprzedaży nowej kamery SNC-VM772R jest planowane na III kwartał 2015 r. Będzie ona obsługiwana przez głównych dostawców oprogramowania do zarządzania materiałami wideo (VMS), jak: AxxonSoft, Exacq Technologies, Genetec Inc., Genius Vision Digital Inc., Lenel Systems International Inc., Milestone Systems, NICE Systems, NUUO Inc., On-Net Surveillance Systems Inc., SeeTec AG czy Verint Systems Inc.
Firma Sony Professional dostarcza produkty, systemy i aplikacje do tworzenia, edycji i dystrybucji cyfrowych materiałów audiowizualnych o zwiększonej wartości dla firm oraz ich klientów. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu w zakresie dostarczania innowacyjnych i wiodących na rynku produktów firma Professional Solutions Europe osiągnęła idealną pozycję, która umożliwia oferowanie klientom rozwiązań o wyjątkowej jakości i wartości. Dział Professional Services, stanowiący sekcję integracji systemów firmy Sony, oferuje klientom dostęp do fachowej wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych specjalistów z całej Europy. Dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami technologicznymi firma Professional Solutions Europe dostarcza całościowe rozwiązania, które zaspokajają potrzeby klientów oraz integrują oprogramowanie z systemami, umożliwiając osiągnięcie indywidualnych celów każdego przedsiębiorstwa.