Jeżeli masz zamiar kupić telewizor z ekranem o przekątnej 49-50 cali do oglądania w ciemnym pomieszczeniu, tj. w warunkach kina domowego, możesz natknąć się na ich dwa rodzaje:
- z kiepską czernią i nędznym kontrastem, ale za to z niską degradacją kolorów pod kątem,
- z mniej lub bardziej głęboką czernią i wyższym kontrastem, ale z kolorami, które bledną pod kątem.
Te pierwsze telewizory mają zazwyczaj wyświetlacze LCD typu IPS (lub ADS). Te drugie – VA.
Do kina domowego trudno w ogóle polecić te pierwsze (tj. IPS-y), a dlaczego wyjaśnia poniższe zdjęcie.
W trybie HDR, jak na przykład w widocznej na zdjęciu poniżej scenie z filmu La La Land, na matrycy IPS czerni może nie być w ogóle. Zamiast niej, nabywca telewizora z wyświetlaczem IPS, zobaczy niestety nieatrakcyjną jasną szarość …
Sytuacji konsumentów nie poprawia polityka producentów telewizorów, którzy w ogóle nie podają, jaki rodzaj wyświetlacza zastosowali. Zamiast tego wolą utrzymywać klientów w niewiedzy, mówić o mega-, hiper- lub super-kontraście, kluczyć, manipulować, ściemniać itp. W związku z tym rzetelne informowanie o prawdziwych, zmierzonych parametrach telewizorów spada na tych nielicznych spośród dziennikarzy, którzy dokonują tego typu pomiarów. Pomiar współczynnika kontrastu, zwłaszcza ANSI, jest sprawą absolutnie kluczową, bowiem pozwala oddzielić plewy od ziarna, czyli zidentyfikować telewizory niskokontrastowe, które do kina domowego, zwłaszcza w trybie HDR, się niestety nie nadają (no chyba, że ktoś jest bardzo tolerancyjny i nie przeszkadza mu szarość zamiast czerni). Oczywiście nie dotyczy to nielicznych chwalebnych wyjątków, czyli telewizorów LCD IPS z wielostrefowym wygaszaniem, jak np. LG 55SK9500. Niestety, tego typu telewizory do tanich raczej nie należą …
Na początku kwietnia 2019 roku przeprowadziłem testy 9 telewizorów LCD o przekątnej ekranu 49-50 cali i cenie od 1500 do 3500 złotych. Po dodaniu informacji o dwóch wcześniej przetestowanych modelach (tj. LG 50UK6500 oraz telewizorze Samsung 49NU7172) przygotowałem poniższy ranking, który jednoznacznie pokazuje modele z najlepszą czernią emisyjną i najwyższym kontrastem. Oto on:
Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie (z dużym nakładem pracy) zestawienie pozwoli Wam dokonać bardziej świadomych zakupów i uniknąć ewentualnych rozczarowań. Pełne testy ww. modeli telewizorów już niebawem w wiosennej edycji magazynu TVTEST.
Tomasz Chmielewski