Home / info / Samsung kupuje Harmana za 8 mld dolarów

Samsung kupuje Harmana za 8 mld dolarów

Samsung poinformowal o zakupie firmy Harman, do której należą takie znane marki jak AKG, Harman Kardon, JBL, czy Mark Levinson. Rodzi się pytanie po co Koreańczykom firma audio z całym jej zapleczem badawczo-rozwojowym, przecież Samsung posiada już własne laboratorium Samsung Audio Lab w Kalifornii (którym, nota bene, kieruje były inżynier Harmana Alan Devantier)?

devantier

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w oficjalnym komunikacie prasowym poniżej.

Tylko co Pan powie na to wszystko Mr Devantier? Odszedł pan z Harmana zostawiając wielu kolegów po fachu, a teraz wszyscy znowu będziecie jedną wielką rodziną. Przypadek czy długofalowa strategia?

Samsung Electronics kupuje firmę HARMAN, przyspieszając rozwój w dziedzinie technologii samochodowych i internetu rzeczy

Korea, 14 listopada 2016 r.

Samsung Electronics i Harman International Industries, Incorporated ogłosiły podpisanie umowy, w ramach której firma Samsung przejmie akcje HARMAN po cenie jednostkowej 112,00 USD. Łączna wartość transakcji wyniesie około 8 mld USD. Po jej sfinalizowaniu Samsung uzyska znaczący udział w dużym i dynamicznie rosnącym rynku technologii podłączonych do internetu, a szczególnie elektroniki samochodowej. Ten segment jest jednym ze strategicznych priorytetów firmy – zgodnie z przewidywaniami, do 2025¹ r. może osiągnąć wartość ponad 100 mld USD. Firma HARMAN jest liderem rynku rozwiązań dla samochodów podłączonych do internetu. Obecnie ponad 30 mln pojazdów jest wyposażonych w systemy connected car i nagłośnieniowe tej firmy, w tym systemy informacyjno-rozrywkowe, telematykę oraz rozwiązania z segmetnu bezpieczeństwa. Około 65% z 7 mld USD przychodów ze sprzedaży zadeklarowanych przez firmę HARMAN za okres 12 miesięcy zakończony 30 września 2016 r. jest związane z branżą motoryzacyjną, a wartość oczekujących zamówień dla tego rynku na dzień 30 czerwca 2016 r. wyniosła około 24 mld USD.

Doświadczenie firmy HARMAN w zakresie projektowania i integracji zaawansowanych technologii pokładowych oraz jej wieloletnie relacje z większością czołowych producentów aut w połączeniu z fachową wiedzą firmy Samsung w dziedzinie technologii moblinych, półprzewodników, wyświetlaczy czy globalnych kanałów dystrybucji zapewniają zupełnie nowe możliwości rozwoju. Ponadto, połączenie marek firmy HARMAN i ich doświadczenia w zakresie rozwiązań technologii dźwiękowych z dorobkiem firmy Samsung w dziedzinie elektroniki użytkowej zwiększy korzyści dla odbiorców oraz użytkowników produktów z całej oferty marki Samsung, zarówno systemów konsumenckich jak i profesjonalnych.

harman-logo

HARMAN idealnie uzupełnia się z firmą Samsung, jeżeli chodzi o technologie, produkty i rozwiązania, a połączenie sił stanowi naturalną kontynuację strategii dla segmentu motoryzacyjnego, którą realizujemy już od pewnego czasu

– powiedział Oh-Hyun Kwon, Vice Chairman and Chief Executive Officer of Samsung Electronics.

Jako kluczowy dostawca motoryzacyjny, mający trwałe relacje z klientami, mocne marki, wiodącą technologię oraz cieszącą się uznaniem ofertę najlepszych produktów w swojej klasie, HARMAN zapewni firmie Samsung solidną podstawę do rozwoju platformy motoryzacyjnej. Dinesh Paliwal jest sprawdzonym, globalnym liderem, a podczas naszych szeroko zakrojonych rozmów nabraliśmy ogromnego szacunku do niego, jego świetnego zespołu kierownictwa wyższego szczebla, jak również do uzdolnionych pracowników firmy HARMAN. Nieustanny, dynamiczny rozwój firmy HARMAN, dzięki pozycji technologicznego lidera i niesamowitej wielkości portfela zamówień z branży motoryzacyjnej, odzwierciedla jej koncentrację na innowacjach oraz klientach.

Pojazd przyszłości ulegnie transformacji dzięki inteligentnej technologii i łączności, tak samo jak proste telefony przeistoczyły się w ostatnim dziesięcioleciu w skomplikowane, inteligentne urządzenia

– dodał Young Sohn, President and Chief Strategy Officer of Samsung Electronics.

Na rynku technologii samochodowych dostrzegamy ogromne możliwości długofalowego rozwoju, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistyczne elementy elektroniczne i rozwiązania firmy Samsung stale rośnie. Jestem przekonany, że dzięki naszej współpracy HARMAN może stać się kluczowym dostawcą dla producentów oryginalnego wyposażenia, dostarczając kompleksowe rozwiązania dla całej branży technologii podłączonych do internetu.

Prezes i dyrektor generalny firmy HARMAN Dinesh Paliwal stwierdził:

Ta niesamowita transakcja, w pełni gotówkowa, przyniesie naszym akcjonariuszom znaczące i natychmiastowe korzyści, zapewni też nowe możliwości naszym pracownikom, którzy staną się częścią większego oraz bardziej różnorodnego przedsiębiorstwa. Dzisiejsza informacja jest świadectwem naszych osiągnięć oraz wartości, jakie stworzyliśmy dla naszych akcjonariuszy. Samsung jest dla firmy HARMAN doskonałym partnerem, dlatego też transakcja ta przyniesie ogromne korzyści naszym klientom z branży motoryzacyjnej i konsumentom z całego świata. Dzięki atutom firmy Samsung – ultranowoczesnym wyświetlaczom i rozwiązaniom w dziedzinie procesorów czy łączności – oraz pozycji firmy HARMAN jako technologicznego lidera i jej wieloletnich relacji z klientami, producenci oryginalnego wyposażenia będą mogli przedstawić swoim klientom nową ofertę. Partnerska współpraca i znaczna skala działania są w branży motoryzacyjnej niezbędnym składnikami sukcesu, ponieważ popyt na dobre samochody wyposażone w podłączone do internetu technologie i autonomiczne rozwiązania rośnie w ogromnym tempie. Ta transakcja umożliwi połączenie wzajemnie uzupełniających się mocnych stron firm HARMAN i Samsung, przyspieszając innowacje w tej dziedzinie. Mówiąc szerzej, ta inwestycja podkreśla ogromny atut firmy HARMAN, jakim są pracownicy, a także znaczenie naszych sukcesów i czołowej pozycji na obsługiwanych rynkach. Z przyjemnością podejmiemy współpracę z firmą Samsung z myślą o satysfakcji konsumentów na całym świecie.

Korzyści dla klientów i ważne możliwości rozwoju

Samsung przewiduje, że połączenie firm zapewni spore możliwości rozwojowe i korzyści dla klientów, umożliwiając wykorzystywanie wzajemnie uzupełniających się technologii obu firm, co przełoży się na wzrost penetracji na ważnych rynkach zbytu.

  • Segment motoryzacyjny: Wiodąca pozycja firmy HARMAN w dziedzinie nowych technologii connected car, w tym czołowe lokaty w segmentach informacyjno-rozrywkowym, cyberbezpieczeństwa, aktualizacji OTA i telematyki, w połączeniu z ogromną fachową wiedzą i doświadczeniem Samsung w sferze technologii łączności, w tym 5G, UX/UI, technologii wyświetlaczy i zabezpieczeń, wzmocnią obszar motoryzacyjny i usług connected w firmie HARMAN. Umożliwi to zwiększenie sprzedaży oraz dostarczanie istotnych korzyści w miarę szybkiego wprowadzania przez producentów nowej generacji pojazdów podłączonych do internetu.
  • Segment audio: Do czołowych marek i najnowocześniejszych systemów audio firmy HARMAN należą JBL®, Harman Kardon®, Mark Levinson®, AKG®, Lexicon®, Infinity® i Revel®. Firma oferuje również licencje na marki Bowers & Wilkins® i Bang & Olufsen® dla segmentu motoryzacyjnego. Wszystkie te marki będą miały ogromny wpływ na zwiększenie konkurencyjności urządzeń mobilnych, wyświetlaczy, produktów wykorzystujących rzeczywistość wirtualną oraz produktów ubieralnych Samsung, oferując klientom pełen zakres doświadczeń wizualnych i dźwiękowych.
  • Segment profesjonalny: Połączenie firm zapewni również rozwój platformy B2B nowopowstałego przedsiębiorstwa, umożliwiając mu dostarczanie profesjonalnych, zintegrowanych rozwiązań audiowizualnych na dużą skalę na potrzeby stadionów, hal koncertowych i innych obiektów widowiskowych, takich jak The John F. Kennedy Center for the Performing Arts (ośrodka sztuk widowiskowych) i STAPLES Center, gdzie odbywa się ceremonia wręczenia nagród GRAMMY Awards®.
  • Usługi connected: Samsung uzyska dostęp do 8 tysięcy projektantów i inżynierów-programistów, którzy otworzą przed firmą rynek Internetu Rzeczy. Dzięki tej współpracy powstanie kolejna generacja rozwiązań dla konsumentów i przedsiębiorstw wykorzystujących technologię chmury oraz kompleksowych usług dla rynku motoryzacyjnego poprzez sprzężenie projektowania z danymi i urządzeniami.

Struktura działalności i kierownictwo

Po sfinalizowaniu transakcji firma HARMAN będzie prowadziła działalność jako samodzielna jednostka zależna firmy Samsung i w dalszym ciągu będzie zarządzana przez Dinesha Paliwala oraz swoje obecne kierownictwo. Samsung realizuje długoterminową strategię wzrostu w segmencie elektroniki samochodowej i zamierza utrzymać pracowników, dotychczasową siedzibę oraz zakłady firmy HARMAN, a także wszystkie jej konsumenckie i profesjonalne marki audio. Samsung wierzy, że połączenie zwiększy możliwości pracowników obu firm w zakresie rozwoju zawodowego i awansu.

Zespół Samsung Automotive Electronics Business stworzony w grudniu 2015 r. w celu wskazywania możliwości rozwoju dla Samsung w sektorze motoryzacyjnym będzie ściśle współpracował z kierownictwem firmy HARMAN, aby zapewnić pełne wykorzystanie potencjału rozwojowego stworzonego przez połączenie przedsiębiorstw.

Warunki transakcji

Cena zakupu zawiera 28% premii w stosunku do kursu zamknięcia akcji firmy HARMAN z 11 listopada 2016 r. oraz 37% premii w stosunku do średniego kursu ważonego wolumenem akcji w okresie 30 dni kalendarzowych zakończonym 11 listopada 2016 r. Samsung przewiduje, że transakcja zostanie sfinansowana ze środków pieniężnych. Umowa została jednomyślnie zatwierdzona przez zarządy obu spółek.

Transakcja, która wymaga aprobaty akcjonariuszy firmy HARMAN, uzyskania pozwoleń od organów regulacyjnych oraz spełnienia innych standardowych warunków zamknięcia, ma zostać sfinalizowana w połowie 2017 r.

[…]
1 docelowy rynek w 2025 r. – analiza firmy Samsung
Telewizory - zobacz na Ceneo.pl