samsung logo
Home / info / Tako rzecze wujek Sam: nasza oferta jest najbogatsza

Tako rzecze wujek Sam: nasza oferta jest najbogatsza

Z tym stwierdzeniem producenta akurat można się zgodzić. Z innymi – nie zawsze. Oto oficjalna informacja prasowa Samsunga o nowych telewizorach na rok 2023. Czytając komunikat prasowy można odnieść wrażenie, że zmian nie ma zbyt wiele, kluczowych brak w ogóle, a Samsung zdaje się kontynuować swoją telewizorową strategię z lat ubiegłych.

Nic bardziej błędnego!  Samsung nie byłby sobą żeby również i w tym roku nie przygotował kilku „niespodzianek”. Moim zdaniem będą one dotyczyć następujących obszarów:

 1. zamiany wysokokontrastowych wyświetlaczy VA na niskokontrastowe, lecz tańsze panele ADS w niektórych seriach,
 2. nieznaczne zwiększenie liczby stref podświetlenia aby zamaskować ww. zmiany,
 3. rezygnacja z bardziej zaawansowanego podświetlenia w jednej z serii telewizorów, na rzecz mniej zaawansowanego, ale za to znacznie tańszego podświetlenia.

Jak ww. zmiany wpłyną w praktyce na parametry telewizorów dowiemy się w testach. A teraz zapraszam do lektury komunikatu z moim szczerym komentarzem.

Komunikat prasowy firmy Samsung z 13 IV 2023 r. [wybrane fragmenty].
Za prawdziwość, prawidłowość i rzetelność poniższych informacji redakcja TVTEST nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Publikacja niniejszego komunikatu prasowego nie oznacza, że akceptujemy jakiekolwiek stwierdzenia i sformułowania w nim zawarte.

Najbogatsze portfolio telewizorów Samsung w Polsce. Producent ujawnia szczegóły

Excellence Line, OLED, Neo QLED, QLED i Crystal UHD to właśnie te linie produktów tworzą tegoroczne portfolio telewizorów Samsung. To najbogatsza i najbardziej zróżnicowana oferta w historii firmy.

 • Oferta telewizorów Samsung na 2023 rok obejmuje cztery wiodące linie – Excellence Line, OLED, Neo QLED i QLED.
 • Wielkość ekranów – w zależności od serii waha się od 43 do 98 cali.
 • Excellence Line, jako najlepsze telewizory Samsung, zyskują m.in. w modelu QN900C odświeżanie 144 Hz, moduł One Connect Pro oraz jeszcze większe możliwości w zakresie skalowania obrazu poprzez zastosowanie 64 wielomodelowych sieci neuronowych (QN900C/QN800C).
 • Linia telewizorów OLED to w tym roku dwa zupełnie nowe modele S90C i S95C. Wykorzystują matryce Samsung OLED z samoemisyjnymi pikselami OLED z technologią kropki kwantowej (Quantum Dot), co zapewnia głęboką czerń i szeroką paletę żywych kolorów. Nowością jest także włączenie do oferty ekranu o przekątnej 77 cali.
 • Seria Neo QLED 4K to w tym roku trzy telewizory QN95C, QN92C, QN85C. W zależności od modelu dostępne są w rozmiarach od 43 do 85 cali. Oferują precyzyjne podświetlenie Quantum Mini LED, a także Automatyczny Remastering HDR.
 • Telewizory QLED to w tym roku trzy modele – Q67C, Q77C i Q80C. W zależności od produktu dostępne są w rozmiarach od 43 do 98 cali. Znakiem rozpoznawczym tej linii są wspaniałe i nasycone barwy, które są zasługą technologii Quantum Dot.

Świetna jakość obrazu wspierana sztuczną inteligencją [TCh: jak dla mnie, do tej pory sztuczna inteligencja w telewizorach oznaczała sztuczny obraz i to niezależnie od marki], udoskonalony design, duże możliwości audio oraz nowe technologie i funkcje sprawiają, że w tym roku domowa rozrywka wejdzie na wyższy poziom. Oto jak prezentuje się tegoroczne portfolio telewizorów Samsung.

Telewizorowy zawrót głowy

Na początek Excellence Line, czyli najlepsze telewizory Samsung w tegorocznej ofercie [TCh: nonsens, to producent twierdzi, że są najlepsze; w roku 2022 żaden Neo QLED (powtarzam: żaden) nie pokonał w profesjonalnych niezależnych testach QD OLED-a; żaden!]. Połączenie zaawansowanych technologii ze spektakularnym wręcz designem sprawia, że od tych ekranów trudno będzie oderwać wzrok. Ta topowa seria obejmuje trzy modele QN900C, QN800C i QN700C, które dostępne są w przekątnych od 55 do 85 cali. W 2023 telewizory Excellence Line NEO QLED 8K – QN900C, QN800C – otrzymały jeszcze mocniejszy Neuronowy Procesor AI Quantum 8K, który zwiększa możliwości w zakresie skalowania obrazu do jakości jak najbliższej 8K[1]. Proces skalowania oparty jest aż na 64 wielomodelowych sieciach neuronowych (w poprzedniej generacji było ich 20). Dodatkowo model Excellence Line  QN900C oferuje odświeżanie 144 Hz. Wszystko to razem sprawia, że widzowie mogą cieszyć się jeszcze większym realizmem. [TCh: dziwne, dlaczego nie ma ani jednego słowa o zmianach w 60-hercowej serii Q700C?]

Dopełnienie niedoścignionej [TCh: kwestia mooooocno dyskusyjna] jakości obrazu Excellence Line stanowi potężny dźwięk. I tak  na przykład Dolby Atmos®, w połączeniu z wielokanałowymi wbudowanymi głośnikami – 6.2.4CH w modelu QN900C i 4.2.2CH w QN800C – dostarcza niemal kinowych wrażeń i pozwala przenieść się w sam środek akcji. Wrażenia audio potęguje szereg funkcji w tym Dźwięk Podążający za Obiektem czy kultowa [TCh: serio? kultowa? czy to aby nie przesada?] już dla telewizorów Samsung funkcja Q-Symphony, która wykorzystuje potencjał głośników telewizora i soundbara.

W tym roku wszystkie telewizory Excellence Line otrzymały także moduł One Connect Pro, pozwalający uporządkować przewody – wystarczy podłączyć je do niewielkiej skrzynki, którą można umieścić obok telewizora lub przymocować do stopy. W połączeniu z dopracowanym w każdym calu designem i Bezgranicznym Ekranem [TCh: a cóż to za piękny, marketingowy nonsens] w modelu QN900C można będzie przenieść się w sam środek akcji.

W tegorocznej ofercie znalazły się także dwa modele telewizorów OLED – S90C i S95C. Wyróżnia je unikatowe połączenie matrycy Samsung OLED z samoemisyjnymi pikselami OLED z kropką kwantową [TCh: serio? z jedną kropką kwantową?] (Quantum Dot), którego efektem są głęboka czerń i szeroka paleta żywych kolorów. To sprawia, że te nowoczesne ekrany przynoszą kinowe doświadczenia do domu. Dodatkowo zachwycają nowoczesną i minimalistyczną konstrukcją. Wystarczy dodać, że S95C to najsmuklejszy telewizor Samsung – obudowa ma zaledwie ok. 11 mm głębokości [TCh: miejmy nadzieję, że jest sztywniejsza niż w roku ubiegłym]. Ten efekt osiągnięto  m.in. poprzez przeniesienie złącz do zewnętrznego modułu One Connect Pro. […] Telewizory Samsung OLED będą dostępne w trzech przekątnych 55, 65 i 77 cali.

Seria Neo QLED 4K to w tym roku trzy telewizory QN95C, QN92C,QN85C. W zależności od modelu dostępne są w rozmiarach od 43 do 85 cali. Wszystkie modele wykorzystują technologię Quantum Mini LED, która pozwala na bardzo precyzyjne sterowanie podświetleniem ekranu m.in. dzięki 14-bitowej skali luminancji [TCh: ciekawe po co, skoro sygnał i tak jest maksymalnie 12-bitowy]. Tym samym widzowie mogą cieszyć się bardziej szczegółowym obrazem i to zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach.

Wśród nowości, które znajdziemy w tej serii jest m.in. Automatyczny Remastering HDR, który poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji przekształca treści SDR na treści w jakości HDR [TCh: jestem sceptycznie nastawiony do tego rozwiązania]. Na podstawie analizy różnic między materiałami [TCh: jakich różnic, skoro na wejściu TV dostaje tylko sygnał SDR? skąd bierze materiał  porównawczy? sam go sobie wymyśla?] algorytm proponuje ulepszenia w obszarach, takich jak jasność, kolory i szczegóły [TCh: czyli podbija jasność, podkręca nasycenie barw i sztucznie wyostrza obraz], aby dostarczyć obraz w stylu HDR [TCH: acha. czyli nie HDR, tylko „a la HDR”]. Telewizory QN92C i QN95C oferują Powłokę Antyrefleksyjną [TCh: dlaczego to jest wielką literą, czyżby było to taki WIELKI przełom?], która ogranicza refleksy i odbicia światła, oraz Ultra Szeroki Kąt Widzenia (lepsza widoczność szczegółów obrazu także patrząc z boku). Z kolei najwyższy model z tej serii, czyli QN95C przynosi odświeżanie 144 Hz i dołączoną w zestawie kamerę z magnetycznym mocowaniem (łatwy montaż i demontaż) – idealne rozwiązanie dla osób, które wykorzystują największy domowy ekran do pracy czy po prostu często prowadzą rozmowy online.

W tym roku seria QLED obejmuje trzy modele – Q60C, Q70C i Q80C. W zależności od produktu dostępne są w rozmiarach od 43 do 98 cali. Znakiem rozpoznawczym tej linii są wspaniałe i nasycone barwy. Jest to zasługą m.in. technologii Quantum Dot, dzięki której ekran  wypełni się miliardem kolorów, które będą doskonałe niezależnie od jasności. QLED Q80C to w tym roku ekran z bezpośrednim tylnym podświetleniem [TCh: czyżby zrezygnowano z podświetlenia wielostrefowego? to byłby czysty regres], co przekłada się na wyższą jasność i lepszą czerń, ale wpływa także na samą konstrukcję – ekran jest o 1 cm smuklejszy w porównaniu do poprzednika.

Telewizory Samsung 2023: cechy wspólne

Tegoroczne telewizory Samsung zyskały szereg dodatkowych rozwiązań, o których warto wspomnieć. Na początek Tryb Eco, który jest predefiniowany na wszystkich nowych telewizorach [TCh: no jasne, przecież Unia kazała]. To rozwiązanie dla widzów, którzy chcą świadomie korzystać z energii elektrycznej i optymalizować jej zużycie. Teraz można to także monitorować na bieżąco za pośrednictwem aplikacji SmartThings i wybraniu opcji Energy. Wystarczy jednorazowa konfiguracja i dodanie telewizora do listy domowych urządzeń.

[…]

Wszystkie tegoroczne telewizory Samsung, jako Smart TV oferują odświeżony i sprawniejszy Smart Hub[3], który pomoże jeszcze lepiej odnaleźć się w coraz bogatszej ofercie platform VoD. Treści wyświetlane są z podziałem na kilka kategorii zoptymalizowanych pod kątem wcześniejszych zainteresowań. Dzięki temu odkrywanie nowych seriali czy filmów będzie jeszcze łatwiejsze. Oferta dostępnych aplikacji to nie tylko te filmowo serialowe, jak HBO Max, Netflix czy Disney+, ale także te gamingowe jak Xbox, NVIDIA GeForce NOW i Utomik czy muzyczne Spotify, Apple Music i Tidal.

Jeśli chodzi o możliwości audio nowych telewizorów to wszystkie oferują wsparcie dla Q-Symphony. […]

 • [1] Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.
 • [2] HuB IoT będzie obsługiwał protokół Matter i rozwiązania HCA w 2023 roku. Umożliwi to użytkownikom SmartThings bezproblemowe dodawanie tysięcy kompatybilnych urządzeń do środowiska SmartThings Home.
 • [3] Przed rozpoczęciem wymagane jest zalogowanie do konta Samsung, zaakceptowanie Warunków Korzystania z Usług oraz Zasad Prywatności Smart Hub. Wybrane usługi mogą wymagać rejestracji lub aktywowania subskrypcji.

 

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl