Grzegorz Stanisz Samsung 2018
Home / info / Trzy pytania dot. 8K do Grzegorza Stanisza z firmy Samsung

Trzy pytania dot. 8K do Grzegorza Stanisza z firmy Samsung

Podczas niedawnej krajowej premiery telewizorów Samsung QLED 8K miałem okazję przeprowadzić wywiad z przedstawicielem producenta – Grzegorzem Staniszem. Z rozmowy tej wybrałem trzy kluczowe pytania, na które odpowiedzi publikuję poniżej.

1.

TCh: Na początek pytanie ogólne: czy rzeczywiście jest to właściwy czas na wprowadzenie na rynek telewizorów 8K?

GS: Konsumenci kupują coraz większe telewizory. Firma Samsung jest zdania, że wraz ze wzrostem średniego rozmiaru kupowanego telewizora, trzeba zagwarantować odpowiednią jakość obrazu. Ponieważ chcemy mieć coraz większe telewizory, rozdzielczość 8K jest po prostu niezbędna aby zapewnić na nich obraz najwyżej jakości.

2.

TCh: Z założenia sztuczna inteligencja zastosowana w telewizorach QLED 8K będzie się uczyć, co oznacza, że będzie coraz lepiej radzić sobie z przeskalowywaniem treści SD, HD i UHD do 8K. Czy w związku z tym telewizor wysyła jakieś dane z materiałów oglądanych przez użytkownika (klatki, sceny, zrzuty ekranu itd.) na zewnętrzny serwer w celu ich analizy? Jeśli tak, to co z prywatnością i ochroną danych osobowych użytkowników telewizorów 8K?

GS: Potwierdzam, że telewizory 8K Samsunga są pod tym względem „zamknięte”, to znaczy, że nie analizują tego co oglądamy, nie wysyłają klatek, nie wysyłają raportów o tym, czy oglądamy takie, czy inne filmy. Podczas aktualizacji oprogramowania systemowego QLED-y 8K odbierają nowe wersje inteligentnych algorytmów skalujących opracowanych przez nasze zewnętrzne farmy serwerów w Londynie, Nowym Jorku, czy Seulu w Korei.

3.

TCh: Telewizory 8K, które wprowadzacie na rynek nie obsługują jeszcze standardu HDMI 2.1 z prostej przyczyny braku odpowiednich chipsetów. Czy z chwilą pojawienia się takowych na rynku zaoferujecie nabywcom QLED-ów 8K możliwość sprzętowej aktualizacji do HDMI 2.1? Tak się szczęśliwie składa, że Wasze telewizory QLED, ze względu na osobny moduł One Connect, są ku temu szczególnie dobrze przygotowane. A jeśli taka aktualizacja zostanie zaoferowana, kto za nią zapłaci? Czy będzie ona bezpłatna dla konsumenta, czy raczej będzie on musiał ponieść część lub nawet całość kosztów?

GS: Wszystkie telewizory 8K mają moduł One Connect, co oznacza, że ekran jest elementem z minimalną ilością inteligencji, natomiast chipset, złącza i tunery znajdują się w zewnętrznym pudełku. Dzięki temu, niezależnie od tego, jakie teraz mamy złącza, np. USB czy HDMI 2.0, użytkownik ma 100-procentową gwarancję, że firma Samsung jest w stanie, bez ingerencji w hardware samego ekranu, wymienić wszystko to, co zechce. W Polsce firma Samsung wymieni bezpłatnie moduły One Connect tym osobom, które zarejestrują zakup telewizora QLED 8K i zgłoszą chęć wymiany w czasie, gdy standard HDMI 2.1 zostanie zatwierdzony i gdy nowe moduły będą już dostępne.

TCh: To wspaniała wiadomość. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Grzegorz Stanisz jest szefem biznesu telewizorowego w firmie Samsung Electronics Polska. Pełny wywiad w przygotowaniu.

Tomasz Chmielewski

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl