Home / info / Samsung na CES – 2 – telewizory

Samsung na CES – 2 – telewizory

Oprócz prototypu telewizora z wyświetlaczem OLED, Samsung przedstawił odnowioną gamę telewizorów plazmowych i LCD. Mówiąc w dużym skrócie najważniejsze zmiany sprowadzają się do:

1. wprowadzenia sterowania głosem, gestami oraz rozpoznawania twarzy użytkownika,

2. wynikającego z pkt 1 trwałego zintegrowania kamery i mikrofonów w telewizorach serii ES8000 i ES7000,

3. niemal całkowitej rezygnacji z podświetlenia lampami CCFL,

4. wprowadzenia ulepszonej wersji układu poprawy kontrastu o nazwie Micro Dimming,

5. zmiany oznaczenia kolejnych generacji telewizorów z jedno- na dwuznakową (ES i EH zamiast D, C, B, A).

 

ES8000 (podświetlenie krawędziowe LED)

Cechą odróżniającą serię 8000 od pozostałych telewizorów koreańskiego producenta jest charakterystyczna podstawa w kształcie  podwójnej, rozciągniętej litery U.

Seria ES8000 jest najdroższą i najlepiej wyposażoną serią telewizorów LCD z podświetleniem LED Samsunga i zawiera wszystkie najnowsze i najlepsze rozwiązania techniczne, jakie ten producent opracował na rok 2012.

Z technicznego punktu widzenia, jako jedyna posiada najbardziej zaawansowaną wersję układu poprawy kontrastu o nazwie Ultimate Micro Dimming. Postaramy się napisać osobny artykuł o tym „Wunderwaffe” Samsunga.

Pozostałe cechy serii 8000 to:

– rozmiary ekranu: 40, 46, 55 i 75 cali

– wbudowany moduł Wi-Fi

Seria 8000 będzie obejmować modele o następujących oznaczeniach:

UE40ES8000

UE46ES8000

UE55ES8000

UE75ES8000

Ponieważ targi CES są zorientowane głównie na rynek Ameryki Północnej, więcej szczegółów i ostateczną specyfikację modeli przeznaczonych na rynek europejski poznamy po Konwencji Samsunga w Pradze.

 

ES7000 (podświetlenie krawędziowe LED)

Seria ES7000 różni się od serii ES8000 „zwykłą” wersją układu Micro Dimming oraz wyglądem, który przypomina telewizory z ubiegłorocznej serii D8000 z dodaną na górze kamerą.

Z doświadczenia wiemy, że dotychczasowe serie 7000 cechowały się innym (tj. mniej doskonałym lub, jak kto woli, bardziej niedoskonałym) odwzorowaniem kolorów niż serie „8000”. Najprawdopodobniej to zróżnicowanie zostanie utrzymane w serii ES7000, choć oczywiście nie możemy się definitywnie wypowiadać,  do czasu faktycznego pomierzenia telewizora.

Pozostałe cechy serii 7000 to:

– rozmiary ekranu: 40, 46, 55 cali

– wbudowany moduł Wi-Fi

 

ES6000 (podświetlenie krawędziowe LED)

To chyba najbardziej interesująca seria z punktu widzenia wielu mniej zasobnych użytkowników. Po pierwsze obejmuje ona bardziej przystępne, lecz nadal dobrze wyposażone telewizory średniej klasy. Po drugie, jest zazwyczaj sporo tańsza od serii 7000 i 8000, w związku z czym sprzedaje się w większej liczbie egzemplarzy.

Już na pierwszy rzut oka widać brak kamery na górnej ramce oraz zmienioną w stosunku do D6000 podstawę …

… odziedziczoną po serii 7000 (zgodnie z niepisaną dewizą Samsunga, nowe modele z niższych serii „dziedziczą” cześć cech po starszych, wyższych seriach).

W porównaniu do serii 7000 i 8000 ramka nie jest już tak cienka.

Jak widać na zdjęciu powyżej wykonaną ją z dwóch warstw: przezroczystej zewnętrznej i czarnej wewnętrznej. Czy to się spodoba, to już rzecz gustu.

Zgodnie z oczekiwaniami, seria 6000 będzie dostępna z ekranami o wielu przekątnych, wśród których nie zabraknie 55 i 60 cali.

Nowością jest wprowadzanie nogi w kolorze czarnym i odpowiednio zharmonizowanej z nią ramki.

W trakcie oglądania telewizorów serii ES6000 nie mogliśmy się powstrzymać i zrobiliśmy (ukradkiem) zdjęcie matrycy LCD.

Jak widać układ subpikseli jest identyczny jak w matrycach ubiegłorocznych.

O ile aby zobaczyć szczegóły matrycy trzeba było się trochę natrudzić, to z łatwością można było zauważyć, że zmieniono kształt i wygląd pilota zdalnego sterowania.

Dotychczasowe piloty krytykowaliśmy głównie za źle rozwiązany centralny wybierak krzyżowy. Na szczęście Samsung to poprawił i wydaje się, że z całkiem niezłym skutkiem:

Przycisk OK/Enter jest teraz lepiej odseparowany od przycisków kierunkowych, co z pewnością ułatwi obsługę telewizora. Na uwagę zasługuje też duży i kolorowy, przez co znakomicie widoczny, przycisk uruchamiający (najprawdopodobniej) centralkę Smart Hub.

C.D.N.

 

 

 

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl