Home / felietony / Sony 55XG9505 – wrażenia z testu

Sony 55XG9505 – wrażenia z testu

Francuski portal Les Numeriques przeprowadził test najlepszego 55-calowego telewizora LCD, jaki firma Sony przygotowała na rok 2019.

Modelowi 55XG9505, bo to o nim mowa, przyznano w sumie 4 gwiazdki (na 5 możliwych), a w uzasadnieniu napisano m.in. że:

Sony 55XG9505 […] to bardzo dobry telewizor LCD, ale ograniczona liczba stref podświetlenia nie pozwala mu konkurować z najlepszymi w swojej klasie.

W dalszej części uzasadnienia francuscy redaktorzy dokonują rzeczy dość zaskakującej, bowiem porównują 55XG9505 z 65-calowym Sony 65ZF9 oraz 65-calowym Samsung 75Q900R, pisząc, że 55XG9505 nie jest tak dobry jak ci właśnie rywale. Moim zdaniem, nie powinno to mieć miejsca, bowiem telewizory o większych przekątnych mają często, choć nie zawsze, nieco lepsze parametry (większą liczbę stref i wyższą jasność w trybie HDR). Moim skromnym zdaniem dużo bardziej miarodajnym porównaniem byłoby zestawienie 55XG9505 z Samsungiem 55Q90R. Zakończyłem już test Samsunga 55Q90R i mogę porównać zastosowane systemy podświetlenia. Okazuje się, że choć Sony 55XG9505 ma o 25% więcej stref podświetlenia od poprzednika (55XF9005), to jego rywal, choć ma o 25% mniej stref niż 55Q9FN z roku 2018, jest w tej kategorii nadal poza zasięgiem Sony.

Muszę przyznać, że taka sytuacja była do przewidzenia: Sony nadal produkuje bardzo dobre telewizory LCD, ale nie inwestuje tylu środków w zaawansowane (czytaj: kosztowne) rozwiązania techniczne w telewizorach LCD, co Samsung. Dlaczego? Ano dlatego, że Sony nie traktuje elcedeków 4K jako produkty flagowe (są nimi dopiero OLED-y z serii AG9 lub elcedeki 8K), podczas gdy dla Samsunga QLED-y 4K (tj. telewizory LCD) są oczkiem w głowie, bowiem OLED-ów koreański producent nie ma aktualnie w swojej ofercie.

Wróćmy jednakże do recenzji Les Numeriques. W dalszej części podsumowania napisano:

Reszta jest wspaniała, z dokonałą kalibracją, niskim opóźnieniem, płynnie działającym systemem Android oraz wygodnym systemem sterowania za pomocą poleceń głosowych.

Poniżej podsumowanie zalet i wad Sony 55XG9505 w ocenie dziennikarzy Les Numeriques:

zalety
  • doskonała kalibracja fabryczna [to znana cecha zaawansowanych telewizorów Sony],
  • bardzo dobry kontrast natywny, jak na model z matrycą typu VA,
  • bardzo niskie opóźnienie,
  • dobrze skalibrowany tryb gry,
  • wbudowany mikrofon do sterowania za pomocą głosu,
  • szerokie kąty widzenia jak na matrycę VA …
wady
  • … ale kąty widzenia nadal węższe niż w OLED-ach, czy telewizorach z matrycą IPS,
  • rozczarowujące pokrycie przestrzeni DCI-P3,
  • widoczne aureole [wokół jasnych obiektów – TCh],
  • tylko 60 stref podświetlenia.

No cóż, choć francuscy dziennikarze stawiają sprawę jasno, ja jednak poczekam na wynik własnego testu. Nie opublikuję go prędko, ale możecie być pewni, że to zrobię. Tak ważnego telewizora jak Sony 55XG9505 nie można po prostu pominąć w testach.

Tomasz Chmielewski

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl