Home / informacje prasowe / W trosce o poprawne kolory

W trosce o poprawne kolory

Aplikacja SeeColors, która dostępna jest na wszystkie telewizory Samsung z serii QLED, pozwoli osobom z zaburzeniami widzenia barw ocenić indywidualne niedostatki widzenia. W oparciu o wyniki ustawienia kolorów, ekrany telewizorów QLED dostosują się do potrzeb użytkowników, by mogli oni cieszyć się obrazem w pełnej gamie barw.

Jak pokazują badania przeprowadzone w Europie i Ameryce Północnej prawie 300 milionów ludzi doświadcza zaburzeń widzenia barw: w przybliżeniu 8% populacji mężczyzn i 1% kobiet*.  Większość osób nie jest świadoma ich istnienia oraz wpływu, jaki wywierają na jakość ich życia.

Dzięki aplikacji SeeColors na telewizory QLED, użytkownicy mogą rozpoznać typ oraz stopień swoich zaburzeń widzenia barw i na tej podstawie dostosować ustawienia ekranu. W celu dostarczenia łatwej i precyzyjnej metody oceny zaburzenia, firma Samsung Electronics nawiązała współpracę z prof. Klarą Wenzel, która kieruje Wydziałem Mechatroniki, Optyki i Informatyki Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Budapeszcie. Celem działań było dostosowanie testu Colorlite (C-Test) do telewizorów i urządzeń przenośnych. Stworzony przez prof. Wenzel C-Test to cyfrowy test diagnostyczny wykorzystujący zjawisko filtrów koloru i modelowania matematycznego. Zastosowanie koncepcji C-Test w aplikacji SeeColors przyniosło proste rozwiązanie, które daje każdemu szansę na oglądanie filmowo-serialowego świata w pełnej palecie barw.

Aplikacja SeeColors jest dostępna w Smart TV App Store. Użytkownicy mogą także pobrać aplikację i dokonać diagnozy za pośrednictwem Google Play oraz Galaxy App Store na smartfony Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge i urządzenia S8. Wystarczy połączyć smartfon Galaxy z telewizorem QLED, by ustawienia wyświetlacza telewizora automatycznie dostosowały się do diagnozy przeprowadzonej za pomocą aplikacji.

Aplikacja SeeColors** powstała we współpracy z Colorlite®, węgierską firmą stosującą certyfikowaną technologię opartą o wyniki 20-letnich badań przy tworzeniu soczewek dla osób z zaburzeniami widzenia barw.

Firma Samsung Electronics z pasją i zaangażowaniem tworzy innowacyjne produkty, które ułatwiają codzienne życie. Zostały one docenione m.in. nagrodą CES Innovation Awards przyznaną kolejno w latach 2015, 2016 i 2017.

*Kalkulacja oparta na opracowaniu R. Fletcher, J. Voke: „Defective colour vision: fundamentals, diagnosis and management” (1985) Adam Hilger, Bristol.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl