Home / felietony / Zobacz jaki telewizor kupił prezydent Duda

Zobacz jaki telewizor kupił prezydent Duda

W ubiegłym tygodniu informowałem, że prezydent Andrzej Duda kupił w „czarny piątek” nowy telewizor. Z tej okazji ogłosiłem też ankietę, która cieszyła się dużym powodzeniem. Dziś czas na ogłoszenie jej wyników oraz podanie, jaki model telewizora kupił prezydent Duda. Postaram się też odpowiedzieć na pytanie, o czym może świadczyć jego wybór, w myśl niepisanej zasady: „powiedz mi, jaki masz telewizor, a powiem Ci kim jesteś” :-).

W ankiecie, w której oddano w sumie 747 głosów, zadałem cztery pytania:

  1. LCD czy OLED?
  2. Full HD czy 4K?
  3. Z płaskim czy zakrzywionym ekranem?
  4. Jakiej marki?

LCD czy OLED?

Na LCD oddano 59,4% głosów, na OLED-a – 40,6%. Okazuje się, że większość miała rację: prezydent Duda rzeczywiście kupił telewizor LCD.

lcdczyoled

Full HD, czy 4K?

Na Full HD oddano 16,1% głosów, a na 4K aż 83,9%. Rzeczywiście, prezydent Duda kupił telewizor 4K.

fullhdczy4k

Z płaskim czy zakrzywionym ekranem?

Na płaski ekran padło 77,5% głosów, a na zakrzywiony – 22,5%. Również i tu większość głosujących miała rację: prezydent Duda kupił telewizor z płaskim ekranem.

plaskiczyzakrzywiony

Jakiej marki?

To było oczywiście najważniejsze pytanie, a głosy rozłożyły się w następujący sposób:

jakiejmarki

jakiejmarki2

Jak widać najwięcej głosów padło na Sony. I rzeczywiście, prezydent kupił telewizor tej właśnie marki.

Podsumujmy zatem wszystko, co wiemy o tym urządzeniu: telewizor LCD marki Sony z płaskim ekranem o rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli). A zatem „nadeszła wiekopomna chwila”. Oto telewizor wybrany przez prezydenta:

55xd8005-02

Wybór prezydenta padł na 55-calowego Sony KD-55XD8005. Telewizor wprowadzono na rynek latem br. i posiada on wyświetlacz LCD typu IPS wyprodukowany przez firmę LG Display (Sony kupuje te wyświetlacze od LG). Główną zaletą wyświetlaczy IPS jest duża ekspresja barw, które nie bledną pod kątem jak w innych rodzajach wyświetlaczy LCD, np. VA, nie mówiąc o tragicznych pod tym względem wyświetlaczach typu TN. Na telewizor z matrycą IPS powinny zdecydować się osoby, które cenią sobie bardzo dobre odwzorowanie barw zarówno na wprost ekranu, jak i podczas patrzenia na niego pod kątem. Ponadto, ze względu na wysoką ekspresję kolorów oraz swoistą wysoką plastyczność obrazu wyświetlacze IPS są bardzo cenione przez grafików oraz fotografów.

55xd8005-01

Z kolei główną wadą wyświetlaczy IPS (a taki właśnie rodzaj panelu posiada Sony 55XD8005) jest niski kontrast. Jest on kilkukrotnie niższy od kontrastu z paneli VA, co dobrze widać podczas wieczornego lub nocnego oglądania. W potocznym żargonie ekrany IPS „srebrzą”, co oznacza, że nie mają czerni, lecz stosunkowo jasną (srebrną) szarość. Zjawisko to jest szczególnie dobrze widoczne w rogach ekranu. Czy prezydent Duda zdawał sobie sprawę z tych różnic? Czy można powiedzieć, że świadomie wybrał telewizor IPS znając jego wady i zalety? Trudno powiedzieć. Nie wiemy przecież nawet tego, czy prezydent Duda kupił ten telewizor dla siebie i swojej rodziny, czy może dla kogoś innego, na przykład jako prezent dla swoich rodziców. Czy był także świadom tego, że telewizor działa pod kontrolą systemu Android, co znacznie odróżnia go od konkurencji? Czy wiedział, że wybrana przez niego Bravia działa pod kontrolą nowszej wersji Androida (6.0), podczas gdy wcześniejsze tegoroczne Bravie (XD85, XD93/94) mają Androida 5.1.1 i czekają na aktualizację do 6.0? Czy zdawał sobie sprawę z tego, że jest to telewizor z podstawową 60-hercową matrycą, która sprawia, że ostrość obrazów ruchomych będzie niższa niż w telewizorach z matrycami 120Hz? Jedno jest pewne: telewizor 55XD8005, choć nie jest modelem z najwyższej półki posiada większość „modnych” obecnie rozwiązań technicznych, jak np. ekran o rozdzielczości 4K, HDR, czy funkcje Smart. Telewizor kosztuje przy tym około czterech i pół tysiąca złotych, więc nie jest specjalnie drogi.

duda-bw-final2

Choć, jak już mówiłem, nie wiemy, czy prezydent kupił ten telewizor dla siebie, czy też dla kogoś innego, pewne jest, że jeśli finalny użytkownik tej 55-calowej Bravii lubi ekspresyjne i nie blednące pod kątem kolory, to z pewnością będzie zadowolony.

Oczywiście najbardziej zadowolona z wyboru dokonanego przez prezydenta jest firma Sony. Jej przedstawiciel, poproszony przeze mnie o komentarz, powiedział krótko:

Rozsądnie i rozważnie wydane pieniądze podatników.

Wydaje mi się, że powyższa wypowiedź całkiem trafnie podsumowuje zakup dokonany przez głowę państwa. Zrobiłem niedawno test bliźniaczego modelu, tj. mniejszego, 49-calowego telewizora Sony Bravia KD-49XD8005. Oczywiście nie gwarantuję, że parametry modelu 49- i 55-calowego będą takie same, ale, ogólnie rzecz biorąc, to podobne telewizory. Moje wrażenia z testu Sony 49XD8005 znajdziecie pod tym linkiem.

Tomasz Chmielewski

PS. Proponuję, aby firma Sony poważnie rozważyła wprowadzenie nowego hasła reklamowego:
Sony Bravia – President Duda’s Choice … czyli „Sony Bravia – Wybór Prezydenta”. Alternatywnie, jeżeli firma Mars (ta od jedzenia dla kotów) nie miałaby nic przeciwko:
Twój Prezydent kupowałby Sony

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl