Home / info / Smart TV szpieguje? LG ubolewa i tłumaczy

Smart TV szpieguje? LG ubolewa i tłumaczy

Od jakiegoś czasu w internecie jest głośno o przypadku wykorzystywania przez firmę LG prywatnych danych użytkowników telewizorów Smart tej firmy. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o:

  • zbieranie danych o oglądanych przez użytkownika kanałach telewizyjnych,
  • wysyłanie i rejestrowanie nazw plików użytkownika pochodzących z pamięci USB podłączonych do telewizora,
  • wysyłanie i rejestrowanie nazw plików użytkownika pobieranych z sieci lokalnej,
  • naruszanie prywatności użytkowników poprzez pobieranie ww. danych bez ich zgody.

Ponieważ sprawa jest dość złożona przypomnijmy jej wątki wraz ze wskazaniem linków do oryginalnych artykułów.

oryginalny artykuł na blogu Doctora Beeta (jęz. angielski)

Twój telewizor LG donosi centrali, co i kiedy oglądałeś

Telewizor Smart TV firmy LG rejestruje Twoje zwyczaje i nazwy plików z USB (jęz. angielski)

Eskalacja szpiegowania; LG obiecuje środki zaradcze (jęz. angielski)

LG zbierało dane bez zgody użytkownika (jęz. angielski)

LG twierdzi, że aktualizacja oprogramowania zakończy zbieranie danych (jęz. angielski)

Smart TV czuwa?

Zgodnie ze starą rzymską zasadą audiatur et altera pars (łac. „należy wysłuchać drugiej strony”) poniżej publikujemy oficjalne stanowisko firmy LG w przedmiotowej sprawie. Podkreślenia i wytłuszczenia pochodzą od redakcji.

 

KOMUNIKAT PRASOWY

22 listopada 2013 r.

STANOWISKO LG ELECTRONICS W SPRAWIE ZARZUTÓW DOTYCZĄCYCH NARUSZANIA PRYWATNOŚCI PRZEZ FUNKCJE TELEWIZORÓW SMART TV

LG Electronics nieustannie dąży do doskonalenia funkcjonalności telewizorów Smart TV. Jednakże w ostatnim czasie zwrócono nam uwagę na problem dotyczący rzekomego zbierania i przechowywanie informacji bez zgody użytkowników. Dbałość o zachowanie prywatności naszych Klientów jest bardzo ważnym elementem funkcjonalności telewizorów Smart TV, dlatego niezwłocznie zbadaliśmy sytuację. Poniżej przedstawiamy stanowisko firmy.

Zbieranie informacji dotyczących oglądanych przez użytkownika kanałów telewizyjnych , źródła sygnału, użytkowania platformy Smart TV.

Informacje te są zbierane przez telewizory LG Smart TV, lecz nie są one danymi osobowymi, a informacjami o charakterze ilościowym.

Informacje przekazywane są w ramach platformy Smart TV i mają na celu lepsze dostosowanie materiałów reklamowych oraz rekomendowania treści na podstawie informacji o tym, co oglądają użytkownicy telewizorów LG Smart TV.

Firma przeanalizowała  zgłoszenie, iż telewizor wysyła informacje, również w momencie gdy funkcja ich zbierania została wyłączona w menu telewizora. Jednakże możemy zapewnić, iż informacje te nie są zapisywane i przechowywane.

LG podjęło prace mające na celu wprowadzenie  nowego  oprogramowania, dzięki któremu  po wyłączeniu funkcji wysyłania informacji, ich przekazywanie przez telewizor do systemów statystycznych LG zostanie zablokowane.

Pobieranie informacji dotyczących nazw plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznych nośnikach

W telewizorach LG Smart TV, nazwy plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznych nośnikach, takich jak np. USB, były indeksowane, a na ich postawie były tworzone listy słów kluczowych, podczas gdy nazwy plików nigdy nie były zapisywane i przechowywane w systemach LG.

Tworzenie list słów kluczowych miało być częścią nowej funkcji, przygotowywanej w celu stworzenia lepszego systemu wyszukiwania i rekomendacji treści z Internetu związanych z oglądanym programem telewizyjnym.  Jednakże system wyszukiwania i rekomendacji nie został nigdy wdrożony w całości, a żadne dane osobowe ani informacje dotyczące nazw plików nigdy nie były zbierane lub przechowywane przez LG.

Dodatkowo LG Electronics zapewnia, iż wraz z przygotowywaną aktualizacją oprogramowania, funkcja indeksowania plików multimedialnych zostanie usunięta z telewizorów Smart TV.

LG wyraża ubolewanie z powodu skutów jakie te informacje mogły wywołać i zapewnia, iż kontynuuje działania, które mają na celu spełnienie oczekiwań naszych klientów oraz opinii publicznej.

© TV TEST 2013

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl