man crying
Home / felietony / Panasonic na zakręcie. Oby z niego nie wypadł

Panasonic na zakręcie. Oby z niego nie wypadł

W maju 2021 roku w artykule „TCL-O-SONIC czyli Panasonic od TCL” napisałem Wam już o planach i zamiarach Panasonika, jakie ma wobec swojego działu telewizorów. W tej sprawie dzieje się wiele, ale oczywiście producent, ze zrozumiałych względów, się tym nie chwali (no bo przecież nie ma czym).

Pomimo tego udało mi się dotrzeć do oficjalnego komunikatu firmy Panasonic Czechy w tej sprawie.

Uwaga! Polskie tłumaczenie poniżej jest nieoficjalne.

Wstępne oświadczenie na temat przyszłości produkcji telewizyjnej i biznesu w Europie

W Panasonic nieustannie staramy się przesuwać granice jakości obrazu naszych telewizorów, dla których nasza marka jest synonimem i którą znają nasi klienci. Jednocześnie szukamy równowagi między coraz bardziej zaciekłym otoczeniem konkurencyjnym a rentownością.

Panasonic JX800 Android TV
androidowy Panasonic JX800 produkowany przez Turków z Vestela przechodzi do historii

W ramach trwającego procesu mającego na celu zapewnienie rentowności naszej działalności telewizyjnej w skali globalnej i europejskiej, Panasonic przenosi obecnie produkcję telewizorów (w tym OLED) z naszego zakładu w Czechach (Pilzno) do firmy zewnętrznej – podobnie jak inne najbardziej znane firmy zajmujące się produkcją telewizyjną robią od lat.

Jednak Panasonic będzie nadal rozwijać swoją technologię telewizyjną i dalej poprawiać doskonałą jakość obrazu [niezły nonsens, przecież jak coś jest doskonałe to nie ma sensu tego poprawiać czy zmieniać – TCh], stale wspierając swoje europejskie działy badawczo-rozwojowe w Europie (Langen, Niemcy) i Japonii.

Fabryka w Pilźnie będzie kontynuować swoją działalność i nadal będzie koncentrować się na produkcji naszych produktów wideo, a także na znacząco rosnącym obszarze produktów pomp ciepła A2W.

wersja oryginalna

wersja oryginalna

Předběžné prohlášení k budoucnosti televizní výroby a podnikání v Evropě Ve společnosti Panasonic se neustále snažíme posouvat hranice kvality obrazu našich televizorů, pro které je naše značka synonymem a pro které nás naši zákazníci znají. Zároveň hledáme rovnováhu mezi stále ostřejším konkurenčním prostředím a ziskovostí. V rámci neustálého procesu, který má zajistit ziskovost našeho podnikání v oblasti televizorů v celosvětovém i evropském měřítku, společnost Panasonic v současné době přesouvá výrobu televizorů (včetně OLED) z našeho závodu v České republice (Plzeň) do externí společnosti – stejně jako to již několik let dělá většina společností v oboru výroby televizorů. Společnost Panasonic však bude neustále pokračovat ve vývoji své televizní technologie a dále zlepšovat vynikající kvalitu obrazu za neustálé podpory svých evropských inženýrských kapacit pro výzkum a vývoj v Evropě (Langen, Německo) i v Japonsku. Továrna v Plzni bude i nadále pokračovat ve své činnosti a dále se soustředí na výrobu našich videoproduktů a také na významně rostoucí oblast produktů tepelných čerpadel A2W.

Tyle oficjalny komunikat. Oczywiście nie padło ani jedno słowo o tym, kto jest tą firmą zewnętrzną. Japoński Nikkei twierdzi, że TCL, choć ja bym się wcale nie zdziwił gdyby w grę wchodził także TPV (właściciel marki Philips). Sprawa wyjaśni się w pierwszej połowie bieżącego roku.

Krótko mówiąc, podobnie jak w roku 2012, gdy uśmiercano plazmy, Panasonic znowu znalazł się na zakręcie swojej historii. Oby tylko nie wypadł z drogi na tym wirażu.

TCh

zdjęcie główne: StockSnap from Pixabay

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl