Sony 55XG8505
Home / info / Sony 55XG8505 – test

Sony 55XG8505 – test

Szybki werdykt: pod względem jakości obrazu 55XG8505 jest bardzo podobny do swego poprzednika – 55XF8505. Jednakże pod względem funkcjonalnym stanowi olbrzymi skok do przodu.

Sony 55XG8505 jest telewizorem z płaskim ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Sony 55XG8505

W Sony 55XG8505 zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS pochodzący od LG Display. Subpiksele mają konwencjonalną strukturę RGB w charakterystycznym dla paneli LG „jodełkowym” układzie.

Sony 55XG8505 subpixels

Warto wspomnieć Sony 55XG8505 jest następcą ubiegłorocznego modelu Sony 55XF8505, z którym ma wiele wspólnego:

  • wyświetlacz LCD 4K 120Hz,
  • matrycę typu IPS,
  • podświetlenie krawędziowe,
  • podstawowej klasy HDR,
  • system Android.

Test modelu ubiegłorocznego znajdziecie tutaj.

Tym, co odróżnia 55XG8505 od 55XF8505 są pozytywne zmiany funkcjonalne. Są one bardzo, bardzo duże – tak duże, że tylu naprawdę pożytecznych nowinek już dawno nie widziałem w świeżo wprowadzonym na rynek telewizorze marki Sony.
nowe, smuklejsze nóżki

całkowicie nowe, fantastycznie szybkie i niesłychanie wygodne menu podręczne (tzw. szybkie ustawienia)

nowy, wygodniejszy i bardziej ergonomiczny pilot
pilot telewizora 55XG8505 (na dole) w porównaniu z bardziej eleganckim pilotem do telewizorów z serii XG95/AG9 (w środku) oraz starszym pilotem do Bravii 2018 i wcześniejszych
uproszczony układ poprawy jakości obrazów ruchomych (Motioflow) z całkowicie nowym trybem Auto; zmiany te ułatwią obsługę telewizora mniej zaawansowanym użytkownikom

całkowicie nowy, o niebo lepszy sposób zarządzania kanałami telewizyjnymi (nareszcie nie trzeba kasować kanałów jeden po drugim, lecz można, np. mając ich 300, zaznaczyć wszystkie, potem odznaczyć wybrane 20, które mają zostać, a potem wcisnąc usuń, aby za jednym zamachem usunąć 280 i zostawić 20 wybranych kanałów; w poprzednich Braviach zarządzanie kanałami telewizyjnymi z poziomu telewizora było koszmarnie niewygodne; teraz jest przyjemnością)

Oto wyniki pomiarów:

Kwestie szczegółowe:

HDR

55XG8505 może pochwalić się przyzwoitym HDR-em (jak na telewizor średniej klasy oczywiście). Wynik na poziomie 570-580 cd/m^2 na pewno zasługuje na ocenę dostateczną. Krótko mówiąc, jest ciut lepiej niż w ubiegłorocznym 55XF8505.

Sony 55XG8505 max HDR luminance
maksymalna jasność w trybie HDR

Przy takiej jasności efektów HDR nie sposób przegapić.

Szeroka paleta barw

Jak na telewizor klasy średniej przystało, Sony 55XG8505 jest w stanie wyświetlić szeroką paletę barw.

Sony 55XG8505 DCi coverage CIExy

Pokrycie przestrzeni DCi rzędu 88% to dobry, choć nie wybitny wynik.

Ruch

Inżynierowie Sony postanowili uprościć obsługę funkcji kontroli ruchu. Usunięto kilka trybów znanych z lat ubiegłych, tj. Standardowe, Wyraźny i True Cinema. Aktualnie są tylko trzy:

  • Wył.
  • Auto
  • Własny

… czyli mamy sytuację zupełnie jak w telewizorach … Samsunga (tam jednak zamiast „Własnego” mamy tryb „Użytkownika”).

Tryb „Własny” jest tak skonfigurowany jak kiedyś „True Cinema” – nie daje upłynnienia, ani poprawy ostrości ruchu. Widać, że inżynier-decydent miał wyraźne preferencje:

Nie ingerować w żaden sposób w oryginalny obraz

Dostępne opcje w trybie „Własnym”:

  • gładkość (płynność): Min. 1 2 Maks. (zredukowano liczbę stopni upł.; w ub. roku było jeszcze 3 i 4)
  • czystość (ostrość): Min. 1 2 Maks. (tu jest tak sam jak w ub. roku)

Oto jak przedstawia się ostrość (RD) i płynność ruchu w zależności od ustawień układu „Motionflow”:

Motionflow XR RD upłynnianie
(1) Automat. 150 średnie
(2) Własny (fabr.) 150 regulowane
(3) Wył. 150 brak
(4) Własny (TCh) 550 gł 2, czyst 1 lub 2

Jak widać, najwyższą ostrość obrazów ruchomych daje opcja nr 4, którą też zalecam.

Warto zaznaczyć, że samo zwiększanie „gładkości” nie poprawia ostrości obrazów ruchomych.

Upłynnianie ruchu działa tylko przy włączonej opcji „tryb kliszy”.

Multimedia

Obsługa plików multimedialnych

avi (fmp4) +
flv (flv1)
mkv (h264) +
mov (h264) +
mp4 (h264) +
mp4 (h265) +
mts (przepl., h264) +
mts (progr., h264) +
tp (mpeg1/2)
wmv (wmv2)
4K > 2160 (h264) +
  • pliki FLV – telewizor nie widzi tych plików zapisanych na USB; z kolei widzi je na dysku sieciowym (NAS-ie), ale ich nie odtwarza.
  • pliki TP – w ogóle ich nie widzi, czy to na USB, czy to na dysku sieciowym,
  • pliki WMV – na USB odtwarza samą fonię, bez wizji; z kolei na dysku sieciowym widzi je jako plik wideo, nie audio, choć odtwarza samo audio (fonię).

Poprawiono funkcjonowanie standardowego odtwarzacza multimediów. Jest to istotne, bowiem standardowy odtwarzacz jest jedynym zainstalowanym fabrycznie, natomiast inne (jak np. VLC) wymagają przed instalacją zalogowania się na konto Google.

Jeżeli ktoś nie ma konta Google lub z innych powodów (np. ochrony prywatności) nie chce się na nie logować w telewizorze, jest skazany na korzystanie ze standardowego odtwarzacza multimediów.

Tym bardziej cieszy, że został on w tym roku znacznie poprawiony. Oto lista najważniejszych poprawek.

  • mniejsze i ładniejsze przyciski sterujące

Sony 55XG8505 media player

  • funkcja powtarzania jednego pliku (nareszcie!)

Niestety, w standardowym odtwarzaczu nadal brak funkcji powtarzania wszystkich plików w folderze (a mają ją rywale, np. telewizory Samsunga).

Po włączeniu pauzy przyciski sterujące odtwarzacza znikają po pewnym czasie.

Opóźnienie sygnału

W trybie „gra”, na sygnale 1080p/60 opóźnienie sygnału wyniosło 14 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Sony 55XG8505 input lag

Werdykt

Z powodu zastosowania matrycy typu IPS, podczas seansów w warunkach kina domowego widać będzie jasną, szarą czerń, zwłaszcza na pasach na górze i dole ekranu. Jest to główna wada tego telewizora, choć typowa dla podświetlanych krawędziowo telewizorów z matrycą IPS. W związku z tym Sony 55XG8505 najlepiej sprawdzi się podczas oglądania w dzień lub przy zapalonym świetle. Z drugiej strony główną zaletą tego telewizora jest bardzo dobre odwzorowanie barw, które nie bledną pod kątem i mają bardzo duży stopień subiektywnej ekspresji, dzięki czemu obraz ma bardzo wysoką subiektywną plastyczność, gładkość i finezję, tak typową dla dobrych matryc IPS. Zachwyca także czystość obrazu wynikająca, już tradycyjnie dla Sony, z wysokiej jakości toru wizji. W połączeniu z wysokimi walorami funkcjonalnymi (szybki system operacyjny, nowy pilot, nowe menu szybkich ustawień, poprawiony odtwarzacz multimediów itd.) wszystko to sprawia, że Sony 55XG8505 może stanowić dobry wybór dla kogoś, kto szuka w miarę uniwersalnego telewizora rodzinnego, takiego „niemal do wszystkiego” (z wyjątkiem kina domowego oczywiście). Polecam wszystkim zwolennikom i miłośnikom matryc IPS w pełni świadomym ich zalet i wad.

Tomasz Chmielewski

W teście wykorzystano program SpectraCal CalMAN firmy Portrait Displays.

Pod tym linkiem znajdziecie opis całej gamy telewizorów Sony na rok 2019.

Sony 55XG8505 jest telewizorem z płaskim ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. W Sony 55XG8505 zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS pochodzący od LG Display. Subpiksele mają konwencjonalną strukturę RGB w charakterystycznym dla paneli LG „jodełkowym” układzie. Warto wspomnieć Sony 55XG8505 jest następcą ubiegłorocznego modelu Sony 55XF8505, z którym ma wiele wspólnego: wyświetlacz LCD 4K 120Hz, matrycę typu IPS, podświetlenie krawędziowe, podstawowej klasy HDR, system Android. Test modelu ubiegłorocznego znajdziecie tutaj.  Oto wyniki pomiarów: Kwestie szczegółowe: HDR 55XG8505 może pochwalić się przyzwoitym HDR-em (jak na telewizor średniej klasy oczywiście). Wynik na poziomie 570-580 cd/m^2 na pewno zasługuje na ocenę…

Sony 55XG8505

ocena ogólna

Dobry (jak na IPS)

Nowości i usprawnienia funkcjonalne w połączeniu z wysoce ekspresyjnymi kolorami sprawiają, że Sony 55XG8505 jest godnym następcą modelu 55XF8505. Bez wątpienia będzie to jeden z najlepszych telewizorów 4K z matrycą IPS w roku 2019.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl