Samsung TV 2020
Home / felietony / Telewizory Samsung 2020

Telewizory Samsung 2020

Aktualizacja 12 III 2020 r.: na początku artykułu dodałem dwie tabele ze szczegółowymi informacjami o modelach QLED 4K i 8K. Na pełne informacje o podstawowych seriach TU trzeba jeszcze trochę poczekać.
kliknij aby powiększyć

W dniach 11-13 lutego 2020 r. w Valetcie na Malcie odbyło się Samsung Forum 2020, na którym koreański producent przedstawił swoje najnowsze produkty na rok 2020. Z tej okazji przygotowano także oficjalny komunikat prasowy, w którym czytamy m.in. że:

Flagowy telewizor Samsung na 2020 rok, czyli QLED 8K Q950TS, łączy nieskazitelną jakość obrazu i dźwięku, sztuczną inteligencję oraz nowoczesny design. Tym samym oferuje niezrównane wrażenia z oglądania.

… Q800T o przekątnych ekranu od 55 do 82 cali […] spełnia zróżnicowane potrzeby użytkowników i dopasowuje się do dowolnej przestrzeni.

Wysoka jakość obrazu i dźwięku to charakterystyczne cechy telewizorów Samsung QLED, …

Linia telewizorów i urządzeń audio na rok 2020 jest wszechstronna, inteligentna i wciągająca jak nigdy dotąd i została dopasowana do różnych stylów życia i potrzeb widzów.

Telewizor TU7100 to model podstawowy, który wykorzystuje nowy procesor Crystal 4K oraz ekran Crystal, który zapewnia jeszcze bardziej rzeczywiste kolory.

Są to oczywiście sformułowania przygotowane przez dział marketingu Samsunga. Nie będę na razie się do nich ustosunkowywał, ponieważ nie mam jeszcze pełnych informacji o nowych telewizorach.

Najciekawsze są jednak opinie niezależnych dziennikarzy i czytelników, które dotyczą nowej gamy telewizorów koreańskiej firmy. Pozwolę sobie zacytować kilka z nich, bowiem są często rozbieżne, a ponadto dość kontrowersyjne.

Gama telewizorów Samsunga na rok 2020 zmusza najbardziej wymagających konsumentów do kupienia modeli 8K, niezależnie od tego, czy oni tego chcą, czy nie. [arstechnica.com]

Telewizory 4K mają mniej stref wygaszania oraz nie posiadają HDMI 2.1 [tamże]

W podobnym tonie wypowiada się znany dziennikarz Vincent Teoh:

Jestem nieco rozczarowany, że [Samsung] nie kontynuuje dużej liczby stref wygaszania we flagowych QLED-ach

Piotr Gmerek z hdtvpolska nie jest już tak ostry w swojej opinii:

Nie ma więc na ten moment sensu zadawać pytań ile stref podświetlenia posiada dany telewizor, jaki ma realny poziom HDR itd. Póki nie zmierzymy tego w naszej redakcji wszystko traktujemy jako plotki lub dane pochodzące z katalogu producenta.

Z kolei czytelnicy portalu flatpanelshd.com pod artykułem Najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne w telewizorach Samsung QLED LCD są teraz zarezerwowane dla modeli 8K nie szczędzili słów krytyki pod adresem nowej gamy telewizorów koreańskiej marki:

Samsung trochę ryzykuje pogarszając parametry techniczne swoich telewizorów … [Jjames]

Dzięki Ci Samsung za zabranie najlepszej techniki z modeli o optymalnej rozdzielczości (4K) i wpakowanie jej wyłącznie do totalnie bezużytecznego wabika, jakim są modele 8K, które sprawiają, że WSZYSTKIE treści są rozmyte. […] Samsung jest wkurzający. [Darren Pillans]

Thank you Samsung, for taking away the best tech from the optimum resolution (4K) models and putting it exclusively on your totally useless gimmick 8K models that make ALL image content softer. […] Samsung are infuriating [Darren Pillans]

Z kolei użytkownik dan ma inne zdanie:

Za bardzo czepiacie się Samsunga. Jest już zbyt dużo artykułów o tym, jak zły jest Samsung, a to nie wygląda dobrze.

Ciekawą opinię pod tym samym artykułem wyraził Krzysztof Hankiewicz:

Nie jestem tym, który będzie bronił zwodniczych praktyk  marketingowych różnych producentów, ale przychody Samsunga mówią co innego.  Nie mówiąc o tym, że jego uparte [nie]wprowadzanie OLED-ów przyniosło robiący wrażenie postęp w technologii LCD (a mówi to ktoś, którego następny telewizor na pewno będzie [w technologii] emisyjnej [OLED – TCh].

I’m not one to defend various manufacturers’ deceptive marketing practices, but Samsung’s revenue says otherwise. Not to mention the fact that their stubbornness in adopting OLED has led to some quite impressive improvements in LCD tech.
(that’s coming from someone whose next TV will definitely be emissive)

Jak widać, nowa gama telewizorów Samsunga na rok 2020 polaryzuje opinie i budzi sporo emocji.

Kto wie, może producentowi właśnie o to chodziło?

Na rzetelną ocenę nowych telewizorów Samsunga przyjdzie jeszcze czas. Wiele jednak wskazuje na to, że najciekawszymi telewizorami 4K z nowej gamy mogą być właśnie te z serii Q80T (na zdjęciu poniżej).

Samsung 55Q80T
Samsung 55Q80T

Dlaczego? Ponieważ będzie to najtańsza seria telewizorów z wielostrefowym podświetleniem.

Tomasz Chmielewski

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl