podświetlenie MIni LED w telewizorze TCL 65C845
podświetlenie Mini LED w telewizorze TCL 65C845 (zdjęcie: autor)
Home / info / TCL się chwali (i ma czym)

TCL się chwali (i ma czym)

Po tym co widziałem na dwóch ostatnich konferencjach produktowych firmy TCL (tj. w Mediolanie i Warszawie) mogę powiedzieć jedno: firma czuje się pewnie i poczyna sobie coraz śmielej. Co najważniejsze, nowa gama telewizorów będzie dużo bardziej zaawansowana technicznie niż modele z roku 2022.

Jeżeli ktoś nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem, to mam do niego jedno pytanie:

Który producent telewizorów (oprócz TCL) co najmniej dwukrotnie zwiększył liczbę stref podświetlenia w swoich telewizorach (przynajmniej w niektórych modelach)?

Tak, wiem, że usłyszę ciszę …

Komunikat prasowy firmy TCL z 16 V 2023 r. [wybrane fragmenty]
Za prawdziwość, prawidłowość i rzetelność poniższych informacji redakcja TVTEST nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Publikacja niniejszego komunikatu prasowego nie oznacza, że akceptujemy jakiekolwiek stwierdzenia i sformułowania w nim zawarte.

Tegoroczne telewizory TCL serii C potwierdzają wysoki poziom zaawansowania ciągle udoskonalanej technologii Mini LED

W porównaniu z tradycyjnymi telewizorami, technologia Mini LED słynie z doskonałej wydajności wyświetlaczy. Większa jasność, wyższy kontrast i szersza gama kolorów przekładają się na jeszcze bardziej dynamiczny i atrakcyjny obraz. Najnowsza generacja technologii Mini LED rywalizuje z OLED-em w kilku punktach, a w szczególności w zakresie precyzyjnej kontroli światła. Dodatkowo koszt produkcji telewizorów Mini LED może być znacznie niższy niż w przypadku produkcji paneli OLED, dzięki czemu technologia zapewniająca najwyższej jakości obraz w telewizorze staje się bardziej dostępna dla wszystkich.

Firma TCL, wiodąca marka produkująca telewizory (II miejsce wśród producentów telewizorów na świecie oraz I wśród producentów telewizorów 98-calowych) ujawnia szczegóły dotyczące ulepszonej wersji technologii Mini LED zastosowanej w telewizorach serii C845, zaprezentowanej niedawno w Europie i wprowadzanej sukcesywnie na kolejne rynki.

TCL, który jako pierwszy opracował i wprowadził na rynek telewizory Mini LED, od zawsze stawiał na tę technologię niezmiennie pozostając liderem w branży. Producent opracował autorskie, bardzo wydajne chipy Mini LED wraz ze specjalną technologią dozowania kleju o pojedynczej refrakcji zakrzywionej powierzchni, co umożliwiło bardziej precyzyjną kontrolę światła, bardziej jednolite źródło światła powierzchniowego, więcej kontroli efektu halo i w efekcie wyższą wydajność świetlną przy jednoczesnej optymalizacji procesu produkcji i zastosowanych materiałów.

W kwietniu TCL zaprezentował telewizor 4K Mini LED C845 w kilku rozmiarach, znacząco podnosząc poprzeczkę w zakresie jakości wyświetlanego obrazu wśród konkurencyjnych producentów telewizorów.

Liczba diod LED sięgnęła 1792, co pozwoliło uzyskać 2000 nitów szczytowej jasności bez przegrzewania się.

Wysokonapięciowy układ Mini LED firmy TCL został zaprojektowany tak, by emitował światło w 3 złączach PN połączonych szeregowo, przy czym napięcie zostało starannie dobrane w taki sposób, żeby prąd przechodzący przez układ LED mieścił się w optymalnym zakresie skuteczności świetlnej. W rezultacie temperatura wciąż jest pod kontrolą – telewizor nie przegrzewa się nawet wtedy, gdy wszystkie diody LED pozostają w użyciu, a telewizor pracuje z maksymalną jasnością.

Większa kontrola efektów świetlnych dzięki większej liczbie – blisko 900 – stref

W modelu C845 zastosowano „jedną strefę z dwoma diodami LED”, by możliwa była bardziej precyzyjna kontrola oświetlenia. Nawet w ekstremalnie ciemnych lub naświetlonych scenach jasne

i ciemne obszary są bardziej zdefiniowane, bez irytujących efektów halo, dzięki czemu wrażenia z oglądania są jeszcze lepsze. Ponadto, doskonała wydajność oświetlenia jest również możliwa dzięki zaawansowanej konstrukcji soczewki, która pozwala – w tym samym obszarze kontroli światła – na bardziej ujednolicone obrazy przy zachowaniu wysokiej wydajności w coraz cieńszych telewizorach.

Elegancki wygląd telewizora dzięki ultracienkiej (77 mm) konstrukcji

W modelu C845 wykorzystano precyzyjny „proces dozowania kleju”, stosując materiał polimerowy, który jest bezpośrednio umieszczony na diodzie LED, tworząc jednolitą powierzchnię wolną od refrakcji. Kąt emitowanego światła w nowym procesie jest wyższy niż w przypadku zwykłych soczewek, co może znacznie zmniejszyć grubość telewizora. Dzięki temu, urządzenie wygląda estetycznie i elegancko.

12-bitowy (dual-mode) precyzyjny algorytm kontroli światła, który chroni wzrok i oszczędza energię

Korzystając z 12-bitowego trybu dual-mode, dioda LED może emitować 12-bitowe światło (AD i PWM dimming), umożliwiając niemal liniową precyzję sterowania światłem i jeszcze dokładniejszą prezentację kolorów. Korzystając z modelu dual-mode, napięcie diody LED może być utrzymywane w zakresie wysokiej wydajności świetlnej, co skutkuje oszczędnością energii i stabilnością widmową.
W tym samym czasie cykl pracy PWM działa w warunkach wysokiej częstotliwości, która może ograniczyć efekt migotania, co ma bezpośredni wpływ na ochronę wzroku. Dzięki wyróżniającym się w branży osiągnięciom technologicznym w zakresie technologii Mini LED, telewizor TCL C845 charakteryzuje duża wydajność wyświetlania w wielu różnorodnych scenach.

* Zastosowana technologia i dostępność produktów może się różnić w zależności od kraju/regionu.

 

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl