Panasonic TX-58EX780E
Home / testy / Panasonic 50EX780 – test

Panasonic 50EX780 – test

Panasonic TX-50EX780E jest telewizorem wyposażonym w wyświetlacz LCD o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli (4K). Wygląd telewizora jest nowoczesny, a materiały i wykończenie detali bardzo dobre.

Producentem wyświetlacza jest wieloletni partner Panasonica – firma Innolux (z grupy kapitałowej Foxconn). Zastosowano wyświetlacz LCD typu VA, co gwarantuje wysoki kontrast – dużo wyższy niż w matrycach LCD typu IPS.

Wyświetlacz ma tradycyjną strukturę subpikseli RGB (na zdjęciu):

Panasonic 50EX780 subpixels

Jest to jednakże odmienny wyświetlacz od tego zastosowanego w bardzo udanym zeszłorocznym TX-50DX750

Panasonic 50DX750 subpixels

Oto wynik testu:

Kwestie szczegółowe:

Opóźnienie sygnału (input lag)

Pomiar dokonany miernikiem firmy Bodnar (z najnowszym oprogramowaniem w wersji 2.0) wykazał, że w trybie „gra” opóźnienie sygnału wyniosło zaledwie 17,5 ms.

Panasonic 50EX780 input lag

Oznacza to, że Panasonic wykonał kawał dobrej roboty optymalizując tryb dla graczy. To bezdyskusyjnie rewelacyjny wynik, którego nigdy wcześniej nie zmierzyłem w telewizorach tej marki. A zatem …

Pecetowcy i konsolowcy wszystkich narodów cieszcie się!

Szeroka paleta barw

Panasonic TX-50EX780E jest w stanie odwzorować szeroką paletę barw. Do tego celu wykorzystano nie kropki kwantowe, lecz diody LED pokryte specjalnym luminoforem. Rozwiązanie to daje pokrycie przestrzeni DCI w około 84%.

panasonic 50EX780 dci

To dobry wynik – lepszy niż w Samsungach z serii MU7002 i MU8002 oraz większości telewizorów LCD firmy Sony. Pomimo tego większy brat, tj. model 58EX780, ma sporo większe pokrycie DCI, co było dla mnie sporym zaskoczeniem. Jak pod tym względem Panasonic TX-50EX780 wypada na tle innych telewizorów możecie zobaczyć w oficjalnym rankingu telewizorów z szeroką paletą barw.

Warto wspomnieć, że istnieje kilka metod pomiaru pokrycia przestrzeni DCI. Wybrana przeze mnie metoda wykorzystująca CIE1931xy daje niższe wyniki niż ta oparta na CIE1976uv. Z kolei producenci podają pokrycie wg tej drugiej metody, bowiem daje ona większą wartość procentową pokrycia. Pomimo tego, zdaniem wielu specjalistów, metoda oparta o CIE1931xy jest bardziej miarodajna.

3D

Panasonic TX-50EX780E jest jednym z ostatnich, nielicznych telewizorów oferujących możliwość wyświetlania obrazów trójwymiarowych. Do tego celu wykorzystano system aktywny bazujący na okularach migawkowych. Nie są one co prawda dołączane do zestawu, ale dzięki temu mamy możliwość kupna i zastosowania okularów od innych firm (np. Samsunga, czy Sony), czyli niekoniecznie od Panasonica.

Więcej o jakości obrazów 3D napiszemy niebawem.

Działanie systemu lokalnego wygaszania

Wspomagany cyfrowo układ lokalnego wygaszania (ang. Digitally Enhanced Local Dimming, DELD) jest najbardziej oryginalnym rozwiązaniem technicznym TX-50EX780 i znacznie odróżnia ją od konkurencji. Dzięki niemal całkowitemu brakowi niepożądanych i dokuczliwych pionowych pasów widocznych w telewizorach konkurencji (LG, Samsung, częściowo Sony), Panasonic TX-50EX780E radzi sobie w ciemnych scenach lepiej niż np. taki rywal jak Sony KD-55XE9005. Brawo!

Szczegółowe informacje na temat zasady działania i skuteczności układu DELD znajdziecie w recenzji „większego brata” – modelu 58EX780.

Wielofunkcyjna podstawa

Regulowana na wysokość podstawa to bardzo przydatny element – powiedziałbym, że nawet o charakterze luksusowym.

Po ustawieniu telewizora na podłodze i zablokowaniu w najwyższym położeniu Panasonic TX-50EX780 wygląda zjawiskowo – zupełnie nie jak „jakaś tam Viera” (z całym szacunkiem), lecz niemal jak telewizor marki Loewe, czy Bang Olufsen. A przecież tą podstawę dostajemy w cenie. Brawo!

PLUSY

 • rewelacyjnie niski input lag (dla tej marki),
 • naturalne, nieprzerysowane zgodne ze wzorcem kolory,
 • szeroka paleta barw,
 • niezły kontrast i czerń,
 • skutecznie działające wygaszanie (ze wspomaganiem cyfrowym), mało intruzywne i zachowujące w dużej mierze oryginalny przekaz,
 • znakomita głębia, plastyczność i czystość obrazu,
 • wysoka subiektywnie odbierana naturalność obrazu,
 • świetne odwzorowanie szczegółów i małych detali,
 • bardzo dobre skalowanie z SD do UHD,
 • wysoka ostrość obrazów ruchomych (panel klasy 120Hz),
 • bogate opcje regulacji ostrości i płynności ruchu,
 • dobra jakość obrazu w trybie 3D (jeden z ostatnich telewizorów 3D!),
 • najlepsze na rynku opcje kalibracyjne,
 • cała masa zaawansowanych opcji i ustawień niedostępna u rywali,
 • najlepszy na rynku, znacznie poprawiony odtwarzacz multimediów z najlepszymi możliwościami i bardzo zaawansowanym sortowaniem plików,
 • znakomita podstawa z regulacją obrotu i wysokości (rzadkość w tej klasie cenowej).

MINUSY

 • spadek nasycenia kolorów pod kątem (matryca VA),
 • odwzorowanie odcieni czerwieni mogłoby być dokładniejsze,
 • niektórzy (drożsi) 50-calowi rywale mają jaśniejszy HDR,
 • brak możliwości odtwarzania niektórych plików 4K z serwera multimediów (NAS-a); co ciekawe, te same pliki telewizor czyta z USB (zapewne wina oprogramowania systemowego w wersji 3.142),
 • brak obsługi słuchawek Bluetooth,
 • zielona dioda na prawo od logotypu świeci cały czas podczas działania telewizora i nie da jej się wyłączyć.

Podsumowanie

Panasonic TX-50EX780E jest wyjątkowym telewizorem. W bardzo atrakcyjnej cenie dostępnej dla osób zarabiających średnią krajową oferuje solidną, japońską inżynierię, tak odmienną od koreańskich rywali, w których roi się od sztuczek i manipulacji. Panasonic oferuje niezwykle czysty i ostry obraz, naturalne kolory zgodne ze wzorcem, niezłą czerń i kontrast oraz najlepsze na rynku opcje sortowania plików multimedialnych. Ponadto, otrzymujemy solidny produkt wykonany z bardzo dobrych materiałow i w dodatku starannie zmontowany. Całości dopełnia wyjątkowa podstawa o regulowanej wysokości, która wprawi w zachwyt niejednego użytkownika ceniącego nowoczesną stylistykę. „Wisienką na torcie” jest obsługa 3D, której próżno szukać u rywali. Podobnie jak jego większy, 58-calowy brat, Panasonic TX-50EX780 oferuje wspaniały stosunek jakości do ceny, dlatego konkluzja może być tylko jedna:

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Panasonic TX-50EX780E jest aktualnie najlepszym na rynku telewizorem LCD z ekranem o przekątnej 50-cali. Jeśli szukasz solidnej inżynierii, a nie bajerów, Panasonic TX-50EX780 jest telewizorem dla Ciebie. Gorąco, gorąco polecam!


jakiekolwiek wykorzystanie powyższych znaczków nagród wymaga uzyskania uprzedniej zgody redakcji

Tomasz Chmielewski

 

Panasonic TX-50EX780E jest telewizorem wyposażonym w wyświetlacz LCD o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli (4K). Wygląd telewizora jest nowoczesny, a materiały i wykończenie detali bardzo dobre. Producentem wyświetlacza jest wieloletni partner Panasonica - firma Innolux (z grupy kapitałowej Foxconn). Zastosowano wyświetlacz LCD typu VA, co gwarantuje wysoki kontrast - dużo wyższy niż w matrycach LCD typu IPS. Wyświetlacz ma tradycyjną strukturę subpikseli RGB (na zdjęciu): Jest to jednakże odmienny wyświetlacz od tego zastosowanego w bardzo udanym zeszłorocznym TX-50DX750 ... Oto wynik testu: Kwestie szczegółowe: Opóźnienie sygnału (input lag) Pomiar dokonany miernikiem firmy Bodnar (z najnowszym oprogramowaniem w wersji 2.0) wykazał,…

Panasonic TX-50EX780E

ocena ogólna

Świetny.

Panasonic TX-50EX780E jest najlepszym 50-calowym telewizorem na rynku. W tej klasie i w tej cenie nie ma nic lepszego. Kropka.

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl