Home / info / Sony ogłasza koniec produkcji kaset Betamax

Sony ogłasza koniec produkcji kaset Betamax

zdjęcie: Japan Times

Firma Sony podała właśnie do wiadomości, że w marcu br. zakończy produkcję kaset Betamax. Kasety te były produkowane od ponad 40 lat i stosowane w magnetowidach standardu o tej samej nazwie. Choć urządzenia Betamax pojawiły się na rynku w 1975 roku i zyskały poparcie takich gigantów jak Toshiba, format przegrał wojnę z opracowanym rok później przez JVC i mocno promowanym przez koncern Matsushita (obecnie Panasonic) standardem VHS. Do przegranej Betamaksa przyczyniły się m.in. takie zalety formatu VHS, jak dłuższy czas nagrywania, niższe koszty produkcji magnetowidów, a tym samym bardziej atrakcyjne dla konsumentów ceny.

W latach świetności formatu (połowa lat-80-tych ubiegłego wieku ) sprzedawano nawet około 50 milionów sztuk kaset Betamax rocznie. Po przegranej wojnie format nie umarł, lecz pozostał w wielu studiach telewizyjnych (w tym TVP) i domach tych entuzjastów, którzy woleli go od VHS. W ogólnej opinii Betamax zapewniał lepszą jakość obrazu od VHS.

W ubiegły wtorek firma Sony poinformowała również, że:

W marcu zakończą się wszelkie dostawy nośników formatu Betamax i micro MV naszej produkcji.

 

Warto zaznaczyć, że w okresie od 1975 do 2002 roku Sony wyprodukowała w sumie ponad 18 milionów urządzeń standardu Betamax, a samych kaset znacznie, znacznie więcej. Ten zasłużony format odchodzi w końcu do lamusa. Trochę szkoda, ale takie są prawa rozwoju techniki.

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl